Už teď je vhodné myslet na zimu bez chřipky

Pokud se chcete v letošní zimní sezóně vyhnout nepříjemným zdravotním komplikacím jednoho z nejčastějších onemocnění, zajímejte se o očkování proti chřipce.

Horečka, třesavka a zimnice, únava a nevolnost, bolesti hlavy, očí a kloubů patří mezi nejčastější příznaky vysoce nakažlivého onemocnění, kterým je chřipka. Lehký průběh u zdravých osob se může u ohrožených skupin zkomplikovat např. zápalem plic, postižením srdečního svalu nebo nervové tkáně. Postižený je pak hospitalizován a někteří chřipce i podlehnou. U HIV pozitivních osob se častěji setkáváme se závažnějším průběhem onemocnění, zvláště u pozitivních s nízkým počtem CD4+ buněk.

Nejúčinnější ochranu proti chřipce zajišťuje očkování ještě před začátkem chřipkové epidemie, tj. od konce září. Každoroční očkování HIV pozitivním doporučují i Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Aplikace očkovací látky probíhá injekčně v jedné dávce. Nezapomínejme také, že očkováním proti chřipce nechráníte pouze sebe, ale také své blízké, kteří se z nějakého důvodu nemohou nechat očkovat.

A jak nejlépe postupovat? V případě zájmu je vhodné už teď telefonicky rezervovat očkovací látku u svého praktického lékaře nebo se obrátit na očkovací centrum. Předpokládá se, že letos bude větší zájem o očkování, než pokryje dovoz vakcín. Řada lékařů tím bude při očkování limitována. Vlastní očkování bude zahájeno pravděpodobně od října – záleží, kdy budou distributoři dodávat vakcíny do ordinací.

Očkování je bezplatné pro osoby nad 65 let a ještě pro některé další kategorie nemocí, mezi které však infekce HIV nepatří, a zájemce si tak hradí očkování sám. Před očkováním proto doporučujeme seznámit se s preventivními programy Vaší pojišťovny, protože řada pojišťoven na očkování proti chřipce finančně přispívá.

Více informací o chřipce a její prevenci naleznete např. na http://www.zuusti.cz/chripka/ nebo https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-proti-chripce-je-prospesne-pro-vsechny.

9. 9. 2020 OQYZ

Obrázek č. 138
Podcast Život plus
Obrázek č. 184
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.