On-line poradna

V této poradně jsou obsažena témata týkající se života HIV pozitivních lidí a je určena výhradně HIV pozitivním lidem. Jedná se o téma Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS, kde se dotazy mohou týkat léčby HIV a osobního života s HIV. Na dotaz Vám odpoví lékař. Další oblastí je poradenství našich sociálních pracovníků ve věci ubytování a azylových služeb. Dalším tématem je diskriminace nebo stigmatizace HIV pozitivních lidí ve společnosti. Na dotazy odpovídá náš právník. Na dotazy odpovídáme v pracovní dny nejpozději do 48 hodin.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

léky a byliny 30. 6. 2020

Uživatel: jan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, pane doktore. Prosím, existuje nějaká nežádoucí interakce mezi Odefsey x kozlík lékařský/mučenka/vitánie snodárná? Vím, že kontraindikovaná je třezalka, u těchto jsem žádnou informaci nenalezl. Tinkturu ze zmíněných bylin používám pro lepší spánek. Předem velmi děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

2 HIV + 23. 6. 2020

Uživatel: Pop, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, děkuji za odpověd co se tyce sexu bez ochrany pane doktore. Mame sex jen spolu a 0 VN a vysetreni na ostatní pohlavní nemoci take a ockovani proti HVB. Kdyz budeme mit sex bez ochrany tak prosim o vysvetleni co znamena mozna resitence? Leky bereme pravidelně.

2 HIV + 21. 6. 2020

Uživatel: Jan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsme dva HIV+ partneri s 0 VN. Muzeme mit pohlavní styk bez kondomu?

Infekčnost 20. 6. 2020

Uživatel: Mark, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den , jestli že moje dlouhodobá nulová virová nalož se zvíšila na 20 znamená to že jsem opět infekční ? Do kolika VN se lze považovat za neinfekčního bez použití kondomu jako při 0 VN . Děkuji za vysvětlení

Kriminalizace HIV pozitivních osob 18. 6. 2020

Uživatel: Miloš, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Již nějaký čas jsem ve sdělovacích prostředcích nezaznamenal žádný případ odsouzení HIV pozitivní osoby za ohrožení infekční nemocí. Proto bych se rád zeptal, zda již česká justice vzala na vědomí v západní Evropě běžně známý lékařský fakt U=U? Nebo je situace v tomto směru stále stejně zoufalá? Děkuji za odpověď a přeji nám všem slunečné léto.

biochemické hodnoty pri HIV 9. 6. 2020

Uživatel: Lukáš, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý deň, mám možno zvláštnu otázku ale nikde sa neviem dopátrať odpovede. Viem, že HIV je možné zistiť len špeciálnymi testami všetko ostatné je špekulatívne. Chcem sa aj tak spýtať je možné, že človek nakazený HIV má po 3,4,5 rokoch od nakazenia základné biochemické hodnoty, leukocyty, erytrocyty, trombocyty úplne v norme, ale aj tak je nakazený? Viem, že počet CD4 klesá, poklesol by aj celkový počet leukocytov napríklad po 4 rokoch? Chcem vedieť váš názor. Dakujem za odpoved.

Hlášení na Hygieně 8. 6. 2020

Uživatel: Karel, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den chci jse zeptat pokud zjistím že jsem nakažený HIV ne Syfilisem musím uvádět všechny osoby s kterými jsem měl styk Hygieně nebo stačí když je zkontaktuji sám? A druhá věc jestli je to hlášení na Hygieně anonymní aby ty osoby o sobě navzájem nevěděli děkuji za odpověď s pozdravem K.

Hiv+ se zřídka dožijí 15 let... 8. 6. 2020

Uživatel: Jerry, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dnes jsem si přečetl tento článek z roku 2018: "Je třeba chápat, že nakažení se virem nemusí nutně skončit až propuknutím nemoci AIDS. Bohužel, je jen velmi málo případů, kdy se HIV pozitivní lidé dožili více než 15 let. I kvůli tomu se AIDS vnímá jako smrtelná a neléčitelná choroba. Zatím není zcela jasné, kdo z nakažených virem HIV nakonec onemocní AIDS." To je pravdou, že hiv+ lidé se zřídka dožijí 15 let?

Kam pro leky 3. 6. 2020

Uživatel: Annonym, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Muzu se zeptat kam se chodi pro recept na hiv léky ? Na odberove misto kde jsem si nechávala delat test ?

