On-line poradna

Nedetekovatelná nálož- nákaza 4. 5. 2020

Uživatel: Máťa, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem více než 20 let pod léčbou hiv+, mám celá ta léta nedetekovatelnou nálož a cca 800 - 1100CD4+ buněk. Léky beru pravidelně. Bohužel se stalo, že partner neměl několikrát prezervativ cca za celou dobu 5x. Je možné, že by se mohl nakazit? Velice mě to trápí. Děkuji za odpoveď

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 4. 5. 2020

Předpokládám, že jste už v nějaké podobě zaznamenal nové zprávy o přenosu viru HIV při neměřitelné virové náloži. Stručně se charakterizují jako U=U (anglicky undetectable = uninfectious) neboli N=N (tedy neměřitelná (myšleno virová nálož) = neinfekční (myšleno při sexuálním styku bez kondomu).

Češi patří v Evropě mezi národy, kde je znalost tohoto pravidla nadprůměrná.

Při neměřitelné virové náloži by tedy nemělo dojít k přenosu dojít ani při nechráněné souloži. Platí to i pro případ pohlavního styku mezi dvěma muži.

Někdy se doporučuje, aby tato neměřitelná virová nálož byla aspoň dvakrát potvrzena (což vzhledem k délce Vaší léčby předpokládám). Také je třeba zvážit, zda se jedná o náhodný styk, kde přece jen je vyšší riziko nákazy jinou sexuálně přenosnou chorobou nebo o styk ve stálém vztahu, kde navíc oba celkem spolehlivě víte, jak se Vám daří dodržovat léčebný režim.

Nicméně i v takovém případě doporučuji, aby Váš partner, stejně jako všichni HIV negativní gay muži, chodil pravidelně nejméně jednou za 1-2 roky na HIV test (a raději kontroloval i ostatní choroby).

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.