Péče o duševní zdraví

Co je to duševní zdraví?

Duševní (psychologické) zdraví popisuje stav, ve kterém si uvědomujeme svůj potenciál, vyrovnáváme se s běžným životním stresem, pracujeme produktivně a plodně a jsme schopni přispívat společnosti.

Co se vyskytuje za problémy?

1 ze 4 lidí trpí v určitém okamžiku svého života duševními problémy bez ohledu na to, zda mají nebo nemají HIV. Lidé s HIV jsou ale obzvláště zranitelní kvůli účinkům viru, lékům používaným k jeho léčbě, vyrovnáváním se zásadním, dlouhodobým onemocněním a úzkostí ohledně přenosu HIV na ostatní.

Jak může HIV ovlivnit mé duševní zdraví a psychiku?

HIV může mít fyzický účinek na váš mozek a nervové buňky, neboť krátce po počáteční infekci je virus schopen vstoupit do mozku a centrálního nervového systému. Časem to může vést k neurokognitivním poruchám vázaných na infekce HIV (HIV-associated neurocognitive disorder, HAND), která mají širokou škálu příznaků, například krátkou dobu soustředění, ztrátu paměti, bolesti hlavy, změny nálady, chybné úsudky, zmatení a dokonce slabosti končetin.

Problémy s spánkem jsou u lidí s HIV také časté, u žen častěji než u mužů. Mohou zahrnovat noční děsy, živé sny a nespavost. Tyto mohou souviset s infekcí HIV nebo také s vedlejšími účinky léků. Některé způsoby léčby HIV mají také prokázanou spojitost s depresí nebo nespavostí.

Jak se mohu o své psychické zdraví lépe postarat?

Pokud máte HIV, je naprosto normální se někdy cítit emocionálně nevyrovnaně, úzkostně nebo smutně, zvláště pokud jste se diagnózu dozvěděli nedávno. Pokud však tyto problémy nezmizí, nebo pokud zaznamenáte některý z příznaků HAND (nebo jiných podobných příznaků), měli byste se poradit se svým lékařem o tom, co dělat a kde hledat podporu.

Věděl jsi že...
Jedna nedávná studie naznačuje, že zhruba čtvrtina lidí žijících s HIV v Evropě zaznamenala významnou depresivní epizodu. Další studie zjistily úzkostné poruchy u čtyř až pěti z deseti lidí žijících s HIV.

Na co se zeptat svého lékaře

 • Existuje test, který si mohu udělat, abych zkontroloval své duševní zdraví?
 • Vystavuje mě život s HIV nebo některý z faktorů mého životního stylu zvýšenému riziku duševních zdravotních problémů?
 • Jak lze léčit depresi a úzkost?
 • Existují nějaké změny v životním stylu, které mohu učinit a které mi mohou pomoci zvládat depresi a úzkost?
 • CSAP nove logo

  FUN&RUN 2018

  Obrázek č. 114
  Obrázek č. 115

  KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

  Nejbližší termíny v roce 2018:

  SETKÁNÍ KOMUNITY HIV+

  Pá 15. března 2018 od 19:00

  PODROBNOSTI

  SETKÁNÍ PRO NOVĚ HIV+

  Čt 22. března 2018 od 18:00

  PODROBNOSTI

  Využijte konzultanta

  Jste-li HIV pozitivní a nedaří se vám sehnat zaměstnání (a to nejen z důvodu diskriminace) kontaktujte konzultanta pro zařazení na trh práce. Konzultant se vám pokusí práci zprostředkovat přes spolupracující agentury nebo vám na osobní schůzce (e-mailem, telefonem) poradí, kam se obrátit.

  Obrázek č. 6

  Nabízíme pomoc právníka

  Obrázek č. 2

  Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

  Obrázek č. 4

  ZDRAVÍ S HIV - Chce to změnu?

  Autory brožury Zdraví s HIV by zajímalo, jak jste na tom se životním stylem Vy sami, a velice uvítají několik základních informací prostřednictvím anonymního elektronického dotazníku, který naleznete na zde. Předem děkují všem za poctivé vyplnění a šíření dál. Na závěr zbývá popřát dostatek nápaditosti při Vaší cestě za zdravým životním stylem. Nenechte se odradit dřívějšími neúspěšnými pokusy o změnu – zkuste je spíš vnímat jako zkušenost, ze které se můžete poučit. A nezapomeňte, že klíč ke změně a lepšímu zdraví držíte ve svých rukách především Vy.

  MUDr. Veronika Šikolová

  Ministerstvo práce a sociálních věcí

  Obrázek č. 53

  Ministerstvo práce a sociálních věcí podporuje naši sociální službu azylové domy.

  Magistrát hlavního města Prahy

  Obrázek č. 55

  Magistrát hlavního města Prahy přispívá na fungování azylového domu a na preventivní činnost.

  GlaxoSmithKline

  Obrázek č. 56

  GlaxoSmithKline pomáhá naší organizaci realizovat preventivní aktivity po celé České republice.

  Gilead

  Gilead

  Společnost Gilead Sciences, s.r.o – podporuje naši společnost v oblasti mobilního testování a preventivních aktivit.

  Alza.cz

  alza.cz

  Děkujme společnosti Alza.cz za hmotné dary z oblasti výpočetní techniky a elektroniky.

  Ministerstvo zdravotnictví ČR

  Obrázek č. 51

  Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci Národní program řešení problematiky HIV/AIDS podporuje pravidelně naše preventivní aktivity.

  Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.