špatná erekce 28. 5. 2020

Uživatel: Mik, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den.Užívám 10 let kombinaci léku Kiwexa a Isentress.Můžou mít tyto léky vliv na sexulaní libido a poruchy erekce..?Děkuji za odpověd..

Chemsex 22. 5. 2020

Uživatel: Zoufalec, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, chci se zeptat jaké má následky užití léku triumeq spolu s pervitinem?

Léky 20. 5. 2020

Uživatel: Ja125, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, Chci se zeptat , zda je velký problém, že jsem bohužel zapomněl vzít léky, zpoždění 2 hodiny... Na léčbě jsem cca 6 měsíců, tohle se mi stalo poprvé. Mám z toho docela hodně výčitky svědomí. Děkuji za odpověď.

prokazatelnost 11. 5. 2020

Uživatel: Hucci, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

OSN si před časem stanovila cíl, aby do roku 2020 90 procent všech nakažených virem HIV znalo svou diagnózu, aby se 90 procentům z nich dostalo léčby a opět u 90 procent potlačeno množení viru natolik, aby nebyl prokazatelný. Muj dotaz se tyka posledni vety, kdyz ma clovek lecbu, tak se snizi jeho virulence, ale z tehle vety jsem to pochopil tak, ze uz nebude prokazatelny vubec? Takze kdyz osoba lecena pujde na test, vyjde mu negativni?

Rights to privacy of seropositive status 5. 5. 2020

Uživatel: Jav, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Hello, I don't speak Czech. I'm an Italian Citizen with a temporary residence permit in Prague. I need to visit a doctor and I want to know about my privacy rights. In which cases I must tell my status and in which cases is not necessary. I already have my "Pojištovna na celý život" card (VZP) Thank you very much.

Nedetekovatelná nálož- nákaza 4. 5. 2020

Uživatel: Máťa, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem více než 20 let pod léčbou hiv+, mám celá ta léta nedetekovatelnou nálož a cca 800 - 1100CD4+ buněk. Léky beru pravidelně. Bohužel se stalo, že partner neměl několikrát prezervativ cca za celou dobu 5x. Je možné, že by se mohl nakazit? Velice mě to trápí. Děkuji za odpoveď

Léky zmena -DOTAZ 28. 4. 2020

Uživatel: Erik, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, porsim o radu, co mam delat. Jsem momentalne na leku Odefsey a jsem v zahranici. Bohuzel situace je takova, ze se asi nebudu moct dostat do CR. Tak jsem byl tady u nas v Aids centru v Nemocnici se zeptat zda me poskytnout lek. Vzali me krev a moc na celkove vystreni a pri konzultaci me Doktor rekl, ze at nepocitam se stejnym lekem co mam nyni, ze podle vysledku me daji nove leky. Ze maji sve stanovy na predpis leku. V soucasne dobe beru jednz tabletku denne coz je Odefsey a Doktor me navrhl na novou lecbu 2 tablety rano a 1 tabletu vecer. Moje otazka zni, je lepsi se dostat do Ceska a tam si vzit svou Odefse lecbu nebo zmenit lecbu? Opravdu se me nechce jit o krok nazpet, kdy bych musel brat 3 tablety v jinou dobu. A jeste mam dotaz, zda by ty 3 tablety /vetsi/ meli nejaky vliv na ledviny atd..... Dekuji mockrat za Vasi odpoved.

Serodiferentni par, ART nedetekovatelny, a negat partner na PreP 26. 4. 2020

Uživatel: Hector, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Chtel bych se zeptat, jak je na tom U=U teorie a praxe, je pravda, ze nedetekovatelny v krvi a v semenu je neprenosny? Je bezpecne mit nechraneni sex s partnerem bez kondomu? Je mi jasne, ze se kondom doporucuje jako 100% ochrana, dokud nepraskne, ale pokud s partnerem uzivame nase terapie, je bezpecne mit sex bez fyzicke ochrany? Pokud nema virovou naloz v davce schopne infikovat partnera a pokud je partner na PrePu, z 95 procent studii mi vychazi, ze to bezpecne je a zbytek jsou zkostnatele studije doporucujici stare protokoky, takze otazka zni, je to bezpecne nebo ne? Predpokladam, ze ja jako partner v aktivni pozici sem na 99,9x procent v bezpeci, a pasivne asi na 99,0 procent, ale otaxka zni, kdyz ART funguje pri spravnem uzivani u lidi na 100 procent (nemaji vyrovou naloz v semenu) pak je sex bezpecny i bez prepu, a PreP 1/denne je funkcni na 99 procent, krom specialnich exotickych kmenu. Budto to chapu spatne, nebo se lekari snazi uspesnost 99,99% brat za nejistotu, ale u kmenu bakterii, kde ATB funguji na daleko nizsich procentech povazuji za absolutni. Dekuju za odpoved.

