On-line poradna

Kontrola v hiv centru a neschopenka? 8. 3. 2019

Uživatel: tenkky, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, když jedu do hiv centra, na kontrolu, dostanu do práce "omluvenku" nebo si musím/mohu vzít dovolenou? Pokud ano, předpokládám, že dostanu razítko z infekčního oddělení? Děkuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 10. 3. 2019

Podle zákoníku práce máte nárok na 4 hodinovou nepřítomnost v práci kvůli návštěvě lékaře(tuším, že to je jednou za dva týdny). Slušní zaměstnavatelé v případě dojezdu do větší dálky tolerují i delší nepřítomnost, případně celý den. Méně slušní Vás ty další čtyři hodiny nechají nahradit.

Obávám se, že v každém centru je to trochu jinak. Za týden je porada pracovníků center, tak se tam zkusím zeptat. To razítko s infekcí je asi reálné, ale nic vám nebrání, abyste si pro zaměstnavatele vymysleli jinou chorobu (třeba vrozenou imunitní poruchu, která oslabuje Váš organismus proti infekcím). Určitě by ale nebylo dobré, aby Vám na omluvenku dávali razítko, na němž je HIV centrum (třeba u nás na sexuologii jsme také stigmatizovaní a máme pro tento účel razítko jen se jménem naší nemocnice bez názvu oddělení).

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.