Pacienti s HIV a nový koronavirus - Covid-19

Informace platné k 27.2.2020 16:45. Budeme dále aktualizovat.

Pro HIV+ osoby s jakýmkoliv stavem imunity platí stejná doporučení jako pro ostatní obyvatele ČR. O průběhu infekce u osob s HIV zatím nejsou dostupné informace.

Infekce novým koronavirem (dostal jméno Covid-19) se šíří především kapénkovou nákazou při úzkém kontaktu s nakaženou osobou (v místnosti, v dopravním prostředku apod.). K přenosu dochází zřejmě také kapénkami, které ulpěly na povrchu předmětů a přenesou se špinavýma rukama na sliznice. Pro nákazu je rizikový pobyt v oblastech, kde se vyskytuje větší počet infikovaných osob, v tuto chvíli se jedná o následující místa (bude se jistě měnit):

** pevninská Čína – všechny provincie
** Jižní Korea
** Itálie – regiony Lombardie, Veneto = Benátsko, Emilia-Romagna, Piedmont
** Hong Kong
** Japonsko
** Singapur
** Irán

Onemocnění probíhá jako infekce dýchacích cest s horečkou a kašlem, běžným vyšetřením u lékaře nelze odlišit od chřipky a jiných respiračních infekcí typických pro současné období. Úmrtnost je podstatně nižší, než byla v epidemiích s předchozími koronaviry (jako byl SARS) a dosahuje asi 2%. Těžší průběh a vyšší riziko úmrtí mají především senioři nad 70 let věku a osoby s jinými závažnými interními chorobami.

O průběhu infekce u osob s HIV zatím nejsou dostupné informace.

K léčbě několika pacientů byla v Japonsku a Thajsku použita směs léků proti HIV a chřipce, ale o jejich účinku se velmi pochybuje – k uzdravení vedla spíše náhoda. Začínají vědecké zkoušky s přípravkem remdesivir, který vyvinul tým americké firmy Gilead pod vedením českého vědce dr. Cihláře.

Pro HIV+ osoby s jakýmkoliv stavem imunity platí stejná doporučení jako pro ostatní obyvatele ČR. Je vhodné

  • zvážit či zrušit cesty do rizikových oblastí uvedených výš
  • vyhýbat se místům s velkým a úzkým nahloučením osob (včetně přeplněných čekáren u lékaře)
  • vyhýbat se osobám nakaženým jakoukoliv infekcí dýchacích cest
  • v případě vlastního onemocnění respirační infekcí zůstat doma, tedy nechodit do zaměstnání či do školy, nejezdit MHD, nepobývat zbytečně ve veřejných prostorách; rouška použitá nemocným omezí šíření nákazy do okolí
  • k samoléčbě použít běžné postupy a prostředky – být doma v teple, zvlhčovat vzduch, pít horký čaj s citronem, při horečce nad 38°C použít Paralen nebo Ibalgin, při kašli běžné léky na odkašlání a na potlačení dráždivého kašle
  • pokud tento postup nepomáhá, vyhledat pomoc praktického lékaře nebo HIV centra, nejlépe po telefonické domluvěInformace se budou jistě vyvíjet a o nové infekci bude přibývat poznatků. Je dobré sledovat sdělovací prostředky a jiné informační zdroje

Současně ale není třeba propadat panice. Na běžnou chřipku zemřelo letos v zimě v Evropě jistě více osob, než na koronavirus na celém světě.

MUDr. Pavel Dlouhý
primář
Infekční oddělení
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Obrázek č. 138
Obrázek č. 153

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.