Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) poprvé připustilo, že HIV nelze přenést, pokud jste nezjistitelní

Téměř polovina všech HIV pozitivních lidí v USA má nezjistitelnou virovou nálož.

Centra pro kontrolu nemocí konečně připustila to, co aktivisté a lékářští experti tvrdí již léta: Lidé, jejichž hladina HIV je v krvi nezjistitelná, nemůžou přenášet virus.

Může se to zdát jako samozřejmost, ale jak říká ve své zprávě HIV Plus, je to poprvé, co tento významný orgán udělal takovéto prohlášení.

V prohlášení vydaném ve středu, v den národního povědomí HIV/AIDS u gayů, CDC uvedla, že "když [antiretrovirová léčba] potlačí virus, což znamená méně než 200 kopií/ml neboli nezjistitelnou virovou nálož, zabrání se sexuálnímu přenosu HIV."

A dále pokračuje: "Přes tři různé studie, včetně tisíců párů a mnoho tisíc sexuálních styků bez kondomů nebo pre-expoziční profylaxe (PrEP), potvrzují, že nebyly pozorovány žádné přenosy HIV na HIV-negativního partnera, pokud měla HIV-pozitivní osoba nezjistitelnou virovou nálož. To znamená, že lidé, kteří pravidelně na denní bázi užívají ART podle předpisu a dosáhnou a udržují si nezjistitelnou virovou nálož, nepředstavují žádné riziko sexuálního přenosu viru na HIV-negativního partnera."

Téměř polovina všech lidí s HIV v USA jsou nezjistitelní, a to díky správné léčbě antiretrovirovými léky.

Bruce Richman, výkonný ředitel UequalsU.org a Kampani pro přístup k prevenci, potvrdil pro HIVPlus, že prohlášení nelze přeceňovat. "Tohle jednoznačné prohlášení CDC je výsledkem neustálého přehodnocování rizika přenosu Ministerstvem zdravotnictví USA. V nejbližších týdnech a měsících se tyto zprávy budou šířit napříč dalšími ministerstvy.“

Méně optimistickou zprávou je, že prohlášení také poukázalo na to, že homosexuální a bisexuální muži jsou ovlivněni virem největší mírou, s více než 26.000 novými případy diagnostikovanými HIV jen v roce 2015. To jsou dvě třetiny všech nových případů ve Spojených státech.

K tomu všemu republikáni navíc hrozí zrušením cenově dostupné péče (ACA); programu Plánovaného rodičovství; a financování pro zvyšování povědomí o HIV, léčby a vzdělávání.

"Pokud Kongres zruší ACA bez současného zavedení programů, které zajistí komplexní zdravotní péči pro stejný počet, ne-li více lidí...pak lidé s HIV a další přijdou o dostupný přístup ke zdravotní péči a léčbě, který využívají, aby mohli zůstat zdraví" říká Carl Schmid z institutu pro AIDS. "Lidé s HIV, kteří jsou závislí na denním léčebným režimu, nemůžou riskovat ztrátu přístupu k jejich zdravotní péči, a to ani na jediný den."

Zdroj: http://www.newnownext.com/for-the-first-time-the-cdc-admitted-that-hiv-cant-be-transmitted-if-youre-undetectable/09/2017/

CSAP nove logo

KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

Nejbližší termíny v roce 2018:
SETKÁNÍ KOMUNITY HIV+
Čtvrtek 20. prosince 2018 od 19:00
PODROBNOSTI

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 124
Obrázek č. 122

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.