On-line poradna

V této poradně jsou obsažena témata týkající se života HIV pozitivních lidí a je určena výhradně HIV pozitivním lidem. Jedná se o téma Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS, kde se dotazy mohou týkat léčby HIV a osobního života s HIV. Na dotaz Vám odpoví lékař. Další oblastí je poradenství našich sociálních pracovníků ve věci ubytování a azylových služeb. Dalším tématem je diskriminace nebo stigmatizace HIV pozitivních lidí ve společnosti. Na dotazy odpovídá náš právník. Na dotazy odpovídáme v pracovní dny nejpozději do 48 hodin.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

Test 21. 9. 2019

Uživatel: Martina, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, už nějakou dobu mám problémy se zažíváním, alergie, bolest žaludku, strašné bolesti kloubu, otok stehna, který trvá již skoro čtvrt roku, afty v puse, bolesti hlavy, občasný povlak na jazyku, bolesti v krku, narušenou mikrofloru v pochvě - bakterii, nyní nejspíše kvasinky, hraniční testy na boreliózu, a před čtvrt rokem jsem měla po těle svědivé fleky s puchýřky okolo, nejdříve mi bylo sděleno, že je ti asi mykoza, léky po čase zabraly, později jsem brala antibiotika a teď mám antivirotika - údajně, že by to mohl být pásový opar, fleky časem zmizely a noha se kterou jsem měla problém se také zlepšila, ale nyní se všechno opakuje v podobné míře. Do toho mě často všechno svědí. Nyní mám podezření jestli tohle všechno není příznak kandiozy. Vyčetla jsem, že je to častý příznak hiv/AIDS - narušení imunity. Byla jsem u Vás na rychlotestu před 3 týdny a byl negativní. Nejsem ve své kůži z těhle všech zdravotních problému, jsem ve stresu, mám deprese a už jsem z toho opravdu zoufalá a psychicky i fyzicky na dně. Můžu být tedy v klidu a výsledku testu věřit? A příčinu mám hledat někde jinde, například u té kandiozy, ale nemusím se bát, že by souvisela ta kandióza s HIV či AIDS? Děkuji Vám za odpověď.

Rizikový sex 14. 9. 2019

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, před 14 dny jse měl nechráněný pohlavní styk s ejakulace do mě. Bohužel jsme oba byli pod vlivem drog a alkoholu. Následně druhy den, jsem si nechal napsat Pep, který už desátý sen užívám. Poté jsme s dotyčným měli asi ještě 4-7x pohlavní styk bez ochrany. Můj dotaz zní, jaká muže byt pravděpodobnost, ze jsem se od nej nakazil. Nebo jsou léky na tolik 100%, ze muzu byt bez obav? Samozřejmě si za 3 měsíce dojdu na testy, ale po pravdě se trochu bojim. Dekuji za odpověď

Prognóza 14. 9. 2019

Uživatel: Jirka, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, mohl byste prosím popsat jaká je aktuálni prognóza u nově diagnostikovaných hiv+ zachycených v prvním půlroce od nakažení. Jaký dlouhý život můžou zpravidla očekávat, co je bude v průměru trápit za vedlejší efekty léků, jak často budou nemocní? Budou mít např. častější zažívací potíže, bolesti hlavy či jaké komplikace u nich můžou nastat?

špatná erekce 9. 9. 2019

Uživatel: Mik, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den,mám dotaz.8 let užívám Kivexu a Isentress,může to mít vliv na erekci,mám s tím problém?náke vyšetření jsem absoloval u urologa,zjevná příčina neodhalena,testosteron vpořádku.Děkuji za odpověd.

Léčba, vedlejší účinky a prognóza do budoucna 8. 9. 2019

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, můžete prosím srovnat rozdíl v léčbě hiv+ za posledních 10 let? Je v současnosti během léčby novějšími léky např. méně vedlejších efektů? Můžu jako čerstvý hiv+ žít podle Vás plnohodnotný a dlouhodobý život s partnerkou, která je hiv negativní, když budu dodržovat řádně léčbu? Je mi 40 let, nekuřák, sportovec s pozitivním myšlením. Předem děkuji za odpovědi.

