On-line poradna

V této poradně jsou obsažena témata týkající se života HIV pozitivních lidí a je určena výhradně HIV pozitivním lidem. Jedná se o téma Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS, kde se dotazy mohou týkat léčby HIV a osobního života s HIV. Na dotaz Vám odpoví lékař. Další oblastí je poradenství našich sociálních pracovníků ve věci ubytování a azylových služeb. Dalším tématem je diskriminace nebo stigmatizace HIV pozitivních lidí ve společnosti. Na dotazy odpovídá náš právník. Na dotazy odpovídáme v pracovní dny nejpozději do 48 hodin.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

plísen na zádech 11. 12. 2018

Uživatel: mp, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den.Měl bych dotaz,přibližně 3 měsíce,se trápím formou plísní na zádech.Byl jsem na kožním,dostal jsem mast Pevaryl,spotřeboval jsem 4 balení a plísen je stále.Tyto problémy mívám vždy na podzim.Paní doktorka řekla,že je to po opalování,zatím vždy problém zmizel,ale letos zatím ne.Zatím nevím,jaké mám výsledky,na odběr jdu další týden..jsem+ 8let..Tak jsem se chtěl jen předběžně informovat u vás.Moc děkuju,že tu jste a pomáhate.Jiný by nad náma zlomil hůl řekl,můžete si zato sami,což je pravda.

TasP - Léčba jako prevence 9. 12. 2018

Uživatel: Jan, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Vzhledem k tomu,že jak na těchto stránkách tak z jiných zdrojů se lze informovat o tom, že řádně léčení pacienti již nepředstavují riziko pro přenos viru HIV na sexuální partnery jsem se chtěl zeptat, jaký je v souvislosti s těmito informacemi vývoj v dekriminalizaci sexualní aktivity léčených HIV+ osob v rámci českého práva a případně jak to vypadá v Evropě. Upustili již alespoň staré členské země EU od kriminalizace těchto osob? Děkuji za odpověď.

liečba HIV 9. 12. 2018

Uživatel: matthias 289, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

dobrý deň, .. existujú v súčasnosti seriózne informácie/predpoklady vo vedeckých kruhoch ??, že by sa v rel. blízkej dobe (10/20 rokov) vyrobil úplný liek, ktorý by hiv z ľudského tela úplne eradikoval a nie iba utlmoval,.. ďakujem za príp. odpoveď

Příspěvek na Truvadu pro partnera 7. 12. 2018

Uživatel: toro, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Existuje nějaký příspěvek na Truvadu pro manžela/manželku partnera, který je HIV+, pro minimalizaci přenosu této nemoci? A jak je tomu jinde ve světě, mimo naši kotlinu? Děkuji.

prirodzená odolnosť ?? 30. 11. 2018

Uživatel: matthias 289, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

dobrý deň, .. mal by som 2 otázky, ktoré spolu vlastne nesúvisia, ale zaujíma ma to a položím ich teda do jedného bloku, aby som šetril čas 1. bol niekedy zaznamenaný prípad ??, že niekto bol hiv+, neliečil sa vôbec, a nikdy u neho nenabehlo štádium aids, resp. otázka znie či je to možné ??, aby človek žil s hiv bez zdrav. problémov 30/40/50 rokov a bez liečby 2. máte nejaké vedomosti/štatistiky ohľadom výskytu hiv u prostitutiek v cz/sk ??, myslím klasické etáže prostitúcie, čiže priváty, verejné domy aj pouličnú prostitúciu atď, ak také údaje vôbec existujú alebo sa dajú zistiť ďakujem za príp. odpoveď a váš čas

Otehotneni 27. 11. 2018

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, jmenuji se Petr a je mi 28 let. Nakazil jsem se pres drogy. S partnerkou, ktera je negatívní se snažíme mit miminko. Jsem na lecbe nekolik let a nedetekcni. Pravidelne kontroly. Chci se zeptat jestli ji muzu oplodnit prirozenym spusobem bez toho aby sem ji nakazil. Cetl jsem nedavno o ti kampani U=U, že pokad je nedetekcni tak neprenese virus. Partnerka nechce uzivat Prep. Dekuji

diskretnost 25. 11. 2018

Uživatel: pete, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

mam dotaz jakym zpusobem lekař zjisti že ma hiv + pacienta ktery mu to zatajil ?

