Zdravá výživa

Úloha stravy ve zdraví

Vyvážená strava je nezbytná pro zachování dobrého zdraví pro všechny, ať žijí s HIV, nebo ne. Samotný virus HIV a některé léky proti HIV mohou změnit způsob, jakým vaše tělo zpracovává jídlo. Lidé s HIV by měli vyvinout veškeré úsilí, se stravovali zdravě a vyváženě a pravidelně cvičili.

Jaký vliv má strava na mé zdraví?

Zdravé srdce

Lidé s HIV mají zvýšené riziko onemocnění srdce, neboť samotný virus (HIV) a některé antiretrovirové léky zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Jedna z věcí, které můžete udělat, abyste pomohli snížení těchto rizik, je udržet si zdravou váhu. Měli byste mít index tělesné hmotnosti (BMI) ideálně mezi 18,5 a 24,9 kg/m2. BMI nad 25 zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Dalším rizikovým faktorem je abdominální obezita. To znamená, že je nutné udržovat pas pod 80 cm pro ženy, pod 94 cm pro muže bělochy a černochy a pod 90 cm u mužů jiných etnik.

Dalším způsobem, jak předcházet riziku kardiovaskulárních onemocnění, je snížit příjem soli. Příliš mnoho soli může vést ke zvýšení krevního tlaku, což v důsledku zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Hotová jídla obsahují často hodně soli. Domácí příprava jídel tak může pomoci při kontrole množství soli, kterou jíte. Chléb a snídaňové cereálie také obsahují velké množství soli, takže pomůže omezit množství, které jíte. Zachovat chuť jídla vám pomůže výměna soli za bylinky a koření nebo za sůl s nižším obsahem sodíku.

Doporučuje se také snížit množství nasycených tuků. Zabrání se tak zvyšování krevních tuků, jako je cholesterol a triglyceridy, protože ty mohou také zvyšovat rizika kardiovaskulárních onemocnění. Nasycené tuky se nacházejí v zpracovaných masných výrobcích, tedy uzeninách, šunce a hamburgerech, v tučných částech masa, plnotučných mléčných výrobcích, sádle, přepuštěném másle (ghí) a hovězím či skopovém loji. Můžete je nahradit mononenasycenými tuky z rostlinných zdrojů, jako je řepkový a olivový olej.

Zdravé kosti

Dlouhodobá infekce HIV a některé léky proti HIV mohou jak přispívat ke snížení minerální hustoty kostí. Podváha (BMI pod 19 kg/m2) zvyšuje riziko osteoporózy. Udržení zdravé hmotnosti vám může pomoci toto riziko snížit. Je také důležité zajistit ve stravě adekvátní množství klíčových živin pro zdraví kostí - vápníku a vitaminu D. Vaše tělo uchovává 99% vápníku v kostech. Vitamin D pomáhá Vašemu tělu využívat vápník ze stravy. Spolu se cvičením tak udržují vaše kosti zdravé. Mezi zdravé zdroje vápníku patří mléčné výrobky (mléko, jogurty a sýry s nízkým obsahem tuku), zelená zelenina včetně brokolice, kala, čínského zelí a snídaňové cereálie s přídavkem vitaminu D. Doporučená denní dávka pro dospělou osobu je nejméně 700 mg vápníku. 200 ml sklenice mléka poskytne přibližně jednu třetinu doporučené dávky. Jiné potraviny, živiny a vitamíny, které jsou poskytovány vyváženou stravou, jsou také důležité pro zdraví kostí. Nadměrné množství alkoholu a kofeinu je pro kosti škodlivé. Pokud se rozhodnete pít kávu a alkohol, doporučujeme je konzumovat s mírou.

Zdravá játra

U lidí s HIV je důležité udržovat zdravá játra dobře vyváženou stravou. Zdravá játra jsou důležitá při zpracovávání léčiv. Vyhýbat se tučným jídlům a nadměrnému požívání alkoholu, jíst velké množství ovoce a zeleniny, omezit sladké potraviny a vyhýbat se přírůstku tuků, zvláště v oblasti břicha, to vše pomůže udržet játra zdravá.

Zdravé ledviny

Ledviny mají několik funkcí - odstraňovat odpadní produkty a přebytečnou vodu, kontrolovat krevní tlak, produkovat hormony a vyvažovat minerály ve vašem těle. Až jedna třetina lidí žijících s HIV je postižena dlouhodobým onemocněním ledvin. Péče o ledviny je proto důležitá pro vaše celkové zdraví. Dva z hlavních faktorů, které ovlivňují zdraví ledvin, jsou hypertenze a cukrovka 2. typu, což jsou nemoci běžné u HIV pozitivních lidí. Udržení zdravé stravy a hmotnosti může pomoci při prevenci hypertenze a diabetu. Snížení příjmu soli a alkoholu také pomáhá snižovat rizika. Aby ledviny fungovaly správně, pomáhá během dne pít hodně tekutin. Měli byste vypít zhruba 1-2 litry (6 až 8 sklenic) tekutin denně, nebo se řídit podle barvy moči – měla by být slámově zbarvená a ne tmavá.

CSAP nove logo
Obrázek č. 113

KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

Nejbližší termíny v roce 2018:

SETKÁNÍ KOMUNITY HIV+

Pá 19. ledna 2018 od 19:00

PODROBNOSTI

SETKÁNÍ PRO NOVĚ HIV+

Čt 25. ledna 2018 od 18:00

PODROBNOSTI

Využijte konzultanta

Jste-li HIV pozitivní a nedaří se vám sehnat zaměstnání (a to nejen z důvodu diskriminace) kontaktujte konzultanta pro zařazení na trh práce. Konzultant se vám pokusí práci zprostředkovat přes spolupracující agentury nebo vám na osobní schůzce (e-mailem, telefonem) poradí, kam se obrátit.

Obrázek č. 6

Nabízíme pomoc právníka

Obrázek č. 2

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Podpořte nás darem

Obrázek č. 4

ZDRAVÍ S HIV - Chce to změnu?

Autory brožury Zdraví s HIV by zajímalo, jak jste na tom se životním stylem Vy sami, a velice uvítají několik základních informací prostřednictvím anonymního elektronického dotazníku, který naleznete na zde. Předem děkují všem za poctivé vyplnění a šíření dál. Na závěr zbývá popřát dostatek nápaditosti při Vaší cestě za zdravým životním stylem. Nenechte se odradit dřívějšími neúspěšnými pokusy o změnu – zkuste je spíš vnímat jako zkušenost, ze které se můžete poučit. A nezapomeňte, že klíč ke změně a lepšímu zdraví držíte ve svých rukách především Vy.

MUDr. Veronika Šikolová

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Obrázek č. 53

Ministerstvo práce a sociálních věcí podporuje naši sociální službu azylové domy.

Magistrát hlavního města Prahy

Obrázek č. 55

Magistrát hlavního města Prahy přispívá na fungování azylového domu a na preventivní činnost.

GlaxoSmithKline

Obrázek č. 56

GlaxoSmithKline pomáhá naší organizaci realizovat preventivní aktivity po celé České republice.

Alza.cz

alza.cz

Děkujme společnosti Alza.cz za hmotné dary z oblasti výpočetní techniky a elektroniky.

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Obrázek č. 51

Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci Národní program řešení problematiky HIV/AIDS podporuje pravidelně naše preventivní aktivity.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.