Navzdory zavádějícím novinovým titulkům může HIV stále vést k onemocnění AIDS

HIV je stále virem, který způsobuje AIDS.

Výzkum zveřejněný koncem srpna v časopisu Cell, v němž se popisuje jak HIV ničí lymfocyty CD4, vyvolal spoustu pozornosti a, bohužel, vedl k některým nepřesným titulkům v novinách.

„V neodborném tisku se objevilo mnoho článků s nadpisy, které nešťastně vyvolaly ne zrovna přesný dojem,“ prohlásil Dr. Amesh Adalja, mluvčí „Infectious Diseases Society of America“ (Americké společnosti pro infekční choroby).

Příspěvek v periodiku Cell s titulkem „Přenos HIV-1 z buňky na buňku vyžaduje spuštění odumírání buněk CD4 z limfoidní tkáně“ popisoval mechanismus, jak buňky odumírají tím, že „páchají sebevraždu“ po zjištění přítomnosti viru HIV.

Protože se zmíněný mechanismus liší od původně předpokládaného, poukázal, že se HIV infekce mezi buňkami nepřenáší, jak jsme si dříve mysleli. To si mnozí autoři článků v populárních mediích špatně vysvětlili a o uvedeném výzkumu referovali pod titulky jako „HIV nezpůsobuje AIDS,“, což podněcovalo nebezpečné popiračské teorie.

Tento nový výzkum ale vlastně může být podnětem k novým lékům proti HIV. Staví na práci takových vědců jako Warner Greene z „Gladstone Institute“ při „University of California-San Francisco“. V loňském rozhovoru s „Healthline News“ Greene podal nápaditý popis vysvětlující pyroptózu (druh buněčné smrti) jako velikou explozi.

„Infekce se přeruší, buňka to pocítí a se zanícením umírá, čímž vyšle signál novým buňkám v oblasti zánětu a ty podlehnou stejnému konci,“ řekl Greene Healthline. „Je to začarovaný kruh.“

Greene zároveň Healthline sdělil, že výzkumný tým již identifikoval senzor, který buňku na situaci upozorňuje, což vede ke jejímu sebezničení. Prohlásil, že lék k vypnutí takového senzoru zvaný IF116 již prošel klinickými testy a prokázalo se, že je pro lidský organismus bezpečný.

Adalja se dále vyslovil ve smyslu, že zmíněný výzkum by opravdu mohl pomoci ukázat nové způsoby léčby HIV. „Může to změnit celou koncepci, jak lidé přistupují novějším a inovativním terapiím. Například se můžeme snažit najít způsoby, jak blokovat přenos z buňky na buňku. Dal by se najít způsob, jak takovým buňkám zabránit v „páchání sebevraždy“?“

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 155
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.