On-line poradna

Nedostatek léků v zahraničí 16. 3. 2020

Uživatel: Filip, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jak postupovat při nedostatku léků při uvíznutí v zahraničí (Thajsku) kvůli současné krizi spojené s koronavirem. Aktuálně jsou leteckými společnostmi rušeny četné lety do Evropy a není jisté, kdy bude možný náš návrat do ČR (letenka nám byla posunuta o 3 týdny až na první týden v dubnu, všechny lety v nasledujících 3 týdnech naší leteckou společností byly zrušeny bez jakékoliv náhrady v následujících dnech). Jak postupocat v takovéto situaci, když dojdou léky včetně rezervy? Koho zkontaktovat a kde je možné léky vyzvednout (léky Odefsey)? Hradí i v tomto nouzovém případě léky pojišťovna? Dále bych se také rád zeptal, zdali jsou asijské nemocnice těmito léky pro případ nouze vybaveny. Mnohokrát děkuji za odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 16. 3. 2020

V Thajsku by neměl být problém příslušné léky sehnat. Pokud ne originální, které mohou být i velmi drahé, tak alespoň generika (tytéž účinné látky vyrobené jiným než originálním výrobcem). Místní lék může mít jiné jméno, zcela určitě bude mít jiné jméno případné generikum.

Je tedy důležité, abyste znal účinné látky, aby je případně místní lékař napsal takto na recept. Bez receptu asi léky neseženete, i když je budete sám platit. Možná tedy nepůjde o jednu tabletu, ale o dva až tři různé léky. Jedná se o emtricitabine 200 mg, tenofovir alafenamid 25 mg a rilpivirin 25 mg. Tenofovir existuje i v jiné formě jako disoproxil v dávce 245 mg. V nouzi lze užít i ten.

Obávám se, že pojišťovna Vám tyto léky po návratu neproplatí, ale můžete to zkusit, zejména pokud byste kupoval originál, který by byl velmi drahý.

Když jsem do google zadal heslo HIV care Thailand, tak na mne vyskočily kontakty na různá pracoviště, na které se můžete zkusit obrátit.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.