On-line poradna

Léky v zahraničí+karanténa 28. 2. 2020

Uživatel: Zoe, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. 15-19. března musím být pracovně v Londýně. Zásobu léků mám do 1.dubna - tedy rezerva 10ks. Zajímalo by mne, zda je možno získat další tříměšíční sadu dříve , abych byl vykryt pro případ nečekané karantény a "zamrznutí" mimo ČR? Existuje nějaký recept na který je možno vyzvednout léky (Tivicay+Emtricitabin) v cizině? Vézt jej jako pojistku? Nemyslím že bych panikařil, jen zvažuji blbé okolnosti. Jsem si vědom nákladnosti léčby a nutnost její kontinuity. Přeji vám pěkné dny a děkuji za vaši potřebnou práci. Zoe

prim. MUDr. Pavel Dlouhý

Odpověděl: prim. MUDr. Pavel Dlouhý, 28. 2. 2020

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Léky na HIV nelze předepsat na recept, jedná se o tzv. centrové léky, které se pacientovi vydávají ve zdravotnickém zařízení. Také proto nejsou vidět v lékovém záznamu pacienta.

V souladu s vyhláškou se také léky na HIV vydávají obvykle na 3 měsíce. V odůvodněných případech lze jistě vydat léky o 2-3 týdny dříve.

Doporučuji Vám proto, abyste se obrátil na HIV centrum, do kterého docházíte, a domluvil se na kontrole a vyzvednutí léků před Vaším odjezdem do Londýna.

Umístění do karantény v zahraničí je velmi nepravděpodobné, ale pokud by k tomu došlo, pak se jedná o 14 dnů. Pokud si s sebou vezmete po jedné krabičce od každého užívaného léku, budete mít dostatečnou zásobu.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.