On-line poradna

Laboratoř, smí poskytovat informace? 9. 4. 2019

Uživatel: Dorr, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, chtěla bych se poradit se svým problémem. Jsem hiv pozitivní cizinka. Před několika měsíci jsem se nechala testovat v místní, okresní laboratoři, na poliklinice, na malém městečku. S diagnózou jsem se smiřovala velmi obtížně, nicméně jsem to nakonec psychicky nějak překonala a začala se léčit. Před týdnem jsem se rozhodla registrovat také u místního praktika, který využívá služeb téže laboratoře. Sestřička mě registrovala, vzala si moč a poskytla jí této laboratoři k testování. Očekávala jsem také objednávku na vstupní vyšetření k praktickému lékaři s tím, že na této prohlídce řeknu doktorovi, že jsem hiv pozitivní. Jaké bylo ale dnes moje zděšení, když jsem měla telefonát z ordinace praktika s tím, že jim laboratoř, kde jsem si nechala soukromě provést test a také zaplatila tento test sdělili, že jsem hiv pozitivní???? Toto je v této zemi možné? Mám obavy, že krevní odběry provádí nějaká místní klepna a bude si na mě ukazovat celé městečko. Jsem z toho zoufalá, jako kdybych se znova dozvěděla svoji diagmózu poprvé. Co dělat? Odstěhovat se?

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 9. 4. 2019

Dobrý den,

všichni zdravotničtí pracovníci jsou vázáni povinnou mlčenlivostí. Ta ale neplatí, pokud jde o komunikaci mezi lékaři v rámci zajištění návaznosti zdravotních služeb. Postup, který popisujete, je spíš na hraně - bylo by nutné detailně pochopit, z jakého důvodu k předání informace došlo a jestli k tomu existoval nějaký rozumný důvod. Obecně ale na předání informace mezi lékaři (kdy personál praktického lékaře je taktéž vázán povinnou mlčenlivostí) bude vždy nahlíženo jako na méně problematické, než pokud by lékař informaci sdělil někomu úplně nepovolaného.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 155
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.