ECDC doporučuje gayům očkování proti žloutence typu A

Sexuální přenos žloutenky typu B při análním a orálním sexu, který se ve větší míře týká gay mužů je dávno znám. Tato žloutenka je nebezpečná tím, že může přejít do chronické podoby a nakonec vést k cirhóze a nádoru jater. Proto očkování proti ní je v řadě zemí zařazeno do standardního spektra očkování. V ČR a SR byli během dětství povinně očkováni všichni, kteří se narodili po roce 1991. Ve většině evropských zemí je toto očkování bezplatné pro starší jedince, kteří jsou HIV pozitivní anebo muži mající sex s muži. To ovšem neplatí pro některé balkánské země, Českou republiku a Slovensko. I když většina zdravotních pojišťoven je ochotna očkovaným proplatit alespoň jednu ze tří dávek.

Nyní však vydalo Evropské centrum kontroly nemocí další doporučení gay mužům, aby se nechali očkovat proti žloutence typu A. Ta obvykle nemívá chronický průběh. Někdy s nadsázkou říkám, že pokud na ni člověk nezemře (to se týká asi 1% nemocných), tak její hlavní nevýhodou je, že rok nesmí řízky a pivo. Nicméně ve 13 zemích došlo loni k výraznému nárůstu případů žloutenky typu A. Onemocnělo jí nejméně téměř 300 gayů. Epidemiologové se vzhledem k častému cestování včetně sexuální turistiky obávají šíření epidemie v evropské gay komunitě. Hlavními rizikovými faktory u nemocných byl sex během loňského Europride v Amsterdamu nebo dovolená (včetně sexu) na Gran Canaria. Rizikovou praktikou pro přenos žloutenky typu A je (z hlediska HIV prakticky nerizikové) dráždění okolí konečníku ústy. Proto doporučují, aby se každý, kdo je gay a užívá tuto praktiku anebo cestuje do míst typických pro gay turistiku (Pride, Folsom, Ibiza, Gran Canaria) nechal proti žloutence typu A očkovat.

MUDr. Ivo Procházka

CSAP nove logo
Obrázek č. 124

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 122

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.