13. 11. 2022 Výsledky průzkumu kvality zdravotní péče pro lidi žijící s HIV v ČR

V tomto čísle přinášíme srovnání předběžných výsledků průzkumu, který v roce 2021 a 2022 probíhal mezi lidmi žijícími s HIV v ČR. Průzkum navázal na podobnou studii, která proběhla v ČR v roce 2017. Výzkum realizovala Česká společnost AIDS pomoc ve spolupráci s agenturou SC&C. Do aktuální studie se zapojilo 190 respondentů, zatímco před pěti lety to bylo 127 lidí žijících s HIV. Procentuální podíl mužů byl v nové studii o něco menší než v předchozí studii (92 % vs. 97,6 %).
V nové studii v porovnání se studií z roku 2017 došlo ke změně počtu respondentů z Prahy a ostatních regionů. Zatímco v roce 2017 v Praze bylo léčeno 78,4 % respondentů, drtivá většina z nich byla léčena v Nemocnici na Bulovce (NNB, celkem 77,6 % všech pacientů) a za Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) se zapojil tehdy pouze jeden pacient. Nyní bylo v Praze léčeno 58 % všech HIV pozitivních respondentů (z toho 39 % v NNB a 18 % v ÚVN).
Pozitivní zlepšení můžeme pozorovat v hodnocení celkových zkušeností s HIV centrem, kde v roce 2017 zkušenost hodnotilo jako dobrou nebo velmi dobrou 72 % respondentů a v roce 2021/2022 84 %. Dříve bylo navíc 52 % dotazovaných osob přesvědčeno, že je v zahraničí (v západní Evropě) pacientům poskytovaná lepší péče. Nyní si to myslelo 29 % respondentů.
Co se týče citlivosti na odkrytí pacientovy identity, upřednostňovalo by v letošním průzkumu vedení pod číslem 39 % oproti 54 % z roku 2017. Osobní zóny, kam by neměli přístup ostatní pacienti, by uvítalo 57 % respondentů oproti 62 % z předchozího průzkumu.
S ohledem na vedení zdravotnické dokumentace 35 % respondentů v současnosti neví, zda je jejich dokumentace dostupná i pro lékaře z jiných oddělení a pokud by byla, vadilo by jim to. V minulosti by to vadilo 46,4 % respondentům. V rámci HIV centra došlo někdy k ohrožení soukromí nebo sdělení citlivých údajů třetí straně ve 13 % v nové studii versus 26,4 % v dřívějším období.
Celkovou spokojenost v HIV centru hodnotilo nyní kladně 87 % pacientů, oproti 82,4 % v minulosti. Svému lékaři v HIV centru důvěřuje přibližně 90 % pacientů dříve to bylo 88,8 %.
S odmítnutím ošetření kvůli diagnóze HIV se u praktického lékaře setkalo 17 % respondentů nové studie, v minulosti to bylo 15 %. Více než ošetřujícímu lékaři v HIV centru důvěřuje svému praktickému lékaři nyní 10 % dotazovaných, v minulosti to bylo výrazně více, 25 %.
Když se podíváme na péči ostatních specialistů, tak k venerologovi nechodí vůbec 35 % účastníků novější studie ve srovnání s 44,1 % v dřívější studii. Kdyby bylo vyšetření u venerologa anonymní, chodilo by na ně častěji 59 % nyní dotazovaných v porovnání s 56,7 % dotazovanými v minulosti. A u zubaře se setkalo s odmítnutím ošetření kvůli HIV pozitivitě 32 % v nové studii, což je výrazně méně než zkušenost 54 % respondentů minulé studie.
Celkově můžeme shrnout, že se zlepšila celková zkušenost s HIV centrem, výrazně méně pacientů by si přálo být vedeno pod číslem, méně by uvítalo osobní zóny v HIV centrech a také méně pacientů neví, zda je jejich dokumentace dostupná (a kdyby byla, tak by jim to vadilo).
Je potěšující vidět výrazný pokles v ohrožení anonymity či sdílení citlivých údajů. Celková spokojenost s péči v HIV centru vzrostla. Co však pokulhává je důvěra k praktickému lékaři, která se celkově propadla o 15 %. Počet respondentů, kteří vůbec nechodí k venerologovi, také poklesl, což je žádoucí, a výrazně méně pacientů se setkalo s odmítnutím ošetření u zubaře.
Děkujeme všem, kteří se do výzkumu zapojili a pomohli nám zjistit, jaké potřeby a zkušenosti mají lidé žijící s HIV. Výsledky studie nám poskytují ucelený materiál pro jednání se zástupci lékařů. Naším cílem je další zlepšování podmínek léčby a zdravotní péče o HIV+ komunitu.
Připravila: Veronika