On-line poradna

Léky zmena -DOTAZ 28. 4. 2020

Uživatel: Erik, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, porsim o radu, co mam delat. Jsem momentalne na leku Odefsey a jsem v zahranici. Bohuzel situace je takova, ze se asi nebudu moct dostat do CR. Tak jsem byl tady u nas v Aids centru v Nemocnici se zeptat zda me poskytnout lek. Vzali me krev a moc na celkove vystreni a pri konzultaci me Doktor rekl, ze at nepocitam se stejnym lekem co mam nyni, ze podle vysledku me daji nove leky. Ze maji sve stanovy na predpis leku. V soucasne dobe beru jednz tabletku denne coz je Odefsey a Doktor me navrhl na novou lecbu 2 tablety rano a 1 tabletu vecer. Moje otazka zni, je lepsi se dostat do Ceska a tam si vzit svou Odefse lecbu nebo zmenit lecbu? Opravdu se me nechce jit o krok nazpet, kdy bych musel brat 3 tablety v jinou dobu. A jeste mam dotaz, zda by ty 3 tablety /vetsi/ meli nejaky vliv na ledviny atd..... Dekuji mockrat za Vasi odpoved.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 29. 4. 2020

Z dotazu není jasné, o jakou změnu by se jednalo. Odefsey jsou tři různé léky v jedné tabletě. Pokud by Vám jen dali jen stejné léky odděleně ve více tabletách, tak byste vlastně nadále užíval stejnou kombinaci. Tam by přechod zpět k Odefsey nepředstavoval žádný problém.

Ale je tam možnost i úplné změny léčby na jiné substance. V takovém případě by šlo o změnu léčebného režimu a každá taková změna určité riziko (vznik resistence, vedlejší účinky) znamená.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.