Fungování HIV centra 21. 11. 2018

Uživatel: pat, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, pokud mohu, mám na Vás tři dotazy. 1) První objednávka do HIV centra. Objednává se pacient na termín v řádu dnů, týdnů? Jaká je praxe? 2) Na jak dlouho dobu, může dle zákona doktor v HIV centru léčiva předepsat? Obyčejně je to max 3 měsíce, například u praktika.., jak je to zde? 3) Jak často se obvykle do HIV centra dojíždí?

Neanonymní testování HIV 21. 11. 2018

Uživatel: Ent, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Jestliže test HIV nebyl vykonán jako neanonymní a byl pozitivní, jaké úřady či orgány budou o mém stavu informovány? Zařadím se pouze do statistik nebo má taková skutečnost nějaký právní přesah?

Bez řádného pojištění 15. 11. 2018

Uživatel: potter, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda je řešitelná situace, kdy cizinec pobývá na území ČR v rámci přechodného pobytu, pouze se základním pojištěním pro cizince? Taková léčba HIV stojí množství peněz a pokud je člověk nemá, co potom reálně dělat? Existuje nějaké řešení, aby nemusel odcestovat, když tu má třeba svoji rodinu?

Prep pro partnera 13. 11. 2018

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Hezký večer! Mám dotaz ohledně aktuální situace s prep v ČR. Jsem na Vašem webu (dnes již webech) po delší době. Původně jsem mířil do diskuze pro plus, abych konzultoval, zda někdo má zkušenost se získáváním prep pro negativního partnera třeba nákupem ze zahraničí. Velmi mě překvapilo, že už se nějaké možnosti dostaly i k nám. I když nejsem úplně moudrý z toho, kdo je přesně cílovou skupinou. Jsem Pozitivní devět let, téměř stejně dlouho s nedetekovatelnou VN. Nyní poměrně čerstvě ve vztahu s negativním partnerem, který je s mou diagnozou srozuměný a je dostatečně edukovaný, aby vyhodnotil míru rizika při vztahu a sexuálním styku se mnou. Pro můj klid bych byl raději, kdyby prep užíval, přece jen na odběry chodím na Bulovku jednou za x měsíců, i přes poctivý přístup k léčbě bych změnu VN neměl možnost zjistit ihned a ostatně i právní stav u nás mě nenaplňuje moc klidem ohledně jakýchkoliv případných komplikací, které mohou nastat. Z webu http://www.hiv-prevence.cz/pre-expozicni-profylaxe-tzv-predleceni.html mi není zřejmé, zda negativní zájemce ve vztahu se stálým partnerem, který již nulové virové nálože dosáhl, je vhodným adeptem se o prep ucházet, ani jaké jsou podmínky případného zmiňovaného zapojení do německého projektu. Je možné k tomuto dostat bližší informace? Předem díky.

