On-line poradna

zubař 8. 3. 2019

Uživatel: Luboš, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, už mám dost toho, jakým způsobem přistupují zubaři k + lidem, nebyl jsem pořádně 3 roky na profylaxi, už jsem přišel i o zub a to vše jen ze strachu odmítnutí a nebo placení nehorázných částek, jelikož zubaři zneužívají i nesnáz nás, HIV+. Mám VN 0 a CD4 nad 1400 a rozhodl jsem se, že prostě jdu k zubařce mimo hlavní město a že ji nic říkat nebudu. Jen mne napadá otázka, jestli se to nemůže nějakým způsobem dozvědět? - lépe řečeno cestou pojistného a podobně, doufám, že mi rozumíte. Např. v Bulovce si vedou interní záznamy a jakmile tam přijdete, ví to o Vás. Nechci, aby mi udělala zubařka problémy a medializovala to, například.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 10. 3. 2019

Riziko, že se to zubařka dozví, je podle mne minimální. I kdyby pojala podezření (nenapadá mne podle čeho), tak by jí Bulovka tuto informaci nepotvrdila a pojišťovna už vůbec ne. A kdyby se o tom (zase nevím, jak) dozvěděla hygienička, že jste nedodržel zákon a lékaře neinformoval, tak Vám může dát pokutu do výše 25000 Kč. Lékaři na Bulovce občas o takových situacích vědí (třeba když pacient neuvede svou HIV pozitivitu při hospitalizaci v jiné nemocnici a přitom někdy ani nemá tak výborné výsledky jako Vy), ale nevím o tom, že by se někdy k nějaké pokutě sáhlo. Navíc kdyby se to nějak zubařka dozvěděla a medializovala by to, tak si zahrává s trestním zákonem, protože prozrazení lékařského tajemství je trestný čin.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.