Grindr o zneužití dat svých uživatelů

Nedlouho po aféře Facebooku a Cambridge Analytica vyvstal na povrch další skandál o zneužití uživatelských dat, tentokrát u oblíbené seznamovací aplikace Grindr. Ten předával citlivá data jako je HIV status uživatele firmám a jiným třetím stranám.

Globální aplikace s více než 3,6 miliony uživateli sdílela kromě statusu HIV další sociodemografické údaje vyplněné majiteli účtu, polohová data z GPS nebo e‑mailové adresy. Data byla údajně sdílena se dvěma společnostmi, které mají na starosti výkon a celkovou funkčnost aplikace. Technologický ředitel gay-seznamky Scott Chen se ohradil s tím, že se jedná o běžnou praxi v rámci odvětví. Dle oficiálního vyjádření necítí odpovědnost za to, jaká data uživatelé o sobě zveřejňují a vyjádřil nesouhlas vůči kritice ze stran uživatelů, kteří mluví o zradě z vlastních řad. I tak ale musela být spolupráce s těmito firmami ukončena.

Grindr nikdy neprodával osobní údaje uživatelů a nikdy také nebude – obzvláště u tak citlivých informací jako je HIV status nebo poslední datum testování – třetím stranám a inzerentům,“ dodává Chen. I přestože nebyla data využita komečním způsobem, jedná se o akt, kterého si uživatelé nebyli vědomi. Je na každém člověku, komu chce sdělit svůj HIV status – přeci jen se stále jedná o stigmatizované téma, které často neoprávněně znevýhodňuje skupinu lidí infikovanou tímto virem.

O aféře se mluví jako o Cambridge Analytica pro LGBTQ+. Grindr jakožto jedna z nejpoužívanějších aplikací v gay-komunitě má určitou zodpovědnost a měla by více uvažovat nad tím, jakým problémům čelí. Sociální síť ukázala, že nakládání s uživatelskými daty není radno brát na lehkou váhu. Alespoň u nás v rámci Evropské unie můžeme s nástupem právní regulace GDPR (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) očekávat zlepšení v podobě větší transparentnosti a kontrolou nad našimi daty.

apsal: Tomáš, foto: grindr.com

Obrázek č. 138
Obrázek č. 153

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.