On-line poradna

V této poradně jsou obsažena témata týkající se života HIV pozitivních lidí a je určena výhradně HIV pozitivním lidem. Jedná se o téma Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS, kde se dotazy mohou týkat léčby HIV a osobního života s HIV. Na dotaz Vám odpoví lékař. Další oblastí je poradenství našich sociálních pracovníků ve věci ubytování a azylových služeb. Dalším tématem je diskriminace nebo stigmatizace HIV pozitivních lidí ve společnosti. Na dotazy odpovídá náš právník. Na dotazy odpovídáme v pracovní dny nejpozději do 48 hodin.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

Gammora 24. 3. 2019

Uživatel: Andrej, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Prajem pekný deň. Chcel by som sa opýtať ci ste počuli o experimentálnom lieku Gammora z Izraela. Je to len ďalší "planý poplach" alebo je to niečo co akceptovala vedecká, lekárska obec ako možnú cestu na celkové vyliečenie HIV.

Léky 22. 3. 2019

Uživatel: Filípek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Je jasné že např alkohol nebo drogy by mohli utlumit účinky léků proti hiv.Zajímá mě jestli toto platí i pro nějaké jídlo.Děkuji

Když selže léčba? 17. 3. 2019

Uživatel: Karla, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, v článku naší České televize: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2663549-lidstvo-hleda-kata-ktery-popravi-hivaids-vedci-maji-pet-kandidatu se píše toto: "Dvěma třetinám po selhání prvního léku už nepomůže ani jiná kombinace. Lékaři tak znovu varují před časovanou bombou." Konkrétně já, jsem začala brát lék Odefsey a pokud tento lék "selže", tak s pravděpodobností cca 66% směřuji k aids a smrti?

Nevydání zdravotní dokumentace z hiv centra 10. 3. 2019

Uživatel: garlic, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, byl jsem v tzv. hiv/aids centru. Neuvěřitelně arogantní pí doktorku jsem poprosil o vytištění své zdravotní dokumentace z její ambulance. Jednalo se mi zejména o výsledky krevních testů, virová nálož atd... Dokumentaci jsem chtěl také pro případ, že bych přešel do jiné ambulance, protože chování doktorky bylo prapodivně arogantní a z mého pohledu spoléhá na to, že nemohou pacienti přejít například do své spádové nemocnice na infekční oddělení. Jak se k vytištění dokumentace dostat? Děkuji.

Kontrola v hiv centru a neschopenka? 8. 3. 2019

Uživatel: tenkky, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, když jedu do hiv centra, na kontrolu, dostanu do práce "omluvenku" nebo si musím/mohu vzít dovolenou? Pokud ano, předpokládám, že dostanu razítko z infekčního oddělení? Děkuji

zubař 8. 3. 2019

Uživatel: Luboš, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, už mám dost toho, jakým způsobem přistupují zubaři k + lidem, nebyl jsem pořádně 3 roky na profylaxi, už jsem přišel i o zub a to vše jen ze strachu odmítnutí a nebo placení nehorázných částek, jelikož zubaři zneužívají i nesnáz nás, HIV+. Mám VN 0 a CD4 nad 1400 a rozhodl jsem se, že prostě jdu k zubařce mimo hlavní město a že ji nic říkat nebudu. Jen mne napadá otázka, jestli se to nemůže nějakým způsobem dozvědět? - lépe řečeno cestou pojistného a podobně, doufám, že mi rozumíte. Např. v Bulovce si vedou interní záznamy a jakmile tam přijdete, ví to o Vás. Nechci, aby mi udělala zubařka problémy a medializovala to, například.

Moznost otestovani kopii viru v spermaticke plazme 6. 3. 2019

Uživatel: Hector, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Rad bych se zeptal, kde je mozne vysetrit mnostvii kopii v spermatu, idealne v CR (pokud vubec) nebo v Rakousku, popripade v Nemecku, dekuju

zlomenina 5. 3. 2019

Uživatel: pepino, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, je pravděpodobné horší nebo delší hojení úrazu a zlomenin u lidí s HIV? Je rozdíl v hojení u HIV pozitivních už léčených a u těch, co mají úraz v několikaleté bezpříznakové fázi, když mají narušený imunitní systém? Děkuju za odpověď.

Vysoký cholesterol. 5. 3. 2019

Uživatel: Michal, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Necelý rok se potýkám s vysokým cholesterolem. Od jara loňského roku mi byl nasazen lék Lipanthyl. Ten mi snížil hladinu tuku 5,1. Tento lék jsem bral do teď. Po včerejší kontrole byl výsledek 7,8. Paní doktorka na infekčním oddělení mi napsala jiný lék Rosucard. Dva roky užívám Genvoyu. Paní doktorka mi řekla, že to bude pravděpodobně vedlejší účinek Genvoy. Jinak ji snáším velmi dobře. Mám se v budoucnosti bát třeba infarku, nebo mrtvice? Popřípadě, co mám víc dělat na snížení cholesterolu? Podotýkám, že se stravuji celkem zdravě. Žádné smažené a tučné jídla nejím. Dost sportuji. Děkuji předem za odpověď.

