On-line poradna

Kamarád je HIV+ a vím, že souloží bez ochrany 19. 5. 2019

Uživatel: Jan, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, trápí mě následující problém. Můj kamarád je HIV+, ale žije promiskuitní život a nepoužívá ochranu. Mám já, člověk, který, jako jeden z mála ví, že je HIV+, právo informovat jeho sexuální partnery o jeho onemocnění? Nevztahuje se na to lékařské tajemství? Předem děkuji za odpověď.

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 21. 5. 2019

Dobrý den,

lékařským tajemstvím jsou vázáni jen zdravotničtí pracovníci. Každý člověk má ale obecnou povinnost chránit soukromí druhých lidí, nešířit bez jejich souhlasu citlivé údaje o jejich životě, a zejména pak nešířit nepravdivé informace. V opačním případě se druhá strana může bránit žalobou na ochranu osobnosti a v případě nepravdivých informací i trestním oznámením pro pomluvu.

Ve Vašem případě bych byl spíš skeptický. Předpokládám, že informace, které zmiňujete, máte pouze z doslechu - vždycky mě trochu pobaví, když někdo uvádí, že "ví" detaily o pohlavních stycích jiných lidí, jimž nebyl osobně přítomen. Nadto zřejmě nevíte, jestli Váš kamarád nemá nulovou virovou nálož - takoví pacienti jsou svými lékaři informováni o tom, že jsou neinfekční; kondom je jim doporučeno používat vzhledem k ostatním pohlavně přenosným nemocím, stejně jako všem HIV negativním, avšak nemají takovou povinnost. V tomto směru se tak domnívám, že by bylo férové si věc v první řadě vyjasnit s dotčeným kamarádem, než o něm začnete rozšiřovat informace, které ho mohou v naší společnosti významně a nenávratně poškodit.

Pokud se rozhodnete informovat sexuální partnery o zdravotním stavu dotyčného kamaráda, doporučuji tak učinit diskrétním způsobem a zdůraznit jim, aby i oni s informací nakládali podobným způsobem.

Obrázek č. 138

KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

Nejbližší termíny v roce 2019:

Setkání komunity

17.10.2019 od 18:00 hodin

PODROBNOSTI

Obrázek č. 143

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 141
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.