Dva nové kompletně orální režimy vylepšují léčbu žloutenky typu C

Lidé nakažení žloutenkou typu C, bežné infekce doprovázející virus HIV, dostali novou možnost léčby, která oproti těm předchozím nemusí být doprovázena interferonovými injekcemi. Léčba je postavena na úspěchu dvou léků, Sovaldi a Olysio, které byly schváleny v roce 2012.

Na podzim schválil úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration, FDA) dvě kompletně orální léčby. Harvoni, vytvořený v Gilead Sciences kombinuje vysoce účinný lék Sovaldi ( generickým jménem sofobuvir) s léčivem zvaným ledispavir. Pilulka se má brat jednou denně po dobu osmi, dvanácti, či 24 týdnů podle toho, jak probíhala předešlá léčba. Jak uvádí Gilead, poměr uzdraveným byl ve třech studiích Fáze III od 94 do 99 %.

FDA dala doktorům zelenou k předepisování zároveň se Sovaldi i dalšího léku proti žloutence typu C - Olysio od firmy Janssen Therapeutics. Někteří sice již tyto dva léky předepisovali dohromady, mnozí ovšem bez požehnání FDA váhali. Poslední pochybnosti tak byly rozptýleny. Tyto dva doplňující se léky se berou buď dvanáct nebo 24 týdnů, což záleží hlavně na pacientovi. Studie prokázaly 93 až 97 procentní úspěchy léčby.

Vedle toho, že si pacienti už nemusí píchat interferonové injekce, doprovázené v u některých pacientů příznaky chřipky, je nový typ léčby výhodný i v tom, že se zbavuje používání dalšího antivirálního léku ribivarinu.

Odborníci odhadují že čtvrtina všech nakažených s HIV má rovněž žloutenku typu C a polovina z nakažených virem HIV užívá drogy nitrožilně. Pokud nepodstoupí léčbu, žloutenka typu C může způsobit životu nebezpečné komplikace jako je cirhóza anebo rakovina.

Zdroj: HIVPLUSMAG.com

Obrázek č. 138
Obrázek č. 153

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.