On-line poradna

Léčba transplantací kostní dřeně 17. 4. 2020

Uživatel: DD, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Ano, jsem bohužel HIV+ na základě lhaní mého ex-milence, který mě přesvědčoval, že je zdráv a já mu uvěřil a naletěl jsem. Od té doby se léčím, beru léky, už dvě testování mám nulovou virovou nálož. Pro mě to ale nic moc neznamená a není to pro mě žádná výhra, útěcha, spokojenost. Dále mě to psychicky deptá, žere a prostě nikdy v životě už nebudu šťastný, denně se tím užírám a strašně moc bych si přál, kdyby se jednou našel lék na HIV, což se asi co budu žít nestane, bohužel i proto, protože ti nejvyšší, kteří mají z léků na HIV byznys, to nedovolí a udělají vše pro to, aby se lék na HIV nenalezl (viz sestřelení letadla s odborníky na HIV apod.). Studuji VŠ se zaměřením na mikrobiologii, takže tématům ohledně genetiky, virů, atd. rozumím alespoň dostatečně, abych chápal, na jakém principu funguje HIV infekce a věci okolo. Nedávno, tuším v březnu, bylo oznámeno, že byl druhý pacient na světě vyléčen na základě transplatace kostní dřeně z HIV infekce a je to potvrzeno. Jak jistě vím(e), je to prozatím opravdu jediný možný způsob, jak lze vyléčit HIV+ osoby, ale bohužel to asi nebude pravda. Přitom je potvrzeno a dokázáno, že právě tito dva pacienti měli transplantovány buňky od dárce s mutací, díky které je imunní vůči HIV infekci. Chci se zeptat, jaká je šance, kdybych chtěl transplataci kostní dřeně podstoupit i přesto, že nemám rakovinu, ale trval bych na tom, aby se pro mě našel vhodný dárce pro mé tělo (krev, buňky, antigeny apod.) s tím, že dárce by měl zároveň mutaci, díky které by byl imunní rovněž, jako u dárce vyléčeného pacienta, proti HIV infekci? DAL BYCH ZA TO ÚPLNĚ VŠECHNO. CELÝ SVŮJ MAJETEK, který mám. Domov, zahradu, prostě všechno, prosím, pomozte mi. Opravdu dám za to vše co mám, hlavně, když mě někdo HIV infekce zbaví. PROSÍM! Děkuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 20. 4. 2020

Jestliže budete brát protivirové léky, tak máte 99% pravděpodobnost, že se dožijete ve zdraví průměrného věku. Jestliže podstoupíte transplantaci kostní dřeně, tak pravděpodobnost, že při ní zemřete, je v řádu několika desítek procent. A samozřejmě efekt "vyléčení HIV" není zaručen (například není jisté, jestli u těchto pacientů (ještě je tu případ "vyléčeného" novorozence) opravdu došlo k naprostému vymizení viru z těla, u "berlínského pacienta" došlo po čase k jisté aktivaci).

Není možné, aby člověk podstupoval neobyčejně riskantní výkon, pokud má velmi dobrou šanci na kvalitní život, byť nebude stoprocentně zdravý (kolik lidí ale je?). Navíc při neměřitelné virové náloži již dnes nemusí znamenat HIV infekce ani omezení sexuálního života.

Význam těchto faktů je v tom, že může pomoci v dalším výzkumu, který by možná nakonec pomohl dosáhnout vyléčení.

Jinak v medicíně je velmi běžné, že nemoci umíme léčit, ale ne vyléčit. Týká se to i dvou nejčastějších chorob - cukrovky a vysokého krevního tlaku. A připomínám dnes už legendární výrok infekcionistky dr. Roháčové, že je ze zdravotního pohledu lepší být HIV pozitivní než mít cukrovku.

P.S. V letadle MH-17 bylo z asi dvou set lidí osm účastníků světové AIDS konference, jeden z nich byl špičkový infekcionista s manželkou, ostatní byli spíše lidé z prevence a z nevládního sektoru (mezi nimi byla i moje kamarádka) a všechny důkazy svědčí pro to, že se jednalo o omyl ruské separatistické armády.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.