Sexuálně přenosné infekce, 2. díl - kapavka

V našem novém seriálu o pohlavně přenášených infekcích jsme se posledně věnovali syfilis (lues, příjici), dnes se dočtete něco nového o kapavce, která má se syfilis společný způsob přenosu.

Tato celosvětově nejrozšířenější pohlavně přenosná infekce se projevuje hnisavým zánětem pohlavních orgánů, konečníku, hrtanu nebo očí. Přenáší se jako syfilis (orálně, vaginálně, análně i z matky na dítě) a léčí se kombinací antibiotik.

U většiny mužů se kapavka objevuje v podobě hnisavého zánětu močové trubice do pěti dní od nákazy. Doprovází ho řezání a pálení při močení. Jestliže se neléčí, postupuje infekce na prostatu a močový měchýř, do nadvarlat s bolestivostí v šourku. Při análním sexu se příznaky projevují svěděním, bolestivostí a křečemi v konečníku. Při orálním přenosu dochází k hnisavému zánětu hrtanu.

U žen dochází k zánětu děložního čípku a močové trubice. Projevuje se hnisavým výtokem, bolestí při pohlavním styku, svěděním a zarudnutím. Bez léčby se zánět šíří dále na dělohu a vejcovody a může vyústit v neplodnost. Přibližně pětina žen nevykazuje žádné příznaky infekce.

Kapavka se může přenést také porodem z matky na dítě a projeví se hnisavým zánětem spojivek, případně zápalem plic a jinými infekčními příznaky. Protože se u ženy nemusí kapavka projevovat, kape se každému novorozenci preventivně do očí antibakteriální prostředek, který zabraňuje rozvoji této komplikace.

Pokud jste sexuálně aktivní, nabízí vám Česká společnost AIDS pomoc bezplatné testování v naší venerologické ambulanci v Domě světla v Karlíně. Ambulance je k dispozici všem, kteří mají zájem otestovat se mimo standardní testy, jako jsou HIV, syfilis a hepatitida, například i na kapavku. V případě potřeby zajišťujeme i léčbu. Ordinuje se v úterý od 14:00 do 18:00 s nutností rezervace, ke které se dostanete přes naše stránky https://www.chciprep.cz/venerologie.

Testování je zdarma (hrazeno ze zdravotního pojištění), neprobíhá však v anonym-ním režimu. Je třeba mít zdravotní pojištění u některé z těchto pojišťoven: Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP / 111), Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZP MVCR / 211), Revírní bratrská pokladna (RBP ZP / 213) nebo Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ / 209). Při pojištění u jiné pojišťovny či bez pojištění v ČR je možné absolvovat test v režimu samoplátce. .

Zdroj: https://venerologie.cz/onemocneni/kapavka/

PŘIPRAVILA VERONIKA

Obrázek č. 239
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.