V Řecku zemřel aktivista

Možná jste zachytili zprávu o úmrtí Zaka Kostoupolose - 33 letého LGBT/HIV aktivisty. V centru Athén byl 21. září brutálně napaden a zemřel cestou do nemocnice. Podle jedné verze byl pod vlivem drog a pokoušel se vykrást klenotnictví. Majitel ho chytil a lynčoval. Podle druhé verze, byl napaden za svou činnost v jedné kavárně v centru města. Z incidentu se pokusil utéct a schovat se ve zmíněném obchodě. Byl však davem dostižen a zbit. Několik policistů napadení přihlíželo, ale nezasáhlo.

Po několika dnech byl na sociálních sítích zveřejněn záznam napadení zachycený pouliční kamerou. Po následném odvysílání videozáznamu řeckou TV OMNIA nastal v případu zvrat, protože také svědci potvrdili druhou verzi události. Na záznamu je vidět, že někdo, kdo se zdá být Kostoupolosem, se snaží dostat do zamčeného klenotnictví rozbitím skleněných dveří. Při pokusu prolézt rozbitým oknem ho dostihnou dva muži, kteří ho opakovaně bijí a kopou. Když se oběť položí na zem, tak ji obklopí dav lidí a násilí pokračuje. Zbitý Kostoupolos je pak odvlečen. Celkem 8 policistů se pohybuje v jeho blízkosti, ale nezasáhne a pouze všemu přihlíží. Následně je vidět, že Kostoupulos je odnášen na nosítkách, avšak má spoutané ruce.

Majitel klenotnictví a majitel dalšího blízkého podniku byli zatčeni a soudce na ně uvalil vazbu. Na videozáznamu jsou vidět mezi osobami, jak kopou do Zaka Kostoupolose, když ležel na zemi. Násilná smrt aktivisty vyvolala několik demonstrací v Athénách a v Bruselu.

Zdroj: NBC news. Připravili Ivo a Jirka

Obrázek č. 138

KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

Nejbližší termíny v roce 2019:

Setkání k zapojení komunity do života spolku

23.7. od 17:30 hodin

PODROBNOSTI

Obrázek č. 140

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.