Cytodyn 7. 9. 2019

Uživatel: Jan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, dočetl jsem se o novém léku - Cytodyn (pro 140). Vidíte v něm prosím přínos pro stávající léčbu? A kdy jej můžeme očekávat u nás v ČR? Děkuji za odpověď.

Info 6. 9. 2019

Uživatel: Jozef, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den prosimVas je mozne sa nakaziť HIV keď slm mal orálny sex od ženy ktorú však vôbec nepoznám, a na začiatku to bolo bez kondomu ale ani som sa nestihol spravit a nasadila kondom? I kdyz nemám ziadne rany na penise??? Dalujem

trstovani ve screeningu 5. 9. 2019

Uživatel: Martin, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsou součástí pravidelných půlročních screeningů i testy na jiné pohlavní choroby? například na žloutenku, syfilis s podobně? nebo se tyto testy případně musí řešit zvlášť? i pres sex s ochrannou víme, že se může chybička vloudit tak mne zajímá, zdali touto cestou může být zjisteno. diky

nespavost a léčba 27. 8. 2019

Uživatel: Joe, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Vážený pane doktore, již delší dobu trpím dost vážnou nespavostí. Její počátek se de facto kryje s nasazením první léčby (Combivir a Viread). Posléze jsem přešel na Evypleru a nespavost se na chvilku zlepšila a pak opět zhoršila (takové kolísání však bylo běžné i u prvních léků - proto nespavost automaticky nechci přičítat léčbě). Nyní beru od února Odefsey a od té doby trpím úpornou nespavostí v podstatě neustále. Hypnotika moc užívat nechci a účinek Trittico, který mi byl nasazen, je ne příliš uspokojivý. Rád bych se Vás zeptal, zdali se jedná o "klasický" vedleší účinek těchto léků, nebo může nespavost vyvolávat něco jiného? Nějaké výrazné starosti, problémy, trápení či depresivní nálady nemám - snad jsem jen už rozmrzelý z chronického nevyspání. Velice děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Nová injekční léčba 26. 8. 2019

Uživatel: Radek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, existují už prosím nějaké konkrétnější informace k nové možnosti léčby pomocí pravidelných každoměsíčních injekcí namísto každodenních léků? Bude tato léčba vhodná např. pouze pro nově diagnostikované nebo bude mít nějaká konkrétní specifika pro koho bude určena? Kdy počítáte, ze by se mohla dostat k nám do ČR?

PEP dvojkombinace 23. 8. 2019

Uživatel: Josef, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Vazeny pane doktore, chtel bych se zeptat, jelikoz v nekolika odpovedich udavate, ze PEP ako dvojkombinace se nema nasazovat. Mne byla take predepsana dvojkombinace (ETD - mylan) po nechranemem styku s neznamou zenou. Predpokladam, ze pan doktor vychazel z toho doporuceni: https://www.infekce.cz/DoporART16.htm Proc je tedy v hranicnich situacich dvojkombinace doporucena? Je dvojkombinace stejne ucinna jako trojkombinace? Respektive, existuje "jen" rozdil v rizikovosti rezistence? Moc dekuji za Vasi odpoved. Hezky den.

opakovaná primoinfekcia ?? 23. 8. 2019

Uživatel: matthias 777, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

dobrý deň prajem, moja otázka je len teoretická, pokiaľ by niekto mal riadnu primoinfekciu a následne sa poctivo dlhodobo lieči, virovú nálož by mal pod hranicou detekcie, a náhle by úplne prestal brať liečbu, tak by znova u neho prepukli príznaky primoinfekcie ?? ďakujem za prípadnú odpoveď

