On-line poradna

Telefonát o sdělení že jsem HIV pozitivní. 26. 1. 2019

Uživatel: Anonym 26, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Byla jsem v úterý odpoledne na odběru plazmy.A v pátek jsem obdržela telefonát o půl čtvrté odpoledne s tím že mi volá jaký si člověk s plazmy z Ostravy že obdrželi mou plazmu s tím že mám nález na HIV pozivni.S tím že se mám vyvarovat sexuálního styku po dobu 14dni.Kdy do té doby zašlou mou plazmu na podrobnější vyšetření do Vídně.A že my v průběhu 14dnu dají vědět opět na mě tel.čislo.Je tohle normální přístup?Vždyť to je vážná věc jak mi to někdo může jen tak zavolat.Děkuji za brzou odpověď.Jsem psychický na zhroucení děkuji.

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 26. 1. 2019

Dobrý den,

Vámi popsaný telefonát zní velmi podezřele. Diagnozu HIV Vám musí vždy sdělit lékař osobně, sdělování po telefonu je zakázáno. Před odesláním testu na konfirmaci není zvykem o možné diagnoze hovořit takto otevřeně a konfirmace se nedělají ve Vídni.

Pochybuji o tom, že Vám skutečně telefonoval někdo z daného zdravotnického zařízení. Doporučuji proto, abyste jim v pondělí zavolala a zjistila, zda Vám volali oni.

Pokud Vám potvrdí, že volali oni, můžete zvážit nechat se jinde testovat na HIV - výsledek testů byste zpravidla měla dostat do týdne, tedy dříve, než uvádí zdravotnické zařízení z Ostravy.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.