Primoinfekce 13. 11. 2018

Uživatel: Jarek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den... Měl jsem pohlavní styk s ochranou ale kondom se protrhl... Nasadili jsme druhý ale nevím jak dlouho jsme souložili bez... Takže určitému riziku jsem se bohužel vystavil.. Po dvou týdnech kdy jsem se vrátil z dovolené (kde jsem dost pil) jsem zůstal v posteli. První den jsem měl bolesti svalů a kloubů a v noci se dost vypotil. Objevil se u mě suchý kašel ale v krku mě nebolelo. Druhý a třetí den se můj stav mnohem zlepšil a po 5 dnech odeznel i kašel. Horečky jsem neměl ale měl jsem zvetsene uzliny... Chci se zeptat zda primoinfekce může probíhat takhle, nebo je ten stav opravdu podobný chřipce kdy člověk nemůže ani vstát z postele? Po 2 dnech jsem šel normálně do práce a byl jsem jen unavený ale jinak jsem se cítil fajn...POkud bych měl zanet hltanu, měl bych cítit větší bolest při polykání?? Trápil mě pouze suchý kašel a skrz něj jsem měl trošku zarudlé mandle jinak žádnou bolest. Stále se bojím, že to byla primoinfekce, ale nejsem si jistý zda tyto příznaky sedí... Měl jsem bolest svalů pouze první den a druhý den jsem si již cítil lépe... 3. Den jsem šel normálně do práce...Žádná vyrážka se neobjevila. Je možné aby to proběhlo takhle rychle a nenápadně? Uzliny na trislech jsou pořád stejné zvetsene jsem měl jen lehce na krku a v levém podpaží... Teplotu pouze zvýšenou v různých intervalech... Horečku jsem neměl a pokud ano tak pouze první den... Spotil jsem se pouze jednu noc... Může to být způsobenou i nadměrným pitím na dovolené kdy jsem ani moc nespal? Díky moc za odpověď... Pořád mi to vrtá hlavou... Každopádně testy budou jistota... Díky za odpoved

Zodpovědnost za nakažení 12. 11. 2018

Uživatel: Otázka, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat jesli pokud člověk má podezření že může mít hiv ale není to ještě potvrzeno protože je příliš časně , nese už zodpovědnost za případnou nákazu nebo jen ode chvíle když je mu sděleno že je pozitivní?Dekuji za odpověď.

Posilovna 5. 11. 2018

Uživatel: blesk, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,může člověk s virem hiv chodit do posilovny,posilovat apod. nebo to bude míti spíše špatný dopad na zdraví toho člověka?Děkuji moc.

Léky 29. 10. 2018

Uživatel: Blesk, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Chtěl bych se zeptat,jaké jsou nejčastější vedlejší účinky protivirových léků?

Help2 26. 10. 2018

Uživatel: Help2, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Ach este som chcel doplnit kompletne udaje - pisal som pod prezivkou help. V uvode ochorenia som mal VN 4000, Cd4 490, lekarka sa rozhodla ze este 3 mesiace pockame a potom som zacal uzivat predchodcu Genvoyi. Do mesiaca som mal VN 900 a pri dalsej kontrole nedetekovatelnu. Nasle som pokracoval v liecbe c dcd4 varirovali 500-700 VN vzdy negat. Iba rozmyslam ze po zmene na genvoyu do 6 mesiacov uz bola ta vn 700. Ale cd4 790. Medzitym som zistil partnerovi rrr +++ a tpha 1:160 ja vsak tiezo veci mam negativne - aj ked pri danej hladine cd4 - 335 mozno iba serologicky nereagujem. Fakt netusim co som mohol spravit zle. Moze byt pricinou ze lieky som uzival pravidelne ale niekedy s casovym rozdielom +/-3 hodiny? Za cely cas 3 rokov liecby som vynechal 1tabletku - aj to do 12 hodin. Fakt rozmyslam co robim zle. Ale zatial ma ukludnuje ze este neviem poslednu VN a pokial to spravne chapem az ta rozhodne ci treba zmenu liecby. Lebo teoreticky by tie cd4 mohli byt klesnut pri syfylise. Zaroven mi na neho kedze som serologicky negativny nedali lieky. Avsak americke odporucania som si vysvetlil tak ze by som ich mal dostat a teoreticky nemal cakat na kontrolnu serologiu. Som vsak trochu zmeteny z tych schemat- nas sa picha prokain 10-14 dni 1.5mil.j americania zase pisu pendepon aj jednorazovo. Tak teraz si mam vybrat. A dalej nerozumiem tomu ze sa citim velmi dobre, ked som mal vysoku VN ja som bol velmi unaveny boleli ma klby. Teraz stale cvicim - co je tiez otazka pri tych 335 je to vhodne? Doplnky neberiem ziadne obcas vitamin c a d vitamin a co je vcelku vtipne mne strasne chuti jest takze som pribral asi 5kg jednak svalovu hmotu ale teda nieco aj do brucha. Preto som zmeteny a stale rozmyslam ci sa naozaj bat. Predpokladan vsak ze odpoved bude v tej virusovej nalozi - najviac ma stve ze napriek popisovanym neziaducim ucinkom som po 3 dnoch v uvode( nocne mory nespavost - co som ale pripisoval psychosomatizacii- ze uz ked beres lieky uz to mas zratane) som nemal nic - max 2-3 stolice za den co ale rozhodne neberiem ako nu liecby. P.S mozno to znie smiesne ale som zufaly akoby som bol znovu na zaciatku ale zaroven viem ze tieto veci sa stavaju ale poviem vam cloveka to trafi k zemi. A uz posledna otazka, aby netrafilo aj Vas, ockovat na chripku ci nie? A mam aj pneumokokovu vakcinu ale pri tych Cd4 dat ci nedat? Prosim berte to iba ze hladam radu lebo nechcem vsetko studovat na nete a lekarku mam super strucnu jasnu vystiznu a prisnu, len nechcem jej davat milion mojich otazok. Dakujem

