Zubaři odmítají HIV pozitivní pacienty

Strach, odmítání i předsudky. HIV pozitivní musí denně bojovat s diskriminací u svých dentistů. Řada z nich nechce nemocné pacienty přijmout do běžné lékařské péče, už probíhají i soudy.

Praha – S přetrvávající diskriminací ve zdravotnictví se dennodenně setkávají HIV pozitivní lidé. Největší potíže pak zažívají při výběru zubního lékaře. Řada dentistů se obává tyto pacienty přijímat. I když v některých ordinacích mají volno, těm s virem HIV v těle většina vzkazuje: "Místo už nemáme, jděte jinam."

Podobnou zkušenost má Karel z Brna, jehož celé jméno redakce zná, ale na přání pacienta jej nezveřejní. "Jakmile jsem zubní lékařce řekl o své diagnóze, okamžitě mi řekla, ať už k ní nechodím," popisuje Karel.

HIV pozitivní je už přes dvacet let. A přestože se přístup Čechů k HIV pozitivním zlepšuje, ordinaci svého zubaře stále marně hledá. "Hledám dlouho a dlouho zřejmě ještě hledat budu. Zubař, který mě dlouhá léta normálně přijímal, odešel dodůchodu. Nového jen tak neseženu," dodává.

S lepším přístupem se nesetkal ani při návštěvě zubní pohotovosti. "Volal jsem do brněnské úrazové nemocnice, když jsem potřeboval na zubní pohotovost. Ale rovnou mi řekli, ať do ordinace ani nechodím," vzpomíná.

Že podobný přístup k pacientům není ojedinělý, potvrzuje i Jiří Pavlát, ředitel Domu světla České společnosti AIDS Pomoc. "Bohužel se s tímto přístupem setkáváme poměrně často," komentuje Pavlát.

"Snažím se těm lidem pomoci. Některým zubním lékařům zašleme dopis, v němž se jim snažíme vysvětlit situaci, s některými se i soudíme. HIV pozitivní je povinen svůj stav ošetřujícímu lékaři sdělit. Ovšem ne proto, aby mu lékař před nosem zabouchl dveře, ale proto, aby se na jeho ošetření lépe připravil," říká Pavlát.

Dobrý zubní lékař HIV pozitivní přijme

Záleží tedy vždy na konkrétním zubaři. Například Adam Šíma ošetří HIV pozitivní pacienty bez potíží. "Ke každému pacientovi přistupuji tak, jako by byl HIV pozitivní, nemám proto problém HIV pozitivní ošetřit. Pro jistotu je však objednáváme na konec ordinačních hodin a při práci s nimi jsem daleko opatrnější," popisuje Šíma.

Existující diskriminaci jeho kolegů přitom potvrzuje. "Privátnímu lékaři ze zákona nikdo nemůže nařídit, aby někoho ošetřil. Pokud nechce přijmout HIV pozitivního pacienta, tak mu řekne, že nemá volno z kapacitních důvodů," potvrzuje zaběhnutý systém Šíma.

"Někteří zubní lékaři prostě nemají motivaci tyto pacienty přijímat. Je to pro ně více starostí za stejnou cenu. Navíc tam existuje riziko, že se lékař při zákroku sám poraní. Dobrého zubaře ale poznáte tak, že HIV pozitivní normálně přijímá," dodává Šíma.

Podle prezidenta České stomatologické komory Pavla Chrze by neměl zubař tyto pacienty odmítat vyšetřit. "Pokud se jedná o aktuální vyšetření, nelze pacienta odmítnout. Při delší dlouhodobé péči však záleží, jestli má lékař místo," vysvětluje za komoru Jarmila Procházková.

Podle ní však nemá komora nástroje, jak lékaře donutit k tomu, aby pacienty neodmítali.

S nevyléčitelným virem HIV v těle žije téměř dva a půl tisíce Čechů, chorobou AIDS onemocnělo 439 lidí. Od roku 1986 jich 228 zemřelo. Nejvíce nakažených osob žije v Praze, celkem 1210. Nejméně na Vysočině a ve Zlínském kraji, zhruba 40 HIV pozitivních. Vyplývá to ze statistik Národní referenční laboratoře pro AIDS, která výskyt a šíření viru HIV monitoruje.

Zdroj: Aktualne.cz

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 155
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.