On-line poradna

V této poradně jsou obsažena témata týkající se života HIV pozitivních lidí a je určena výhradně HIV pozitivním lidem. Jedná se o téma Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS, kde se dotazy mohou týkat léčby HIV a osobního života s HIV. Na dotaz Vám odpoví lékař. Další oblastí je poradenství našich sociálních pracovníků ve věci ubytování a azylových služeb. Dalším tématem je diskriminace nebo stigmatizace HIV pozitivních lidí ve společnosti. Na dotazy odpovídá náš právník. Na dotazy odpovídáme v pracovní dny nejpozději do 48 hodin.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

Trestní stíhání 3. 11. 2022

Uživatel: sheldon, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Zdravím,vystavil jsem se riziku HIV opakovaně,ale v současné době jsem HIV negativní,může to mít nějaký dopad ohledně trestní roviny,když jsem měl 2x nechráněný sex v říjnu a předevčírem? o tom,že jsem se rizikově choval jsem řekl oběma partnerům,přesto chtěli pokračovat oba s tím,že jim stačí,že jsem negativní,můžou mě zažalovat,pokud se u mě prokáže HIV pozitivita,i přesto,že aktuálně mi byla zjištěna HIV negativita?

rýhy jazyk 24. 10. 2022

Uživatel: Jakub, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, před pár dny se mi vytvořily na jazyku podélné rýhy. Je to nepříjemné při jídle. U teplého jídla to trochu bolí. U kyselého pálí. Kloktám v puse třikrát denne šalvěj. Jde tyto příznaky i něčím jiným vyléčit. Jsem na léčbě. Virová nálož 0, CD4 690. Může mít tato komplikace nějaký vztak s HIV?

počet kopíí 12. 10. 2022

Uživatel: Pavel, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, léčím se s HIV od roku 2016. Od začátku užívám GENVOYU. Užívám ji pravidelně bez časového zpoždění na minutun přesně. CD4 mám pravidelně mezi 650 až 670. Kopie 0 až 20. Při poslední kontrole jsem měl nejvyšší CD4 za celou dobu 744, ale kopií 71. Mám se nějak znervozňovat zvýšením kopií. Můj ošetřující lékař, mi řekl, že se to někdy stává, ať jsem klidný. Ale moc nejsem. Děkuji předem za odpověď.

Amoxicilinová antibiotika 12. 10. 2022

Uživatel: Milan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Jsem hiv pozitivní, užívám kombinaci Kivexa+Isentress. Bylo mi před časem sdělení, že je pro mne nevhodná eventualni léčba antibiotikem Augmentin, chtěl jsem se zeptat zda to platí i pro Ospamox. Děkuji

Vznik a předávání rezistencí a virová nálož u 2 HIV+ 10. 10. 2022

Uživatel: Ondřej, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý večer, měl bych dva dotazy ohledně nechráněného sexu dvou HIV pozitivních lidí, předem děkuji za odpověď: 1) Existuje riziko vzájemného přenosu lékových rezistencí, případně jak je toto riziko velké? 2) Je rizikové mít sex s člověkem s nenulovou virovou náloží, pokud už jsem stejně nakažen?

Lenacapavir 5. 10. 2022

Uživatel: Er, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den chci se zeptat kdy tento lék Lenacapavir který je už v EU schválen bude dostupný i u nás v ČR? Děkuji za odpověď

Dotaz 4. 10. 2022

Uživatel: Sheridan, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Zdravím,mám ještě jeden dotaz,měla jsem rizikové chování,ale zatím mi nebyla zjištěna pozitivita na vůbec nic,až jsem si to uvědomila to riziko(že něco mohu chytit),tak jsem s tím přestala... Může mě někdo i tak zažalovat za to,že jsem mu nevědomé dala HIV,kdybych nakonec byla?

Virová nálož u neléčených HIV pozitivních 4. 10. 2022

Uživatel: Andreas, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, zde můj případ: Mám za to, že jsem se nakazil od jednoho konkrétního člověka v prosinci 2021. V dubnu 2022 jsem to zjistil a následně moje virová nálož byla asi 64.000 kopií. Daný člověk šel na testy až v červnu 2022 a jeho virová nálož byla jen kolem 40.000 kopií. Je možné, aby byla jeho virová nálož tak nízká i přes to, že bych HIV chytil já od něj a on s ním tedy žil delší dobu? Mám totiž za to, že od nikoho jiného jsem to chytit nemohl, neboť všechny moje sexuální kontakty v rámci diagnostického okna 3 měsíců jsou negativní, avšak tento člověk mě neustále obviňuje z toho, že původcem infekce jsem v jeho případě já. Děkuji Vám předem za objasnění a přeji Vám pěkný den!

