On-line poradna

Omezení pobytu kvůli HIV? 2. 2. 2019

Uživatel: pava, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, pocházím z tzv. třetí země, žiji v čr s manželkou, občankou ČR. Pracuji zde, takže mám platné veřejné zdravotní pojištění u VZP. Aktuálně jsem stále v procesu vyřizování žádosti o přechodný pobyt. Z této stránky Ministerstva vnitra, nejsem příliš moudrý: https://www.mvcr.cz/clanek/ukonceni-a-zruseni-povoleni-k-pobytu-a-odjezd-z-cr.aspx?q=Y2hudW09Mg%3D%3D Píše se tam například toto: MV ČR rozhodnutím ukončí rodinnému příslušníkovi občana EU, který sám není občanem Evropské unie, přechodný pobyt na území, pokud o to požádá, nebo pokud se stal neodůvodnitelnou zátěží systému dávek pro osoby se zdravotním postižením nebo systému pomoci v hmotné nouzi České republiky.atd atp... To tedy znamená, že pokud veřejné pojištění zatížím náklady na léky, může být můj pobyt v republice ukončen? Při tel. kontaktu s doktorem v hiv centru mně bylo řečeno, že moje zelená karta pojištěnce VZP mě zaručuje stejné nároky na ošetření jako občanovi ČR. Jak to tedy je? Děkuji za Váš čas.

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 3. 2. 2019

Dobrý den,

Vámi zmiňovaná pravidla se netýkají oblasti veřejného zdravotního pojištění (srov. "systému dávek pro osoby se zdravotním postižením nebo systému pomoci v hmotné nouzi České republiky"). Skutečnost, že jste HIV pozitiní, nemůže vést k ukončení pobytu v ČR.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.