On-line poradna

Nežádoucí účinky Odefsey 31. 5. 2019

Uživatel: garrou, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. To, že se nežádoucí účinky také u Odefsey vyskytnou pouze u 10% pacientů, to je skutečně realita? Příbalový leták uvádí toto: Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky v klinických studiích u dosud neléčených pacientů užívajících rilpivirin-hydrochlorid v kombinaci s emtricitabinem + tenofovir-disoproxil-fumarátem byly nauzea (9 %), závratě (8 %), abnormální sny (8 %), bolest hlavy (6 %), průjem (5 %) a insomnie (5 %). I pokud zvážíme určitou kumulativnost, může to být dobrá čtvrtina a longitudiální studie nedělá v podstatě nikdo. Srovnávat léky na hiv, které když jednou dvakrát vynecháte nebo je prostě "nestrávíte" - a může být pohroma s "běžnými léky" není z mého pohledu moc pochopitelné. Většina léků se totiž neužívá jednou a pro vždy a lze to "přetrpět", například antibiotika na pár dnů. Mimo toho většina těchto léků, včetně na krevní tlak, je možné v krajním případě aplikovat injekčně, mimo trávící soustavu.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 31. 5. 2019

Injekční aplikace znamená obvykle silnější účinnost i častější vedlejší účinky.

Jak jsem psal, většina vedlejších účinků vymizí. Ty klinické studie jsou longitudinální, obvyklá doba sledování je kolem 48 týdnů. A jsou i studie dlouhodobější (i když ty již obvykle nespadají do klinického hodnocení před schválením léků)

V průměrné populaci, která žádné léky neužívá, je o něco méně častá nauzea, možná i abnormální sny (děsivé sny obvykle bývají depresivním příznakem). Ostatní výskyt uváděných potíží zhruba odpovídá výskytu v průměrné, ničím neléčené populaci (insomnie je spíše častější).

Záleží samozřejmě nejen na četnosti, ale i intenzitě potíží. Proto je třeba vždy potíže hodnotit individuálně.

Je pravda, co píšete, že v minulosti, kdy byly vedlejší účinky časté (až 30% léčených a často intenzivní potíže,. zejména silné neuropatické bolesti), vedly často k narušení léčebného režimu. Proto vývoj směřoval k lépe tolerovaným lékům a jednoduššímu dávkování.

Jak jsem psal, pokud jsou potíže nesnesitelné, a léky už berete dlouho (dva měsíce), tak se poraďte se svým HIV specialistou o změně léčby. To, že se léčba mění z důvodů vedlejších účinků třeba jen u 3-5% pacientů, neznamená, že mezi ně nemůžete patřit. Ale je třeba také zvážit, jestli potíže nesouvisí s depresivní adaptační poruchou.

Obrázek č. 235
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.