On-line poradna

Tattoo 12. 2. 2019

Uživatel: Jozef Rumburak, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Zdravím, mám dotaz ohľadne tattoo, skarifikace (rezáni kuže) a piercing. Je potreba v profi štúdiách informovať pred zákrokom tatera o zdravotnom stave liečeného pacienta (0) ?. Prípadne jak je to naopak, keby : + pacient by mal záujem sa venovať tattoo kurzu a následne chcel založiť tattoo studio. Je to vubec možné z bezpečnostného či právneho hlediska ? Moc ďakujem za odpoveď. :)

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 20. 2. 2019

Dobrý den,

zákon nestaví HIV pozitivním povinnost informovat tatéry. Není ani stanoveno, že by HIV pozitivní nemohli tetovat ostatní. Obecně platí povinnost zdržet se všeho, čím by mohlo dojít k ohrožení ostatních lidí, v případě nulové virové nálože a dodržení běžných hygienických opatření nicméně takové riziko neexistuje, takže to ani z právního hlediska není problém.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.