tablety na zánet 17. 10. 2018

Uživatel: Tamara, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobre den, mám vlekle zánet mocovích cest a lécim sa na hiv genvoya. Dostala sem na zánet doxiHEXAL. Múzu ho brát .

antibiotika 16. 10. 2018

Uživatel: Roman, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, již delší dobu mám problém se zánětem v uchu. Paní doktorka mi předepsala Augmentin, jinak užívám Genvoyu. Prý by to nemělo vadit. Tak se chci je ujistit, že to tak je.

Dírka v kondomu 12. 10. 2018

Uživatel: Petago, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den,mohu se nakazit nějakou pohlavni chorobou,jestliže je třeba malá dírka v kondomu,která není vidět?Moc děkuji za odpověď

Léky 25. 9. 2018

Uživatel: Cizinec-Ondra SR, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Chel by som zeptat,že teraz jak to funguje predpisanim lieky.V časopise Pozitivne 28(brezen-duben)je článek"Nemocnice na Bulovce mění vydávání léků cizincům",kde je psanej,že už "nově budou všem občanům EU..."no ja ja nadalej musím prinest písemní žádost na prášky na 3 mesíce. Od sestry zase som dozvedel,že taky prutahy delaju jenom ze slovakama,ze oni sami nevedia podla ceho dostavaju cizinci-ukrajina,rusko bez trvaleho pobytu v CR prasky na 3 mesice... Uz doporucili informovat v zdr.poistovni.am som jenom dozvedel,ze to je cisto kompetence v nemocnici pre komu a jake mnozstvy lieky vyda. Inak ked nejsem spokojen,tak mozu podat stiznost na MZ. Ted v oktobri budu jet na konzultace vysledky,a budem sa na to dotazat prof.Machalu. Inak uz som bezradny,lebo v praci nelibi ked na 2-4 hodiny musim skorej skoncit,aby som mohol dorazil do PH...Dakujem

informování sexuálních partnerů 19. 9. 2018

Uživatel: Karin, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá hledání a informování sexuálních partnerů? Pokud mi na stanici sdělí, že jsem HIV+, tak jim budu muset nahlásit jména všech sexuálních partnerů a osobně je kontaktovat, aby šli na test? Nebo to obstará AIDS centrum anonymně bez sdělení jim mého jména? Nedozví se, kvůli komu musejí jít na test? Musím nahlásit jména všech, i pokud nebyli rizikoví? A pokud to jsou cizinci? Musím to nahlásit rodinným příslušníkům? Děkuji

Jeden za všechny a všichni za jednoho. 14. 9. 2018

Uživatel: Máňa, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Chci velice poděkovat každému za odpověďi na otázky. Přeji všem krásný nejen dnešní den.

alkohol a léčba 13. 9. 2018

Uživatel: pepa, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Múže si léčený člověk zajít občas na pivko a dát si třeba 3-4, myslím tím tak 2x za týden? A jak je to s pitím vína a tvrdého alkholu? Děkuji za odpověď.

