On-line poradna

Přes 1,5 miliónů kopií virové nálože 13. 5. 2019

Uživatel: Řidič, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den.Chci se zeptat na odborný nezávislý názor. Po přijetí do nemocnice jsem měl přes 1,5 miliónů virové nálože a imunita pouhých 20 CD4. Po pár týdnech hospitalizace došlo k prasknutí a následné operaci tlustého střeva.z důvodu rakoviny-non hodginův syndrom..Proběhla lečba-chemoterapie,mabthera a užívám Triumec.Po půl roce e léčby jsem opět nastoupil do práce. Léčím se skoro rok. Za tu dobu je virová nálož pod 50 a CD4 kolem 180.Můj dotaz-Jaká je prognóza mého stavu?Lékaři mi nedávali ani jedno procento že přežiju,když mě žena přivezla do nemocnice..Co mohu udělat navíc,aby se mi zlepšila imunita?Nějaké doplňky stravy,vitamínů atd.??Muž,45 let,kuřák,váha 78 kg.Děkuji za případnou radu.S pozdravem Řidič

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 14. 5. 2019

Už jsem několikrát uváděl, že u osob pozdě diagnostikovaných, s hlubokou poruchou deficitu dochází sice poměrně rychle k poklesu virové nálože, ale k pomalejšímu vzestupu CD4+ buněk. U Vás navíc byla HIV diagnóza komplikována nádorovým onemocněním včetně jeho léčby, které pochopitelně rovněž imunitu negativně ovlivnilo.

Určitě bych doporučil redukci nebo úplné omezení kouření (ale to nemusí být tak snadné). Je někdy složité ve špatném zdravotním stavu přestávat kouřit, protože stres s tím spojený může být větší zátěží pro vyčerpaný organismus než samotné kouření. Ale dnes už je Váš stav je zlepšen, tak by asi stálo za to o tom uvažovat. Existují tablety, které Vám mohou pomoci zvládat chuť na cigaretu. Sice něco stojí, ale v konečném součtu to vyjde spíše levněji, než kdybyste kouřil dále.

Důležité je užívat pravidelně protivirové léky (případné opomenutí by nemělo být větší než půl hodiny proti plánovanému užití). Příjem vitaminu a pravidelná a pestrá strava je důležitá, ty vitaminy spíše v přírodní formě (ovoce, zelenina). Pomalu se snažte obnovovat i fyzickou aktivitu (cvičení). Výživové a ostatní přírodní doplňky jsou spíše na Vás, ale nejsou nezbytné.

Z hlediska imunity bude důležité, jakmile se Vám podaří překonat "magickou hranici" CD4+ buněk nad 200 kopií/ml. Pak už by se Vaše imunita měla být schopná ubránit případným oportunním infekcím a některým nádorům.

Obrázek č. 138

KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

Nejbližší termíny v roce 2019:

Setkání nově HIV+

9.9.2019 od 18:00 hodin

PODROBNOSTI

Obrázek č. 143

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 141
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.