On-line poradna

Co dělat, když zapomenu na lék 9. 1. 2019

Uživatel: Padre, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den! Z užívání léků se mi stal takový stereotyp, až jsem si jednou večer nedokázal vybavit, jestli jsem si prášek vzal, nebo ne. Vím, že by se to nemělo stávat, přesto se chci zeptat, co je v takové chvíli lepší udělat? Pokud si to uvědomím do několika hodin po pravidelně dávce, je lepší si lék vzít a riskovat, že si vezmu dva po sobě? Nebo ho nebrat a riskovat, že budu mít mezeru? Děkuji předem za odpověď!

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 10. 1. 2019

To, co píšete, není u léků, které již nějaký čas berete pravidelně, nic neobvyklého.

Doporučuji si obstarat týdenní krabičku na léky (kdy jednotlivé boxy jsou označeny dnem v týdnu) a pravidelně tam léky jednou týdně dát. Pokud si pak nevzpomenete, jestli už jste léky v daný den vzal, tak se podíváte. Když tam léky jsou, tak jste je nevzal a když tam nejsou, tak už je máte v sobě.

Další výhodou toho postupu je, že léky nemáte v originálním balení. I kdyby náhodou někdo léky našel nebo u Vás viděl, tak nebude vědět, co užíváte. Dnes, kdy si každý může na mobilu cokoli vygooglovat, není problém si pak zjistit, že léky, které berete, jsou na HIV.

Jinak obecně platí, že pokud berete léky ve 24 hodinovém intervalu, tak pokud zjistíte, že jste léky zapomněl vzít přibližně do 10 hodin po pravidelném užití, tak je ještě lepší je hned vzít (a případně další dávku o hodinu jednorázově posunout). Pokud je ale interval delší než 12 hodin, tak je lepší dávku vynechat a navázat až tou další.

Pokud léky vynecháte, tak riskujete samozřejmě rozvoj resistence, tedy že léky přestanou zabírat. To platí zejména při opakovaném selhání. Pokud vezmete dvojnásobnou dávku, tak riskujete zesílení případných vedlejších účinků a toxický účinek zvýšené dávky (který je u některých léků při zdvojnásobení málo významný, ale u jiných už může hrát velkou roli). A ani protivirové léky nejsou všechny stejné, takže univerzální odpověď neexistuje.

Obrázek č. 235
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.