Skutečný příběh

Ten pocit, když víte že s ničím horším už vaše dítě nemůže přijít

Patřím mezi matky, které milují své dítě ze všeho nejvíc na světě. Jsem nesmírně ráda za to, jaký mám teď se synem vztah. Tomu ale přecházelo několik velice, ale velice těžkých zkoušek. Syn už na druhém stupni základní školy našel zalíbení u starších kamarádů, se kterými navštěvoval punkové koncerty a anarchistické demonstrace. Po smrti jeho otce, v nejhorším období 15. let po nástupu do 1 .ročníku syn spadnul do drog. Peníze na to měl, učil se na číšníka, pracoval v restauraci, kde vykonával odborný výcvik. Ve 3. Ročníku jsem syna pod nátlakem jeho i mých přátel vyhodila z bytu (našla jsem u něj injekční stříkačky). Pak jsem ho vzala zpátky (s tím že už nebere a chce svou situaci řešit). Tato situace se opakovala ještě jednou po létě, kdy mi volali z práce, ať si syna přijedu vyzvednou, že ani neví, kde je a mluví z cesty. Bylo tomu tak. Řekla jsem mu, ať si vybere. Buď oni nebo já. A on si vybral je. Tenkrát jsem navštěvovala skupinu pro rodiče dětí drogově závislých. Dost mi výměna názorů ve skupině pomohla. Kolikrát se i dozvíte, že oproti jiným máte problém úplně minimální.Po delší době se syn vrátil domů. Byl pohublý, špinavý, ale rozhodl se vše změnit. Taky se

rozhodl svou situaci ihned řešit. Řekl mě a všem ve svém okolí, že je gay. I to jsem zvládla.Přeskočím teď několik let…. Už to budou 2 roky, kdy jsem se synem jela v autě a z rádia hráli písničku od skupiny Queen. Syn povídá: „Mami víš, že kdyby se Freddie Mercury nakazil HIV o rok později. Mohl žít o několik let déle - byli už totiž léky na prodloužení života!“ Řekla jsem mu na to , co jsem si myslela: „No vidíš, to nevím. To je snad to nejhorší, co, můžou člověku říct – že je HIV pozitivní.“ Syn na to neodpověděl. O pár týdnů později byl syn zase tam, kde předtím. Na drogách, mimo, arogantní, ani nájem neplatil, nepracoval. Nezbývalo mi nic jiného, než mu říct, ať se odstěhuje. A pak přišel ten moment. Mezi dveřmi mi můj syn řekl, že nemůže skončit na ulici. Že je HIV pozitivní. Moje neteř mu pomáhala. Vozila ho k doktorovi, měl u ní schované všechny papíry, psychicky ho podporovala. Nakonec i mě. Sedli jsme si spolu, hledali na internetu a zjišťovali, jak dlouho člověk může žít, zda mě nemůže nakazit apod. Dnes vím a jsem znalá. Vím také, že sdílení zkušeností je důležité. A co se týče HIV, důležitá je i znalost. Lidé věří všemu, pokud něco neznají.

SDÍLNA+ Pomoc rodině a osobám blízkým HIV+

CSAP nove logo
Obrázek č. 113

KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

Nejbližší termíny v roce 2018:

SETKÁNÍ KOMUNITY HIV+

Pá 19. ledna 2018 od 19:00

PODROBNOSTI

SETKÁNÍ PRO NOVĚ HIV+

Čt 25. ledna 2018 od 18:00

PODROBNOSTI

Využijte konzultanta

Jste-li HIV pozitivní a nedaří se vám sehnat zaměstnání (a to nejen z důvodu diskriminace) kontaktujte konzultanta pro zařazení na trh práce. Konzultant se vám pokusí práci zprostředkovat přes spolupracující agentury nebo vám na osobní schůzce (e-mailem, telefonem) poradí, kam se obrátit.

Obrázek č. 6

Nabízíme pomoc právníka

Obrázek č. 2

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Podpořte nás darem

Obrázek č. 4

ZDRAVÍ S HIV - Chce to změnu?

Autory brožury Zdraví s HIV by zajímalo, jak jste na tom se životním stylem Vy sami, a velice uvítají několik základních informací prostřednictvím anonymního elektronického dotazníku, který naleznete na zde. Předem děkují všem za poctivé vyplnění a šíření dál. Na závěr zbývá popřát dostatek nápaditosti při Vaší cestě za zdravým životním stylem. Nenechte se odradit dřívějšími neúspěšnými pokusy o změnu – zkuste je spíš vnímat jako zkušenost, ze které se můžete poučit. A nezapomeňte, že klíč ke změně a lepšímu zdraví držíte ve svých rukách především Vy.

MUDr. Veronika Šikolová

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Obrázek č. 53

Ministerstvo práce a sociálních věcí podporuje naši sociální službu azylové domy.

Magistrát hlavního města Prahy

Obrázek č. 55

Magistrát hlavního města Prahy přispívá na fungování azylového domu a na preventivní činnost.

GlaxoSmithKline

Obrázek č. 56

GlaxoSmithKline pomáhá naší organizaci realizovat preventivní aktivity po celé České republice.

Alza.cz

alza.cz

Děkujme společnosti Alza.cz za hmotné dary z oblasti výpočetní techniky a elektroniky.

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Obrázek č. 51

Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci Národní program řešení problematiky HIV/AIDS podporuje pravidelně naše preventivní aktivity.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.