Léčba transplantací kostní dřeně 17. 4. 2020

Uživatel: DD, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Ano, jsem bohužel HIV+ na základě lhaní mého ex-milence, který mě přesvědčoval, že je zdráv a já mu uvěřil a naletěl jsem. Od té doby se léčím, beru léky, už dvě testování mám nulovou virovou nálož. Pro mě to ale nic moc neznamená a není to pro mě žádná výhra, útěcha, spokojenost. Dále mě to psychicky deptá, žere a prostě nikdy v životě už nebudu šťastný, denně se tím užírám a strašně moc bych si přál, kdyby se jednou našel lék na HIV, což se asi co budu žít nestane, bohužel i proto, protože ti nejvyšší, kteří mají z léků na HIV byznys, to nedovolí a udělají vše pro to, aby se lék na HIV nenalezl (viz sestřelení letadla s odborníky na HIV apod.). Studuji VŠ se zaměřením na mikrobiologii, takže tématům ohledně genetiky, virů, atd. rozumím alespoň dostatečně, abych chápal, na jakém principu funguje HIV infekce a věci okolo. Nedávno, tuším v březnu, bylo oznámeno, že byl druhý pacient na světě vyléčen na základě transplatace kostní dřeně z HIV infekce a je to potvrzeno. Jak jistě vím(e), je to prozatím opravdu jediný možný způsob, jak lze vyléčit HIV+ osoby, ale bohužel to asi nebude pravda. Přitom je potvrzeno a dokázáno, že právě tito dva pacienti měli transplantovány buňky od dárce s mutací, díky které je imunní vůči HIV infekci. Chci se zeptat, jaká je šance, kdybych chtěl transplataci kostní dřeně podstoupit i přesto, že nemám rakovinu, ale trval bych na tom, aby se pro mě našel vhodný dárce pro mé tělo (krev, buňky, antigeny apod.) s tím, že dárce by měl zároveň mutaci, díky které by byl imunní rovněž, jako u dárce vyléčeného pacienta, proti HIV infekci? DAL BYCH ZA TO ÚPLNĚ VŠECHNO. CELÝ SVŮJ MAJETEK, který mám. Domov, zahradu, prostě všechno, prosím, pomozte mi. Opravdu dám za to vše co mám, hlavně, když mě někdo HIV infekce zbaví. PROSÍM! Děkuji

Život s HIV 5. 4. 2020

Uživatel: Mirka, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Dobrý den, můj dotaz konkrétně spočívá v tom, že by me zajímalo kdybych se jako 20ti léta nakazila virem HIV a začala s brzkou léčbou jaká by byla Průměrná délka mého života ? 2. Kdybych chtěla mít děti, s mužem, který by byl také HIV+ale oba jsme začali s časnou léčbou, mohli by jsme? a popř. jak by takové těhotenství probíhalo?

Sex bez kondomu 30. 3. 2020

Uživatel: marin, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, Již po pár měsících užívání léků jsem na VN0, původně asi 24.000, několikrát po sobě mám při kontrole VN0, mohu již provozovat sex bez kondomu ? Jaké je riziko, že bych nakazil moji partnerku, pokud nedojde k ejakulaci uvnitř a nebo by došlo k ejakulaci uvnitř. Ďekuji M

vztah hiv+ 29. 3. 2020

Uživatel: Lenka, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké je pravděpodobnost, že když ve vztahu zena muz zena zjisti, že je hiv + muz zenu opustí. Asi to zní hloupě, ale musí být velmi těžké toto zjisteni rici svému partnerovi. děkuji za odpověď

Terapie pro cizinec 27. 3. 2020

Uživatel: Denis, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Jsem v České republice na pracovní kartě po dobu 2 let, pojištění VZP, které platí zaměstnavatel. Mohu získat léky v České republice?

Koronavirus nákeza 24. 3. 2020

Uživatel: Dan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Máte informace ve světě nebo u nás o HIV pozitivním který se nakazil koronavirem? Ptám se jestli nemáte informace jaký má průběh toto onemocnění u HIV pozitivních . Děkuji ,přeji hodně zdraví

Ztrata leku 22. 3. 2020

Uživatel: Pepa, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, bohužel jsem ztratil léky na dva měsíce. Je možné o ne požádat, když mam nárok na další odběr až za 60dni? Děkuji.

