On-line poradna

Koronavirus 12. 3. 2020

Uživatel: Anonym, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, vím, že tady už tento dotaz jiz zazněl, ale situace se poněkud od té doby změnila. Chci se zeptat, zda je jiz nějaká informace ohledně pacientů, kteří jsou HIV a byli nakažení koronavirem? Popřípadě jak moc jsme riziková skupina? Myslim, že tento dotaz pomůže spousty z nás, jelikož nemáme vůbec žádné informace a přiznám se, že začínám trošku panikařit. To, že jsem HIV vím cca teprve 3 měsíce , takže má obava je na místě. Děkuji moc za odpověď .

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 13. 3. 2020

Ono se obecně o koronaviru ví poměrně málo. Zatím není očkovací látka, což ho bohužel v prevenci výrazně odlišuje od chřipky (i když v Čechách je tak nízká proočkovanost proti chřipce, že to velký rozdíl neudělá). Takže prevence je u HIV pozitivních i negativních podobná jako u chřipky. Pečlivě si mýt ruce (mnoho lidí to správně nedělá), zdravý životní styl, nekouřit nebo aspoň kouření omezit. Omezit mezilidské kontakty. V případě potíží si měřit teplotu a ulehnout.

Koronavirus postihuje hlavně dýchací trakt, takže pro osoby s těžkým imunodeficitem (CD4 buněk pod 250/ml a méně) samozřejmě riziko představuje. Hodně velkou roli hraje zdatnost plic, proto je jeho průběh o tolik horší u starších osob, kde je tato zdatnost běžně snížená. Existují studie, které prokazují zhoršenou plicní funkci u HIV pozitivních, ale ty rozdíly proti ostatní populaci nejsou veliké a možná by mohly být vysvětleny i častějším nikotinismem (kouřením) HIV pozitivních.

Některé léky proti HIV příznivě působily i u nemocných s koronavirem, ale to je zatím spíše anekdotická informace, která by vyžadovala důkladnější analýzu. Konkrétně které protivirové léky tak působí, jestli příznivě mohou ovlivnit i okamžik nákazy nebo jen její průběh a jaké konkrétní příznaky.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.