Kriminalizace HIV pozitivních 22. 9. 2022

Uživatel: Marek, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Ve Vaší odpovědi zde v poradně dne 21.7 tohoto roku uvádíte, že orgány činné v trestním řízení již konečně akceptují fakt, že hiv+ pacient s opakovaně verifikovanou nulovou viremií nemůže nikoho nakazit. Rád bych se zeptal, zda tím pádem nemůže být takový člověk ani stíhán za pokus o ohrožení někoho infekční chorobou, tak jak to bylo jěště nedávno? Logicky to tak je posuzováno i při pohlavním styku bez ochrany? Děkuji za odpověď.

Opičí neštovice 21. 9. 2022

Uživatel: Milan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat zda je v České republice pro hiv pozitivní gay dostupné očkování proti opičím neštovicím a pokud ano jak se k němu dostat. Nebo zda je nejaká další možnost jak se pred touto infekcí alespoň částečně bránit. Děkuji.

Stomatologie 9. 9. 2022

Uživatel: luc, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, uživám léky post expoziční profilaxe, testy na HIV mám (i s ohledem na krátkou dobu od rizikového kontaktu, cca 1 měsíc) negativní. Potřeboval bych se objednat na stomotalogické ošetření a dentální hygienu. Jak mám postupovat? Dokud nemám positivní test, mám něco sdělovat svému stomatologovi/dentální hygienistce? Mám obavu, že mě pak odmítnou ošetřit. Je v ČR nějaké pracoviště, které poskytuje plnohodnotnou stomatologickou pěči pro HIV positivní pacienty?

Nulová virová nálož 8. 9. 2022

Uživatel: trok, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, za jak dlouho po zahájení lečby se dostana HIV virová nálož na nulu, tj. budu neinfekční pro své okolí? Děkuji

Pomluva 2. 9. 2022

Uživatel: Luke123, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Cca půl roku zpátky jsem byl u známého, pili jsme, povídali si. Řekl jsem mu o mé hiv pozitivite, zároveň ho prosil ať to nikomu neříká, bohužel tomu se tak nestalo. Už mi napsal 3.clovek že mu to nejmenovaný známý řekl, i po několikátém upozornění aby si to nechal pro sebe. Bohužel v tom pokračuje i nadále, chtěl bych se tedy zeptat, jestli lze situaci řešit nějakou právní cestou, popřípadě jaká je úspěšnost v můj prospěch. Děkuji a hezký den.

Kontraindikace Biktarvy 28. 8. 2022

Uživatel: laurent, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Rád bych požádal o zodpovězení dotazu. Mohu užívat Biktarvy (s odstupem 4 hodin) s přípravky Čaga Sibiřská (Inonotus obliquus) Růže Skalní (Cistus incannus) Noční šťávu (morinda citrifolia) Pouze jeden z těchto přípravků samozřejmě. Děkuji za zodpovězení a Vás čas. L.

Dotaz 23. 8. 2022

Uživatel: Tomáš, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem HIV +( léčeny, 3 roky na 0) , měl jsem náhodnou známost a bohužel praskl kondom. Člověk, s kterým jsem měl sex užívá prep, avšak se teď obávám toho, abych se nenakazil jinou pohlavní nemoci. Mohu se zeptat, kdy je nejlepší jít na testy? ( Kapavka, syfilis atd...?) Je to 3 dny, co se to stalo. Děkuji za odpověď.

HIV pozitivni s zenou s HERPES 22. 8. 2022

Uživatel: Marek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, prosim jak moc nebezpecny je pohlavni styk hiv pozitivniho muze (uz s nulovou virovou nalozi) a s zenou, ktera ma Herpes Genitalni (ale herpes neni zrovna aktivni). Dekuji

Mohu darovat sperma? 22. 8. 2022

Uživatel: Marek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Hadam ze infikovany HIV pacient nemuze darovat sperma, i kdyz ma nulovou virovou naloz. Je to tak? Dekuji.

Je sperma skodlive i pri nulove nalozi? 22. 8. 2022

Uživatel: Marek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Je sperma nebezpecne pro moji pritelkyni i kdyz mam virovou naloz pod 15000? Napriklad: kdyby pritelkyne spolkla sperma behem sexualni styku - je to pro ni rizikove? (Jeste dodam: leky pravidelne uzivam).

Kratom vs Genvoya 20. 8. 2022

Uživatel: Kratom, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, lze užívat příležitostně Kratom v normálních dávkách v kombinaci s genvoya? Kratom obsahuje: indolové alkaloidy, zejména mitragynin a 7-hydroxymitragynin Díky za odpověď :)

Pračka a aids 11. 8. 2022

Uživatel: Vendy, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Dobrý den bydlím s kámoškou a i spolu pereme v pračce vse ma aids je možné že se v pračce aids předá?.. děkuji normálně spodni pradlo i...

