On-line poradna

Kolik stojí léky? 26. 2. 2019

Uživatel: Peca, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, byl jsem diagnostikovaný jako hiv+. Zvažuji ale vůbec, zda jít do centra. Všude se píše, jak jsou léky na hiv a tím i doplatky velké. Dělám údržbáře za téměř minimální mzdu. Na kolik asi vyjdou doplatky na léčbu? Pro moji představu. Na internetu jsem našel někoho, kdo psal, že doplácí 3000Kč měsíčně. To bych si mohl rovnou ušetřit cestu do vzdáleného centra. Děkuju za informace.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 27. 2. 2019

Na protivirové léky nejsou doplatky žádné.

Pro vysvětlení: Cena léků je tak vysoká, že by zavedení doplatků třeba ve výši 10% celkové ceny dostupnost péče pro značnou část pacientů omezilo. To by pak zvýšilo následné výdaje v mnohem dražší zdravotní péči pro pacienty s porušenou imunitou a samozřejmě i větším šíření HIV infekce. V současné době přibývá HIV pozitivních pouze v Rusku, které má nejnižší dostupnost protivirové léčby (téměř poloviční proti Africe).

Anebo by doplatky musely by být tak nízké (méně než 1% ceny léků), že jejich zavedení by nemělo žádný ekonomický smysl.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.