Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) poprvé připustilo, že HIV nelze přenést, pokud jste nezjistitelní

Téměř polovina všech HIV pozitivních lidí v USA má nezjistitelnou virovou nálož.

Centra pro kontrolu nemocí konečně připustila to, co aktivisté a lékářští experti tvrdí již léta: Lidé, jejichž hladina HIV je v krvi nezjistitelná, nemůžou přenášet virus.

Může se to zdát jako samozřejmost, ale jak říká ve své zprávě HIV Plus, je to poprvé, co tento významný orgán udělal takovéto prohlášení.

V prohlášení vydaném ve středu, v den národního povědomí HIV/AIDS u gayů, CDC uvedla, že "když [antiretrovirová léčba] potlačí virus, což znamená méně než 200 kopií/ml neboli nezjistitelnou virovou nálož, zabrání se sexuálnímu přenosu HIV."

A dále pokračuje: "Přes tři různé studie, včetně tisíců párů a mnoho tisíc sexuálních styků bez kondomů nebo pre-expoziční profylaxe (PrEP), potvrzují, že nebyly pozorovány žádné přenosy HIV na HIV-negativního partnera, pokud měla HIV-pozitivní osoba nezjistitelnou virovou nálož. To znamená, že lidé, kteří pravidelně na denní bázi užívají ART podle předpisu a dosáhnou a udržují si nezjistitelnou virovou nálož, nepředstavují žádné riziko sexuálního přenosu viru na HIV-negativního partnera."

Téměř polovina všech lidí s HIV v USA jsou nezjistitelní, a to díky správné léčbě antiretrovirovými léky.

Bruce Richman, výkonný ředitel UequalsU.org a Kampani pro přístup k prevenci, potvrdil pro HIVPlus, že prohlášení nelze přeceňovat. "Tohle jednoznačné prohlášení CDC je výsledkem neustálého přehodnocování rizika přenosu Ministerstvem zdravotnictví USA. V nejbližších týdnech a měsících se tyto zprávy budou šířit napříč dalšími ministerstvy.“

Méně optimistickou zprávou je, že prohlášení také poukázalo na to, že homosexuální a bisexuální muži jsou ovlivněni virem největší mírou, s více než 26.000 novými případy diagnostikovanými HIV jen v roce 2015. To jsou dvě třetiny všech nových případů ve Spojených státech.

K tomu všemu republikáni navíc hrozí zrušením cenově dostupné péče (ACA); programu Plánovaného rodičovství; a financování pro zvyšování povědomí o HIV, léčby a vzdělávání.

"Pokud Kongres zruší ACA bez současného zavedení programů, které zajistí komplexní zdravotní péči pro stejný počet, ne-li více lidí...pak lidé s HIV a další přijdou o dostupný přístup ke zdravotní péči a léčbě, který využívají, aby mohli zůstat zdraví" říká Carl Schmid z institutu pro AIDS. "Lidé s HIV, kteří jsou závislí na denním léčebným režimu, nemůžou riskovat ztrátu přístupu k jejich zdravotní péči, a to ani na jediný den."

Zdroj: http://www.newnownext.com/for-the-first-time-the-cdc-admitted-that-hiv-cant-be-transmitted-if-youre-undetectable/09/2017/

CSAP nove logo

FUN&RUN 2018

Obrázek č. 114
Obrázek č. 115

KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

Nejbližší termíny v roce 2018:

SETKÁNÍ KOMUNITY HIV+

Pá 15. března 2018 od 19:00

PODROBNOSTI

SETKÁNÍ PRO NOVĚ HIV+

Čt 22. března 2018 od 18:00

PODROBNOSTI

Využijte konzultanta

Jste-li HIV pozitivní a nedaří se vám sehnat zaměstnání (a to nejen z důvodu diskriminace) kontaktujte konzultanta pro zařazení na trh práce. Konzultant se vám pokusí práci zprostředkovat přes spolupracující agentury nebo vám na osobní schůzce (e-mailem, telefonem) poradí, kam se obrátit.

Obrázek č. 6

Nabízíme pomoc právníka

Obrázek č. 2

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 4

ZDRAVÍ S HIV - Chce to změnu?

Autory brožury Zdraví s HIV by zajímalo, jak jste na tom se životním stylem Vy sami, a velice uvítají několik základních informací prostřednictvím anonymního elektronického dotazníku, který naleznete na zde. Předem děkují všem za poctivé vyplnění a šíření dál. Na závěr zbývá popřát dostatek nápaditosti při Vaší cestě za zdravým životním stylem. Nenechte se odradit dřívějšími neúspěšnými pokusy o změnu – zkuste je spíš vnímat jako zkušenost, ze které se můžete poučit. A nezapomeňte, že klíč ke změně a lepšímu zdraví držíte ve svých rukách především Vy.

MUDr. Veronika Šikolová

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Obrázek č. 53

Ministerstvo práce a sociálních věcí podporuje naši sociální službu azylové domy.

Magistrát hlavního města Prahy

Obrázek č. 55

Magistrát hlavního města Prahy přispívá na fungování azylového domu a na preventivní činnost.

GlaxoSmithKline

Obrázek č. 56

GlaxoSmithKline pomáhá naší organizaci realizovat preventivní aktivity po celé České republice.

Gilead

Gilead

Společnost Gilead Sciences, s.r.o – podporuje naši společnost v oblasti mobilního testování a preventivních aktivit.

Alza.cz

alza.cz

Děkujme společnosti Alza.cz za hmotné dary z oblasti výpočetní techniky a elektroniky.

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Obrázek č. 51

Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci Národní program řešení problematiky HIV/AIDS podporuje pravidelně naše preventivní aktivity.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.