On-line poradna

ošetření zubů 2. 3. 2019

Uživatel: Milada, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Dobrý den, v nejbližší době by se mi měl vrátit syn z pobytu v cizině. Byl nakažen virem HIV a je léčen. Při úrazu si ulomil dva přední zuby /1 nahoře/ a po příjezdu by si je chtěl nechat opravit. Musí stomatologovi sdělit, že je HIV pozitivní nebo může tuto skutečnost zamlčet? Mám strach, že v případě, že o své nemoci řekne, nebude ošetřen. Nebo existuje stomatologické pracoviště, kde tyto pacienty jsou ochotni ošetřit? Moc děkuji za odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 4. 3. 2019

Měl by to podle českého zákona každému lékaři, tedy i stomatologovi sdělit. Na druhou stranu Vaše obava je bohužel oprávněná. I když se poměry pomalu zlepšují, tak přece jen je dost zubařů, kteří se pacientů s HIV (a to i s neměřitelnou virovou náloží) bojí. Přitom jim nedochází, že mezi jeho pacienty může být jiný infikovaný člověk, který o své nákaze neví a jeho virová nálož zdaleka nemusí být tak nízká.

Nevím, ve kterém regionu žijete, ale pokud v Praze a on bude chodit na Bulovku, tak sestřička tam má seznam zubařů, kteří HIV pozitivní akceptují. Pochopitelně ho ale nelze zveřejnit, protože ti by pak za svou statečnost mohli o další pacienty naopak přijít.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.