Nechutenství a latentní TBC 22. 8. 2019

Uživatel: karina, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem asi 6 měsíců pod léčbou hiv+, mám nedetekovatelnou nálož a cca 600 CD4+ buněk (před léčbou 280). Mám však stále stejný problém. Nechutenství bez zjevné příčiny, a snad ještě jsem více unavená než dříve. Z hlediska bmi, jsem podvyživená, co je ale horší, tak se musím do každého jídla nutit a gurmánský život si vážně neužívám. Co s tím? Byla jsem v centru, kde mi řekli, že na to konkrétní tableta není, leda klasické a velmi nepříjemné gastro vyšetření a pak se teprve uvidí.... Štítnou žlázu mám v pořádku. V tomto článku, odkazem dole, je uvedeno, že u HIV pacientů je nechutenství běžné stejně, jako u lidí s rakovinou.., tak se běžně předepisuje například Megestrol acetát(MEGAPLEX). Je možné získat předpis na tento lék i bez gastro "šlaufu" do žaludku? A ještě mám druhý dotaz. Jak se dělá test na latentní TBC a je možné se na něj spolehnout? Ptám se proto, že jsem podstatnou část života žila v Africe a TBC tam má snad každý druhý. Jsou výsledky takového testu směrodatné? Byla jsem na RTG ale tak se latentní TBC nerozpozná... Plánuji rodinu a ráda bych podchytila léčbu, například latentní TBC před obdobím gravidity a nejedla patery antibiotika během... Děkuji za Vaše porady a čas. https://www.cancernetwork.com/review-article/anorexiacachexia-patients-hiv-lessons-oncologist-0

Léčba hiv+ 20. 8. 2019

Uživatel: Jenda, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, dozvedel jsem se, ze aktuální léčba je výrazně jednodušší a modernější nez třeba před 10-15 lety, nicméně chápu, ze jako každá léčba muže mít vedlejší účinky. Co mě však zajímá podle čeho se dá odhadnout, ze se stávající léčbou se muže člověk dožít téměř plnohodnotně dalších 30 let nebo i více? Takovéto dlouhodobě studie precijen nejsou prověřené a jde tedy jen o spekulace? Nebo jak si to mám vysvětlit? Dekuji za reakci.

Informační povinnost odběrových center 19. 7. 2019

Uživatel: Nikola, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má odběrové centrum (darování krve) povinnost hlásit nějaké instituci (hygiena/policie), že osoba, která přišla na odběry, je HIV pozitivní, pokud tato osoba nechce podstoupit další léčbu či testy. Popřípadě by mne zajímalo z jakých ustanovení odpověď vyplývá. Děkuji

Otec ditete cizinec a rodicovsky prispevek 17. 7. 2019

Uživatel: Lilith, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den. Zijeme ve francii mame dite otec ditete muj pritel byl hiv pozitivni ma leky takze zijeme celkem normalni zivot. Chteli by jsme se prestehovat do CR. Ja bych sla do prace a on by mohl nez se aklimtizuje a hlavne se nauci cesky ,byt doma s nasim ditetem kteremu jsou 2 roky. Moje otazka je jak by to bylo s jeho pravem nadale mit lecbu (leky a konzultace u doktora) zdarma jestlize nikdy nepracoval v cr? Pracoval nepretrzite na uzemi EU a je ital. Jak by se toto dalo resit? Dekuji za odpoved.

Re: Další sexuálně přenosné infekce 9. 7. 2019

Uživatel: Jirka, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Děkuji za Vaši odpověď na můj dotaz ze dne 29.6.2019. Přiznám se, že jsem ji však úplně nepochopil. Copak je povinnost při případném šetření české hygienické stanice sdělovat na území kterého státu mohlo k nákaze dojít (když se jedná o standardně léčitelnou infekci typu kapavka či syfilis)? Domníval jsem se, že jejich práva a povinnosti končí tím, že člověk uvede, že k nákaze došlo mimo území ČR. Přísluší českým hygienickým stanicím hodnotit zda se vůbec jedná o přestupek? Vždyť většina západoevropských států u hiv pozitivních s nulovou virovou náloží pohlavní styk buď nijak nelimituje, nebo jej nepovažuje za ohrožení přenosnou chorobou. Myslím, že v případě osob s nulovou virovou náloží, je vzhledem k nejednotnosti přístupu k této problematice v rámci Evropy (potažmo i v rámci světa) postavení českých hygienických stanic v tomto směru docela problematické. Pro jednoduchost uvedu příklad: Nakazím se kapavkou ve Španělsku. Španělsko pozitivní osoby s nulovou virovou náloží považuje za bezinfekční. Tím pádem jsem žádný přestupek nespáchal a nevím na základě čeho jsem povinen odpovídat na jakékoli dotazy ohledně mého intimního života včetně informace ve kterých zemích jsem měl pohlavní styk (když to nebylo v ČR). Ale jelikož jsem laik raději se ještě jednou ptám, abych se v této problematice více zorientoval. Děkuji za trpělivost a přeji pěkný den.

