Další studie potvrzuje, že riziko přenosu HIV u pozitivních gayů na léčbě je nulové

Další důkaz, že užívání HIV antiretrovirotik zabrání přenosu viru na sexuální partnery. Studie téměř tisíce gay párů v Lancetu nezaregistrovala jediný případ přenosu za uplynulých 8 let. A to díky léčbě, která zredukovala hladinu HIV v těle na velmi nízkou úroveň. „Nedetekovatelný = nepřenosný“ to je základní znalost každého člověka zabývajícího se HIV, říkají experti.

Osmiletá evropská studie (2010 – 2017) sledovala 972 homosexuálních mužských párů – vždy jeden z páru byl HIV pozitivní užívající antiretrovirovou terapii (ART) a druhý HIV negativní. Ve sledované skupině nezaznamenali žádný přenos viru v tomto období. Vědci se také domnívají, že 472 případům přenosu bylo preventivně zabráněno. Celkově páry uváděly anální sex bez kondomu v celkem 76 088 případech.

I když se během studie virem HIV nakazilo 15 mužů, genetické testování ukázalo, že žádný z přenesených virů nepochází od hlavního partnera. „Naše zjištění poskytují přesvědčivý důkaz, že riziko přenosu HIV prostřednictvím análního sexu, když je HIV virová zátěž potlačena, je skutečně nulové,“ uvedli vědci. Profesorka Alison Rodgerová, autorka studie a profesorka infekčních nemocí University College London, uvedla, že anální sex byl znám jako nejrizikovější způsob přenosu.

Je to obrovská úleva vědět, že nemůžu nikoho nakazit…

Matt Stokesovi (26), bylo diagnostikováno HIV v roce 2016 a léčbu zahájil o 4 týdny později. Testy ukázaly, že virus v jeho těle se dostal pod hranici detekovatelnosti do tří měsíců. „Je to obrovská úleva v tom, že vím, že nemohu virus dál šířit. Dodává mi to sebevědomí“, říká. Podle něj došlo v gay komunitě za poslední roky k opravdové změně – například na seznamovací aplikaci Grinder můžete ve svém profilu zvolit ‚nedetekovatelný‘. Zatím ještě ne všichni vědí, co to znamená, ale i tak je to úspěch.

Užívání léku PrEP pro ochranu před nákazou virem HIV „neznamená, že jste promiskuitní“. K tomu doktor Ford Hickson z Londýnské Hygieny a Tropické Medicíny dodává, že pokud lidé s pomocí antiretrovirové terapie potlačí hladinu viru pod detekovatelnou úroveň „nemohou virus sexuálně šířit, bez ohledu na to jaký druh sexu provozují.“

Účastníci studie (HIV pozitivní muži) užívali antiretrovirovou léčbu v průměru po dobu čtyř let. Hranice detekovatelnosti byla pro tuto studii stanovena pod 200 kopií na ml krve. Většina lidí dosahuje této úrovně po šesti měsících denního užívání antiretrovirotik.

Ve Spojeném království se léčí 98% diagnostikovaných HIV pozitivních – a 97% z nich má nedetekovatelnou úroveň viru – to znamená, že infekci nemohou dál šířit. Odhady britského veřejného zdravotního systému však říkají, že pouze 92% ze 101 600 HIV pozitivních bylo diagnostikováno.

Přeložila Alena, redakčně krátil Jirka

Obrázek č. 138
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 166
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.