On-line poradna

Právní důsledky verericki infekce bez možnosti anonymity pro již pozitivního pacienta 16. 3. 2020

Uživatel: Kozel, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobry den, Jaké jsou právní důsledky infekce syfilisem pro již pozitivního pacienta. virová zátěž pacienta je nezjistitelný a měl chráněný pohlavní styk? Diky

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 18. 3. 2020

Dobrý den,

ve Vámi popsaném případě (0 VN, chráněný styk) nedošlo ke spáchání trestného činu.

V případě, že se HIV pozitivní člověk nakazí syfilisem, příslušná krajská hygienická stanice zpravidla dotyčného vyzve k podání vysvětlení a zjišťuje, jakým způsobem k přenosu došlo. V případě, že by došlo k porušení stanoveného režimu pro HIV pozitivní, může být uložena pokuta. V případě podezření na spáchání trestného činu (tj. ohrožení HIV negativní osoby infekcí HIV) není vyloučeno ani podání trestního oznámení. Pokud jste se řídil poučením lékaře a navíc máte nedetekovatelnou virovou nálož, nevidím žádný důvod pro uložení jakékoli sankce.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.