Musím každému lekárovi oznámiť, že som hiv+ ? 1. 7. 2019

Uživatel: Dudo, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý deň. Musím oznámiť môjmu obvodnému lekárovi, že mám hiv? Nieje to náhodou napísané aj v mojej zdravotnej karte? Musím svoju pozitivitu oznámiť aj zubárovi? Komu všetkému z lekárom to musím povedať? Ďakujem.

Další sexuálně přenosné infekce 29. 6. 2019

Uživatel: Jirka, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. V souvislosti s článkem ve zpravodaji Pozitivně č.34 o pokutování Hiv pozitivních občanů hygienickými stanicemi při zjištění nějaké další sexuálně přenosné choroby (kapavka,syfilis) z důvodu nedodržení chování v souladu s poučením hiv pozitivních bych se rád zeptal, zda při nakažení nějakou pohlavní chorobou mimo území České republiky musím následně při podrobení se léčbě v ČR uvádět partnery pokud se nachází mimo ČR a zda mohu být v takovém případě vůbec v této souvislosti pokutován. Domnívám se, že vzhledem k tomu, že moje chování v zahraničí podléhá legislativě těch států, kde se člověk aktuálně nachází, není pro jakékoli dotazování , natož pro nějaké pokutování na základě českých právních předpisů žádný podklad. Je moje laická domněnka správná? Děkuji za odpověď a přeji pěkné léto.

Je opravdu důvod k optimismu? 27. 6. 2019

Uživatel: perkova, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, léčbu jsem začala před 3 měsíci na hodnotě 250 CD+ buněk. Nyní jsem byla na odběru a měla 510 buněk. Paní doktorka byla velmi spokojená, nicméně, nění možné, aby počet buněk zase klesl? A taky jsem přestala mít chuť na jídlo ale pí doktorka řekla, že to nemůžeme svádět na léky. Jenže, já nikdy nechutelstvím netrpěla, ani když jsem zjistila diagnózu. Ztratila jsem asi 4 kila, podle bmi jsem v lehké podvýživě ale paní doktorku to moc nezajímá, prý leda šlauf, což je docela pochopitelné, když sama má evidentní silnou podváhu.

lékový záznam 21. 6. 2019

Uživatel: Luboš, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, byl schválen lékový záznam. Osobně nepovažuji za relevantní oznamovací povinnost když jsem léta 1400/0 a neinfekční. Moje zubařka to neví, víte, jak to dopadá. Poradíte mi, jak mám postupovat při nesouhlasu? Co kde kam? A kdy už tento záznam začne platit? děkuji za pomoc

Zdravotnictvi v ČR 14. 6. 2019

Uživatel: Walda, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den partner je HiV a od listopadu 2018 mu v nasem zdravotnictvi nejsou lekaři schopni vylecit hemeroidy prijde Vam to v 21 stoleti normalni co mame delat?

liečba hiv infekcie v minulosti 14. 6. 2019

Uživatel: matthias 777, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

prajem dobrý deň, chcel by som sa len opýtať pre poučenie, kedže ma táto téma zaujíma,.. úplne v jednoduchosti, ako vyzerala typická liečba hiv infekcie pred zavedením HAART v prvej polovici 90 rokov ??, teda že pacient nedostával potrebnú kombináciu liečiv ale miesto toho len jedno anti-retrovirálne liečivo čím liečba nebola z dlhodobého hľadiska efektívna, kedže virus si dokázal vybudovať rezistenciu, v základe to bolo takto ?? ďakujem za prípadnú odpoveď a vašu prácu

prášky na 3 mesice 7. 6. 2019

Uživatel: janko hraško, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý deň, som slovák žijúci už pár let v Prahe, pracujúci. Dostávam genvoyu na jeden mesíc. Chci se zeptat aké sú podmienky aby som mal nárok na troj mesični prášky. Čo je podmienkou, kde začít? Počul som niečo o poištení (C1???) Moc ďakujem za odpoveď :)

