Singapur zmírnil zákaz vstupu pro HIV pozitivní návštěvníky

Singapur 31. srpna (TASR) - Singapur dnes oznámil, že zrušil dvacetiletý zákaz vstupu do země lidem infikovaným virem HIV, ale jejich pobyt se omezí maximálně na tři měsíce. http://www.24hod.sk/inzercia/adlog.php?bannerid=438&clientid=509&zoneid=17&source=&block=0&capping=0&cb=abdb8877534aa5ee8814de0f3a125a85Singapurské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zákaz byl zrušen 1. dubna "vzhledem k současné situaci, kdy má Singapur přes 5000 obyvatel s HIV a už je dostupná účinná léčba této nemoci".

Tříměsíční omezení má zabránit, aby cizinci získali dlouhodobý pobyt v Singapuru - například tací, kteří si tam hledají práci nebo chtějí doprovázet své dítě studující v ostrovní zemi. "Politika repatriace a trvalého zařazení na černý seznam cizinců s HIV byla vládě doporučena koncem 80. let minulého století, kdy byla nemoc nová, smrtelná a neexistovala ani její účinná léčba, "napsal mluvčí ministerstva zdravotnictví v e-mailu tiskové agentuře AP." Krátkodobá návštěva představuje velmi nízké riziko přenosu HIV na místní obyvatelstvo, "dodal mluvčí. Země jako Austrálie a Nový Zéland mají podobné omezení platná pro dlouhodobé návštěvníky s HIV. Krátkodobí návštěvníci Singapuru musí dostat pas na společenskou návštěvu, který je platný dva až čtyři týdny a následně ho lze prodloužit na tři měsíce. Držitelé pasů nesmějí v tomto městském státě pracovat. HIV, nebo virus nedostatku imunity u člověka, napadá imunitní systém organismu, takže tělo hůře bojuje s infekcemi. Konečným stádiem infekce HIV je nemoc AIDS (syndrom získaného imunodeficitu). Ačkoli nemoc zatím nevědí úplně vyléčit, existuje antiretrovirální terapie, která pomáhá jednotlivým pacientům zlepšovat imunitní systém a zdržuje šíření viru. Podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví žilo v roce 2014 v Singapuru 6685 obyvatel nakažených HIV, přičemž celkový počet obyvatel v zemi je 5,3 milionu - z nakažených zemřelo 1737 osob. HIV se přenáší krví, v těhotenství a také sexuálním stykem s infikovaným partnerem. Nešíří se společenským kontaktem.

Zdroj: Teraz.sk, zpravodajský portál tiskové agentury TASR

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 155
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.