Stanovisko k odpovědnosti za trestný čin šíření nakažlivé lidské nemoci

Půjdu do vězení, když neřeknu lékaři, že jsem pozitivní? Nebo když budu mít sex bez kondomu, i když mám nulovou virovou nálož? Česká společnost AIDS pomoc se v poslední době setkala s několika případy kriminalizace HIV pozitivních osob v souvislosti s trestným činem "šíření nakažlivé lidské nemoci".

Jedná se o relativně nový trend a trestní odpovědnost HIV pozitivních není podrobně popsána v odborné literatuře ani soudní praxi. Proto ČSAP vydává stanovisko, v němž poškození, obvinění i orgány činné v trestním řízení najdou návod k tomu, jak trestní odpovědnost v této citlivé záležitosti chápat. Plný text stanoviska najdete zde. Nenechte si ujít také nadcházející číslo newsletteru Pozitivně!, v němž se tématu rovněž věnujeme.

Obrázek č. 138
Obrázek č. 153

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.