V Číně se soudí pasažéři s HIV

Dva Číňané, které personál místní nízkotarifové letecké společnosti nepustil na palubu letadla kvůli tomu, že ho informovali o své nákaze virem HIV, se budou u soudu domáhat náhrady škody. Informoval o tom server BBC. Žalobu dvou mužů a jejich přítele, který cestoval společně s nimi, minulý týden v pátek 15. srpna přijal soud v severočínském Šen-jangu.

Incident se odehrál koncem července na letišti v Šen-jangu, kde chtěla trojice mužů s platnými letenkami nastoupit do letadla společnosti Spring Airlines mířícího do města Š'-ťia-čuang. Podle místních médií po odbavení jeden z mužů zaměstnance letecké společnosti informoval, že dva lidé z tříčlenné skupiny jsou HIV pozitivní.

"Ten zřízenec okamžitě volal do centrály v Šanghaji pro instrukce a pak nám řekl, že aerolinie mají pravidla, jež zakazují přepravu HIV pozitivních pasažérů," citoval muže místní list. Letecká společnost letenky zneplatnila a všichni tři muži museli do Š'-ťia-čuangu cestovat vlakem.

Nyní si trojice stěžuje na diskriminaci ze strany leteckého přepravce a žádá omluvu a odškodnění ve výši 48 999 jüanů (asi 160 000 Kč). Aerolinie se brání s poukazem na to, že mají právo vykázat s přepravy ty, kdo trpí "infekčními chorobami". Stěžovatele navíc obvinily, že kolem své nemoci udělali na letišti příliš velký rozruch a mohli tak vystrašit ostatní pasažéry.

Podle organizací na ochranu lidských práv je v Číně stále velmi rozšířená diskriminace lidí nakažených virem HIV a postižených chorobu AIDS, upozornila BBC. Čína například zakazuje lidem nakaženým HIV pracovat ve státní správě a loni navrhla vykázat takto nemocné z veřejných bazénů a lázní. Teprve v roce 2010 Peking zrušil dlouholetý zákaz vstupu HIV pozitivních cizinců do země.

(ČTK/red)

Zdroj: http://www.letectvi.cz/letectvi/modules.php?op=mod...

Obrázek č. 138
Obrázek č. 150

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.