NEUSTALA ZMENA LEKU ZA LEVNEJSI ALTERNATIVY, KTERE ZPUSOBUJI VEDLEJSI UCINKY 20. 3. 2020

Uživatel: ZDENEK, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

dobry den, obracim se s radou at uz pravni ci lekarskou, zda mam sanci uspet aby mi nebyly neustale meneny leky. Jsem pozitivni 2.5-3roky a na popud pojistovny mi byly zmeneny jiz 4x leky za levnejsi nahrazky. Tyto nahrazky sice pusobi stejne na Hiv avsak zpusobuji celou radu nezadocich vedlejsich ucinku. Vzdy s novou varkou jineho typu leciva, byd se stejnymi nebo podobnymi vlastnostmi vzdy nejake nove pribudou. Prvni leky Truvada a Tivicay zabirali skvele a nepocitoval jsem zadne vedlejsi ucinky. nasledne my davali Emtricitabine tenofovir mylan pote jeste jeden ktery se nemohu vzpomenou a nyni mam Emtricitabine Teva. Negativni ucinky se projevuji v podobe nespavosti bolest ledvin a jater - presto ze nekourim a jsme abstinent u posledniho zmineneho leku pribyva obcasne bolest na leve strane prsou. na to mi zatim pomaha dychat velmi pomalu a po chvilce bolest odezni a vyrazky a rozpraskane kuze. Vzdy se obavam jaky pribydou dalsi negativni ucinky s novymi leky. Proto bych Vas rad pozadal o radu, zda mohu mit nejake paky na to abych mohl dostavat naprikad ty prvni leky, ktere mi nezpusobovali zedne negace ci nejakym zpusobem donutit pojistovnu aby mi hradila jenom jeden druh leku a neustale nemenila za levnejsi nahrazky. Bohuzel i tyto nahrazky na lecbu Hiv zabiraji proto se bojim ze to bude boj. dekuji za odpoved

Léky HIV 20. 3. 2020

Uživatel: Přezdívka, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chodím do hiv centra na Bulovce ale bydlím v jiném kraji. Mám léky už jen na týden, je možné, vzhledem k současné situaci dostat e recept a vyzvednout léky jinde? Je někde seznam lékáren kde jsou léky dostupné? Děkuji

Sex s několika muži ale přesto jsou zdraví 19. 3. 2020

Uživatel: Vojtěch, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Hezký den, měl jsem nechráněný sex se dvěma muži a jeden je zdraví a to mi i dokázal. Druhý ho neměl ani jednou. Chtěl bych mít pohlavní styk třetí ale bojím se, a kondom si klidně dám ale erekce o 30% klesne po jeho nasazení a proto jsem ho nedával. Hrozí něco? Děkuji

Právní důsledky verericki infekce bez možnosti anonymity pro již pozitivního pacienta 16. 3. 2020

Uživatel: Kozel, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobry den, Jaké jsou právní důsledky infekce syfilisem pro již pozitivního pacienta. virová zátěž pacienta je nezjistitelný a měl chráněný pohlavní styk? Diky

Dalsi venerology Infekce s HIV 16. 3. 2020

Uživatel: Kozel, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, Mám dotaz ohledně možného soudního řízení v případě infekce jiným STI, který je regulován kromě HIV. Diky

Nedostatek léků v zahraničí 16. 3. 2020

Uživatel: Filip, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jak postupovat při nedostatku léků při uvíznutí v zahraničí (Thajsku) kvůli současné krizi spojené s koronavirem. Aktuálně jsou leteckými společnostmi rušeny četné lety do Evropy a není jisté, kdy bude možný náš návrat do ČR (letenka nám byla posunuta o 3 týdny až na první týden v dubnu, všechny lety v nasledujících 3 týdnech naší leteckou společností byly zrušeny bez jakékoliv náhrady v následujících dnech). Jak postupocat v takovéto situaci, když dojdou léky včetně rezervy? Koho zkontaktovat a kde je možné léky vyzvednout (léky Odefsey)? Hradí i v tomto nouzovém případě léky pojišťovna? Dále bych se také rád zeptal, zdali jsou asijské nemocnice těmito léky pro případ nouze vybaveny. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Aktuální počet dotazů v databázi: 791

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.