On-line poradna

reflux žaludku 22. 11. 2022

Uživatel: Tonda, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, měl jsem tady dotaz ohledně léku Helicid, jestli ho můžu brát zaroveň s Genvoyou. To jste potvrdil, ze můžu. Od nasazení Helicidu, se problém s Refluxem zlepšil. Byl jsem však včera na ORL, protozě se mám po týdnu problému s refluxem poškozený jícen. Teď mám problém s polykáním stravy jako je chleba, nebo tabletek. Vždy to na chvilku v jícnu uvízne. Ještě k tomu se mi udělala malá hrudka v krku, která mi cestuje od mandlí, ohryzku až dolů. Je to dost nepříjemné a někdy trochu píchá. Snažil jsem se hrudku vykloktat, nebo vykašlat ale nejde to. Paní doktorka mi řekla, že se to bude dlouho hojit. Dostanu tu hrudku někdy pryč?

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 25. 11. 2022

Dobrý den, opravdu hojení poleptaných sliznic je zdlouhavé. Mohou někdy bolet i poté, co se již zdá, že jsou zhojené.

Ta "hrudka" s tím může souviset a proto ji nejde "vykloktat". Pokud jste to již řešil na ORL, tak by se nemělo jednat o nic nového. Ale pokud by se problém zhoršoval (anebo se objevil nově až po vyšetření), tak by bylo lépe znovu vyhledat kontrolní vyšetření.

Jestli máte dobrou imunitu, tak asi nebude třeba jiná léčba, ale pokud byste ji měl nízkou, tak by se mělo sledovat, jestli nedošlo k mykotické (plísňové) infekci, případně jí preventivně předcházet.

Obrázek č. 210
Obrázek č. 206
Podcast Život plus
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544, +420 725 960 300. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544 чи +420 725 960 300. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.