V Řecku zemřel aktivista

Možná jste zachytili zprávu o úmrtí Zaka Kostoupolose - 33 letého LGBT/HIV aktivisty. V centru Athén byl 21. září brutálně napaden a zemřel cestou do nemocnice. Podle jedné verze byl pod vlivem drog a pokoušel se vykrást klenotnictví. Majitel ho chytil a lynčoval. Podle druhé verze, byl napaden za svou činnost v jedné kavárně v centru města. Z incidentu se pokusil utéct a schovat se ve zmíněném obchodě. Byl však davem dostižen a zbit. Několik policistů napadení přihlíželo, ale nezasáhlo.

Po několika dnech byl na sociálních sítích zveřejněn záznam napadení zachycený pouliční kamerou. Po následném odvysílání videozáznamu řeckou TV OMNIA nastal v případu zvrat, protože také svědci potvrdili druhou verzi události. Na záznamu je vidět, že někdo, kdo se zdá být Kostoupolosem, se snaží dostat do zamčeného klenotnictví rozbitím skleněných dveří. Při pokusu prolézt rozbitým oknem ho dostihnou dva muži, kteří ho opakovaně bijí a kopou. Když se oběť položí na zem, tak ji obklopí dav lidí a násilí pokračuje. Zbitý Kostoupolos je pak odvlečen. Celkem 8 policistů se pohybuje v jeho blízkosti, ale nezasáhne a pouze všemu přihlíží. Následně je vidět, že Kostoupulos je odnášen na nosítkách, avšak má spoutané ruce.

Majitel klenotnictví a majitel dalšího blízkého podniku byli zatčeni a soudce na ně uvalil vazbu. Na videozáznamu jsou vidět mezi osobami, jak kopou do Zaka Kostoupolose, když ležel na zemi. Násilná smrt aktivisty vyvolala několik demonstrací v Athénách a v Bruselu.

Zdroj: NBC news. Připravili Ivo a Jirka

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 155
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.