On-line poradna

Vysoký cholesterol. 5. 3. 2019

Uživatel: Michal, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Necelý rok se potýkám s vysokým cholesterolem. Od jara loňského roku mi byl nasazen lék Lipanthyl. Ten mi snížil hladinu tuku 5,1. Tento lék jsem bral do teď. Po včerejší kontrole byl výsledek 7,8. Paní doktorka na infekčním oddělení mi napsala jiný lék Rosucard. Dva roky užívám Genvoyu. Paní doktorka mi řekla, že to bude pravděpodobně vedlejší účinek Genvoy. Jinak ji snáším velmi dobře. Mám se v budoucnosti bát třeba infarku, nebo mrtvice? Popřípadě, co mám víc dělat na snížení cholesterolu? Podotýkám, že se stravuji celkem zdravě. Žádné smažené a tučné jídla nejím. Dost sportuji. Děkuji předem za odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 5. 3. 2019

Zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů jsou u sportujících, štíhlých a zdravě se stravujících osob často důsledkem genetické změny. A s tím nic moc nenaděláte změnou životního stylu. Je třeba užívat dlouhodobě statiny (samozřejmě záleží i na míře zvýšení proti normě). Právě jejich užívání riziko cévních onemocnění snižuje. Jinak důležitá není jen samotná hladina cholesterolu, ale i podíl jeho složek HDL a LDL, hladina triglyceridů.

Aby bylo možné zhodnotit, zda se na zvýšení hladin podílí Genvoya, tak by bylo třeba znát Vaše hodnoty tuků před jejím nasazením. Možná je má k dispozici Váš praktický lékař.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.