Světlo pro AIDS ozáří v neděli známé stavby

V neděli se svítí červeně!

17. květen 2015 - International AIDS Candlelight Memorial – „LIGHT UP 2015“

V neděli 17. května se červeným světlem rozzáří některé známé budovy nejen ve světě, ale také po celém Česku. Červeně bude nasvícená Žižkovská televizní věž, pražské Hudební Divadlo Karlín, ostravská radniční věž, ústecké Severočeské divadlo, plzeňské Nové divadlo, chomutovská městská věž a historická budova školy, pražské centrum Chodov, obchodní centrum Nový Smíchov a další objekty.

V neděli 17. května se červeným světlem rozzáří některé známé budovy nejen ve světě, ale také po celém Česku. Červeně bude nasvícená Žižkovská televizní věž, pražské Hudební Divadlo Karlín, ostravská radniční věž, ústecké Severočeské divadlo, plzeňské Nové divadlo, chomutovská městská věž a historická budova školy, pražské centrum Chodov, obchodní centrum Nový Smíchov, a další objekty.

Světelná hra je součástí akce Světlo pro AIDS. Cílem je připomenout a vzpomenout si na lidi, kteří zemřeli na AIDS. Večer po deváté hodině se stane červené světlo pietní připomínkou za zemřelé a také znamením, že epidemii HIV se sice podařilo s pomocí medicíny zmírnit, ale nikoliv zastavit. Právě proto je heslem letošní akce: „Podporujeme budoucnost.“

Světlo pro AIDS - International AIDS Candlelight Memorial se letos uskuteční v neděli 17. května večer a je jednou z významných celosvětových kampaní v oblasti HIV/AIDS. První Světlo pro AIDS se uskutečnilo v roce 1983, kdy ještě nebyla známa příčina AIDS a bylo zaznamenáno několik tisíc úmrtí na AIDS. Letošní ročník bude již dvaatřicátý. Symbolem Světla pro AIDS jsou barevně - červeně - nasvícené významné objekty a dominanty v Praze a v letošním roce i v dalších městech.

Iniciátorem akce je již druhým rokem Česká společnost AIDS pomoc, letos ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ústí nad Labem. Letos se připojila kromě Prahy i města Ostrava, Ústí nad Labem, Chomutov, Plzeň a České Budějovice. Ve vzájemné spolupráci obou organizací a magistrátů dotčených měst se podařilo tuto symbolickou aktivitu rozšířit na uvedená další místa.

V rámci vzpomínkového dne na oběti nemoci AIDS tak chceme symbolicky upozornit na problém HIV/AIDS a dalšími aktivitami následně zvyšovat povědomí o problému.

V rámci Světla pro AIDS - LIGHT UP 2015 - budou „červeně svítit“ následující objekty:

Praha:

  • Žižkovská televizní věž,
  • Hudební Divadlo Karlín,
  • administrativní budova sousedící s Karlínským divadlem,
  • Centrum Chodov,
  • Obchodní centrum Nový Smíchov

Ostrava:

  • radniční věř Magistrátu statutárního města Ostrava

Chomutov:

  • historický objekt městské věže,
  • historická budova Střední zdravotnické školy (sloučená škola ESOZ)

Ústí nad Labem:

  • budova Severočeského divadla

Plzeň:

  • budova Nového divadla

Ve srovnání s vyspělými evropskými, ale i východoevropskými zeměmi je situace ve výskytu HIV/AIDS v České republice příznivější. Alarmující je však prudký nárůst počtu HIV pozitivních osob v ČR v posledních letech – 65 případů v roce 2000 v porovnání s 232 HIV+ osobami v roce 2014. V prvních třech měsících roku 2015 bylo diagnostikováno 64 nových případů HIV+ osob.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 155
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.