Včasná léčba 13. 9. 2018

Uživatel: jarka, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Jsem čerstvě diagnostikovaná na přítomnost HIV, je mi 45 a mám dotaz, Jak dlouho se průměrně žije s touto nemocí? Nakazila jsem se před 4. měsíci. Děkuji za odpověď.

vývoj 12. 9. 2018

Uživatel: péta, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli existují nějaké věci,které urychlují vývoj HIV nebo AIDS.Např. pití alkoholu,zvýšená tělesná aktivita atd..Děkuji.

Děkuji 12. 9. 2018

Uživatel: Anonym, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Mám ještě jeden dotaz, dotyčný užívá lék na HIV, ale poslední dobou dost pije. Má to vliv na účinek léku? Dále.. dotyčný tvrdí, ze měl před dvěma lety (kdy zjistil ze je HIV) ,že má rakovinu kůže, může to tak tedy být a nebo už je to pokročilé stadium AIDS? On tvrdi, ze díky lékům nemoc ani nepropukne, pak mi tu ale nesedí ta rakovina kůže. Děkuji za další odpověď a hezky den.

Prosím... 11. 9. 2018

Uživatel: Anonym, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, chci se zeptat kdy je prechod z HIV na aids kdyz je dodrzovana nejaka lecba konkrétní? Zdali jsou to opravdu vzdy prenaseci.. a v jake fazi hiv virusu se objeví rakovina kůže(kdyz se tedy objevi) Řekněme ze uz clovek ma ten hiv virus rozsiren ? Dekuji za odpoved na email !

Informovanost 3. 9. 2018

Uživatel: Filip, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Mám dlouhodobě VN 0 .1 Musím sex.partnera informoval o mém HIV status když dodržím bezpečný sex s ochranou v pasivní anální roli ? 2 Jak je to v případě s 0 VN při pas.roli v oralu , může se vykonávat bez kondomů? 3 je pravda že jako pozitivní s 0 VN bych neměl nikoho nakazit ani při nepoužití ochrany? 4 Do jaké výšky VN se dá předpokládat že jsem neinfekční bez použití kondomu. Děkuji za zodpovězení otázek

Je nutně důsledkem ART zvýšení cholesterolu? 27. 8. 2018

Uživatel: Lily, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Je vedlejším účinkem všech léků v ART riziko zvýšení hladiny cholesterolu? Léčím se tři čtvrtě roku Kivexou a Rezolstou. VN mám na nule, CD4 kolísají mezi 400-500. Nejvíc mě trápí, že už po tak krátké době mám podle lékaře vysoký cholesterol. Přičítá to právě lékům. Nikdy jsem s cholesterolem problém neměla, jsem štíhlá, cvičím, jím dobře... Existuje nějaké řešení takové situace? Může například pomoct přechod na jednotabletou verzi, nebo se s tím musím smířit? Děkuji předem za odpověď!

Osobní život 21. 8. 2018

Uživatel: Taxon, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den zajímá mě jestli když budu na testu prokázán jako HIV pozitivní, kdo vše se dozví ze pozitivní jsem myslím to ve smyslu jestli by mi to nemohlo uškodit například v práci, studiu. Děkuji

Aktuální počet dotazů v databázi: 581

CSAP nove logo

KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

Nejbližší termíny v roce 2018:
SETKÁNÍ KOMUNITY HIV+
Čtvrtek 20. prosince 2018 od 19:00
PODROBNOSTI

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 124
Obrázek č. 122

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.