On-line poradna

Změna léčebného režimu 15. 11. 2022

Uživatel: Milan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem na léčbě 15 měsíců, VN 0, Chtěl bych vědět váš názor na změnu léčebného režimu. Zaměstnavatel mi Vzhledem k mé pozitivitě nabídl méně fyzicky i psychicky náročnou na kterou jsem se nechal přeřadit. Nová práce mi vyhovuje, ale bohužel užívání léků mi vychází na střed spánkového období takže musím extra vstávat kvůli léku kdy po té nemohu občas usnout a cítím se nevyspalý. Můj dotaz je jestli je dobré posunout užívání léků o 12 hodin (místo ráno - na večer). A Jaké jsou s tím spojená rizika. Na konzultaci s mým lékařem jdu za 14 dní tak chci vidět i názor jiného lékaře. Předem děkuji za odpověď

prim. MUDr. Pavel Dlouhý

Odpověděl: prim. MUDr. Pavel Dlouhý, 15. 11. 2022

Dobrý den,

u HIV léků užívaných jednou denně je úplně jedno, v kterou denní dobu se užívají. Pacient si může na počátku zvolit vhodný čas dle zaměstnání a ostatních okolností, pak ale dodržuje pravidelný interval 24 hodin mezi dávkami, jinak řečeno - užívá léky stále ve stejnou dobu.

V případě změny zaměstnání či jiných okolností je jistě možné změnit čas užívání a pak opět pokračovat v novém čase v intervalu 24 hodin.

Jednorázové změny se proto vůbec nemusíte obávat.

Obrázek č. 210
Obrázek č. 206
Podcast Život plus
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544, +420 725 960 300. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544 чи +420 725 960 300. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.