On-line poradna

Kriminalizace HIV+ osob 29. 4. 2022

Uživatel: Mira, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Bývalá zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) navrhovala změkčit do konce roku 2023 tresty za nechráněný pohlavní styk HIV pozitivních. V souvislosti se změnou vlády na konci roku 2021 paní Válková z funkce odstoupila. Rád bych se zeptal jak vypadá aktuální situace ohledně této připravované úpravy legislativy a zda je i nadále šance na její přijetí ve volebním období současné sněmovny. Děkuji za odpověď.

Martin Černý

Odpověděl: Martin Černý, 16. 5. 2022

Dobrý den, Míro.

Vámi uvedený záměr přehodnocení trestního postihu přenosu HIV je součástí „Vládní strategie rovnosti a odstraňování bariér důstojného života LGBTI+ lidí v ČR 2021-2026“ (dále jako „Strategie“), jejíž zpracování zastřešovala bývalá zmocněnkyně pro lidská práva. Strategie však v souvislosti se změnou vlády nestihla být postoupena ke schválení vládou.

V tomto momentě se jedná pouze o dokument, který schválil Výbor pro sexuální menšiny. Výbor pro sexuální menšiny plánuje Strategii předložit nové vládě. Je otázkou, v jaké podobě Strategii nová vláda schválí, od čehož se pak budou odvíjet i případné další kroky (odborná setkání, vypracovávání expertních analýz apod.) a potenciální legislativní změny.

Obrázek č. 200
Obrázek č. 138
Podcast Život plus
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.