On-line poradna

Lymfocyty 17. 5. 2022

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, zaprve chci rict ze si vazim toho jakou praci odvadite. Prominte za caste otazky, ale je to pro me nove a chci vedet na cem jsem. Chci se zeptat na lymfocyty. Pokud jsem pod lecbou, budu mit nedetekovatlnou hranici, tak je mozne ze budu mit stejne lymfocytu jako clovek ktery je negativni?

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 19. 5. 2022

Hladina lymfocytů (respektive té jejich části, která je u HIV infekce důležitá, tzv. CD4+ buněk), závisí nejen na účinnosti protivirové léčby (virové náloži), ale i na délce předchozího života s neléčenou HIV infekcí.

Jestliže je někdo diagnostikován do 1-2 let po nákaze, tak je vysoce pravděpodobné, že hladina CD4+ buněk po nasazení léčby buď vůbec neklesne nebo po nasazení léčby stoupne na hodnoty HIV negativního člověka.

Jestliže ale již před nasazením léčby došlo k výraznému poklesu CD4+ buněk, protože jste měl HIV infekci delší čas, tak ani při dosažení neměřitelné virové nálože během léčby nemusí ke vzestupu na normální hodnoty vždy dojít anebo to může delší dobu trvat.

Ještě bych upozornil, že krátce po nákaze (v rámci tzv. akutní HIV infekce, zejména při přítomnosti chřipkových příznaků) také může dojít k výraznějšímu poklesu CD4+ buněk. Ale i bez léčby pak během několika týdnů obvykle dojde k jejich zvýšení.

Někdy je tedy u většího poklesu CD4+ buněk u někoho, kdo nebyl pravidelně testován, těžké rozhodnout, jestli je výraznější pokles CD4+ buněk důsledkem akutní HIV infekce anebo důsledkem delší doby od nákazy.

Obrázek č. 200
Obrázek č. 138
Podcast Život plus
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.