Biktarvy a vysoka teplota skladovani 24. 7. 2022

Uživatel: Tom, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, muj dalsi dotaz je zda mohu dale uzivat leky z lahvicky biktarvy ktere jsem zapomel 10 hodin v rozpalenem aute. Byly v puvodnim baleni, nesvitilo na ne ale ve vedru to bylo, v loketni operce auta. Na pohled zadnou zmenou neprosly, jsou tvrde, potahovana tableta vypada neporusene. Ale co se delo uvnitr….?dekuji

Magnesium a Biktarvy 24. 7. 2022

Uživatel: Tom, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, v pribalovem letaku biktarvy je napsane ze by se nemelo magnesium 2 hodiny od uziti leku pred i po. Pokud si dam rano magnesium ( doplnek stravy) 375mg v 6 rano, je to opravdu bezpecne potom v 11:30 brat lek biktarvy?

Nechráněný sex při VN=0 21. 7. 2022

Uživatel: NOYB, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Již více než rok mám VN=0. Bohužel má přítel problém, když při sexu používám kondom. Vím, že existují různé studie, kdy v párech kdy jeden z partnerů byl pozitivní a druhý nebyl a měli nechráněný pohlavní styk, tak nedošlo k přenosu infekce. Moje otázka se pojí ke vzniku rezistence. Pokud by u mě došlo ke vzniku rezistence, odhalily by to testy včas aniž bych přítele nakazil? Léky užívám pravidelně každý den ve stejnou minutu, přesto mě však děsí, že bych přítele mohl nakazit, kdyby k tomuto došlo. Bylo by tedy bezpečnější, kdyby přítel začal užívat prep, nebo se není až tak moc čeho obávat a můžu věřeit U=U, tedy tomu, že pokud mám VN0 tak nedojde k přenosu a přítel zůstane zdravý.

Kriminalizace HIV+ 17. 7. 2022

Uživatel: Honza, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Poslední dobou začínám mít jako HIV+ určité obavy ze sexu. Představme si tuto modelovou situaci: Při sexu dodržím pravidla bezpečného sexu (tj. kondom). Protějšek se časem vyspí s dalšími lidmi, od někoho se nakazí (nebo už třeba nakažen byl v danou chvíli a nevěděl to). Protože o mně jako o jediném ví, že jsem HIV+, označí mne za původce nákazy. Jak vůbec vypadá dokazování, že někdo použil nebo nepoužil kondom v situaci, u které (asi) nebývají svědci, ani žádná fotodokumentace...? Na kom leží důkazní břemeno a jak by se toto vůbec prošetřovalo? Stálo by přece v takové situaci tvrzení proti tvrzení.

Životní pojištění 15. 7. 2022

Uživatel: Matěj, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda víte o někom s konkrétní zkušeností, u které pojišťovny není větší problém se pojistit bez extrémních výluk. Samozřejmě pochopím hospitalizace a stavy přímo související s HIV, ale úrazy a jiné nesouvisející diagnózy (IM? CMP?) nepochopím lidsky ani medicínsky, jako odborník. Moc děkuji.

Testování 12. 7. 2022

Uživatel: Hana, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, mohu se nechat testovat po rizikovém chování (orální sex) po 22 - 28 dnech na antigen? Kolik test stojí a kde si ho mohu nechat udělat? Děkuji moc za odpověď

Lékař - informace a zákon 6. 7. 2022

Uživatel: Milan, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Měl bych dotaz...byl jsem diagnostikován a jsem léčen v zahraničí (dlouhodobě VN=0). Když pojedu do České republiky a budu muset vyhledat jakékoliv lékařské ošetření a nebudu o své pozitivitě daného lékaře informovat (kdyby se to lékař náhodou nějakým stylem dozvěděl) dopouštím se nějakého porušení zákona i když jsem nebyl v České republice jakkoliv poučen o povinnostech pozitivního člověka. Předem děkuji za odpověď

Vysoký cholesterol 1. 7. 2022

Uživatel: Jony, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat jestli mohu na léky Biktavu užívat Arterin proti vysokému cholesterolu. Děkuji

Změna léků 28. 6. 2022

Uživatel: Filip, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na léky Biktarvy. Dlouho užívám Symptuzu a díky ní jsem klesnul na VN 0. Mám vysoký cholesterol a občas VN se navýší třeba na 20 - 70 a zase padne6na 0. Nepochybuji o svém lékaři a chce měnit Symptuzu právě za Biktarvy. Jaký máte názor na tento lék, jak je šetrný a jestli nemůže udělat zmatek v navýšením VN. Děkuji za odpověď

Početí 27. 6. 2022

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem pozitivní 3 roky a po celou dobu jsem nedetekční a CD4 mám 1400. Každý den beru lék Biktarvy. Mám partnerku, která je negativní a chceme mít dítě. Na základě ofciálního vyhlašení americké CDC, U = U lze v tomhle případě počít díťe přirozenou cestou bez toho abych nakazil partnerku? Ďekuji

Aktuální počet dotazů v databázi: 1080

Obrázek č. 239
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.