Nepřibírám, proč 7. 6. 2019

Uživatel: mariana, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, mám na Vás dva dotazy, je běžné, aby se v hiv centru čekalo na imuno testy cd4+ a virové nálože 20 dnů? A ještě. Pojídám antiretrovirotika už více než 3 měsíce ale nepřibírám. Na počátku léčby jsem měla 60kg a nyní si držím stále 59kg. Před infekcí hiv jsem měla 65kg. Dostanu se někdy zpět na svoji váhu? Děkuji.

Osud infikovaného cizince 6. 6. 2019

Uživatel: Tomas, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: jaký je osud cizince infikovaného s HIV? Musí se vratit domů? Jaké jsou možnosti? Děkuji za věnovaný čas.

“Velke odbery” u HIV+ 2. 6. 2019

Uživatel: Timo, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, zajima me, zda pri kazdych dalsich velkych krevnich odberech u HIV pozitivniho cloveka, delaji zaroven odber i na kapavku a na syfilis. Pripadne si o to musim zazadat? Dekuji.

Zpoždění 2. 6. 2019

Uživatel: Alvin, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den Lecim se druhý měsíc na HIV a beru lek triumeq. Beru ho vždy pravidelně ale dnes se mi přes noc vybil nečekaně telefon a nezvonil mi budík. Vzal jsem si prášek se zpožděním o 2 a půl hodiny. Je to už průšvih? Děkuji moc za odpověď.

Nežádoucí účinky Odefsey 31. 5. 2019

Uživatel: garrou, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. To, že se nežádoucí účinky také u Odefsey vyskytnou pouze u 10% pacientů, to je skutečně realita? Příbalový leták uvádí toto: Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky v klinických studiích u dosud neléčených pacientů užívajících rilpivirin-hydrochlorid v kombinaci s emtricitabinem + tenofovir-disoproxil-fumarátem byly nauzea (9 %), závratě (8 %), abnormální sny (8 %), bolest hlavy (6 %), průjem (5 %) a insomnie (5 %). I pokud zvážíme určitou kumulativnost, může to být dobrá čtvrtina a longitudiální studie nedělá v podstatě nikdo. Srovnávat léky na hiv, které když jednou dvakrát vynecháte nebo je prostě "nestrávíte" - a může být pohroma s "běžnými léky" není z mého pohledu moc pochopitelné. Většina léků se totiž neužívá jednou a pro vždy a lze to "přetrpět", například antibiotika na pár dnů. Mimo toho většina těchto léků, včetně na krevní tlak, je možné v krajním případě aplikovat injekčně, mimo trávící soustavu.

Nežádoucí účinky 31. 5. 2019

Uživatel: garrou, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, dva měsíce beru léky Odefsey. Nahodile se objevují nežádoucí účinky, každý den jiné intenzity, jako depresivní nálady, pocit na zvracení, zvracení nebo průjem, ten naštěstí jenom dvakrát týdně. Když jsem se dívala na internetu na příbalové letáky u ostatních antiretrovirotik. Vlastně každý lék, alespoň od Gileadu měl u velmi častých nežádoucích účinků 1/10 i více., uvedeno nauzea nebo deprese.. Má smysl snažit se změnit léky? Možná začínám chápat, proč se v nedávné minulosti přistupovalo k léčbě, nikoliv okamžitě nebo proč někdo léčbu dokonce odmítne, když kvalita života léčbou znatelně poklesne. Prodloužit si život pro to, aby bylo člověku roky nevolno nebo měl deprese. To zní jako výhra v loterii, otázkou je pro koho, zda pro výrobce předražených léčiv, pro potlačení počtu nových nakažených a podobných statistik nebo pro pacienta, který to má desetiletí pojídat. Děkuji.

Aktuální počet dotazů v databázi: 685

Obrázek č. 138

KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

Nejbližší termíny v roce 2019:

Setkání nově HIV+

9.9.2019 od 18:00 hodin

PODROBNOSTI

Obrázek č. 143

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 141
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.