Oznamovací povinnost hiv+ 4. 3. 2019

Uživatel: Katarze, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Nedávno jsem četl radu dr. Procházky, že hiv+ musí oznámit tomu kterému lékaři svůj status, dle zákona. Praktická odpověď to moc není. Stačí si přečíst na internetu, jaké problémy hiv+ lidé mají s nalezením lékaře, když svůj status sdělí. Reálně k tomu moc důvod není. Každý lékař je poučen o tom, že s každým pacientem musí nakládat s takovými pomůckamu, jako kdyby byl pacient infekční. Nákaza pro doktora od hiv+ pacienta tedy nulová, obzvláště u člověka léčeného, který svůj status reálně může sdělit. Vzhledem k tomu, že o pozitivitě toho kterého člověka ví pouze hiv centrum, které musí mlčet, tak se reálně o pozitivitě nemůže ten který doktor dozvědět. Z toho plyne, že jedině sebevrah svůj status bude lékařům hlásit. Proč to sem píši? To proto, že citovat literu zákona je fajn, děkujeme. K běžné praxi to má ale daleko.

Jak se léčí v Ugandě? 27. 2. 2019

Uživatel: kaktus, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, pan Dr. Procházka se ve svých reakcích několikrát zmínil o dostupnosti hiv léčby v různých koutech světa. Zajímalo by mě, jak je to s dostupností péče v Africe, konkrétně, nejlépe v Ugandě. Kolik tam například stojí roční léčba antivirotiky a kde jsou místa, kde se léčba provádí - je jich dost? Já jsem například četl, že v Ugandě je až 50% všech léků fakes bez jakéhokoliv efektu. Když uvážíme, že léčba hiv je dlouhodobá - doživotní. Léčba stylem rok scam tablets a rok účinný lék...to bude lépe snad ani léčbu neprovádět? Jak je to? Ptám se proto, že mám v Ugandě aktuálně hiv+ rodinu. Děkuji.

Frenuloplastika 27. 2. 2019

Uživatel: Jan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, uvažuji o frenuloplastice. Je pravda, že jako hiv pozitivnímu mi jí mohou udělat pouze na Bulovce? Děkuji

Kolik stojí léky? 26. 2. 2019

Uživatel: Peca, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, byl jsem diagnostikovaný jako hiv+. Zvažuji ale vůbec, zda jít do centra. Všude se píše, jak jsou léky na hiv a tím i doplatky velké. Dělám údržbáře za téměř minimální mzdu. Na kolik asi vyjdou doplatky na léčbu? Pro moji představu. Na internetu jsem našel někoho, kdo psal, že doplácí 3000Kč měsíčně. To bych si mohl rovnou ušetřit cestu do vzdáleného centra. Děkuju za informace.

Těhotenství 21. 2. 2019

Uživatel: Janek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli těhotné HIV ženy, musí mít větší lékařskou péči, nebo rodit v jiných zařízeních než zdravé ženy. Je to nebezpečné pro zdraví takové rodičky, či dítěte? Děkuji za Vaši odpověď

Tattoo 12. 2. 2019

Uživatel: Jozef Rumburak, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Zdravím, mám dotaz ohľadne tattoo, skarifikace (rezáni kuže) a piercing. Je potreba v profi štúdiách informovať pred zákrokom tatera o zdravotnom stave liečeného pacienta (0) ?. Prípadne jak je to naopak, keby : + pacient by mal záujem sa venovať tattoo kurzu a následne chcel založiť tattoo studio. Je to vubec možné z bezpečnostného či právneho hlediska ? Moc ďakujem za odpoveď. :)

Těhotenství 7. 2. 2019

Uživatel: Josef, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, rád bych se vás zeptal, jestliže otěhotní žena a zjistí ji HIV, musí na potrat, nebo je šance, že by se dítě narodilo zdravé?

Nespavost. 4. 2. 2019

Uživatel: Pavel, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, trpím nespavostí. Tak jednou za 14 dní nemůžu usnout, někdy mám období i několika dnů. Beru genvoyu. V příbalovém letáku je napsáno, že se s tímto lékem nesmí brát léky na uklidnění, nebo na spaní. Jaké by to mělo následky, kdybych si třeba občas vzal Diazepam, nebo podobné léky. Popřípadě jsou přírodní léky, nebo bylinky, co by mě pomohli? Děkuji za odpověď.

Omezení pobytu kvůli HIV? 2. 2. 2019

Uživatel: pava, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, pocházím z tzv. třetí země, žiji v čr s manželkou, občankou ČR. Pracuji zde, takže mám platné veřejné zdravotní pojištění u VZP. Aktuálně jsem stále v procesu vyřizování žádosti o přechodný pobyt. Z této stránky Ministerstva vnitra, nejsem příliš moudrý: https://www.mvcr.cz/clanek/ukonceni-a-zruseni-povoleni-k-pobytu-a-odjezd-z-cr.aspx?q=Y2hudW09Mg%3D%3D Píše se tam například toto: MV ČR rozhodnutím ukončí rodinnému příslušníkovi občana EU, který sám není občanem Evropské unie, přechodný pobyt na území, pokud o to požádá, nebo pokud se stal neodůvodnitelnou zátěží systému dávek pro osoby se zdravotním postižením nebo systému pomoci v hmotné nouzi České republiky.atd atp... To tedy znamená, že pokud veřejné pojištění zatížím náklady na léky, může být můj pobyt v republice ukončen? Při tel. kontaktu s doktorem v hiv centru mně bylo řečeno, že moje zelená karta pojištěnce VZP mě zaručuje stejné nároky na ošetření jako občanovi ČR. Jak to tedy je? Děkuji za Váš čas.

Antimalarika 27. 1. 2019

Uživatel: Karel, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, pojedu na měsíc do míst, kde se vyskytuje malárie (střední riziko nákazy). Užívám Descovy a Rezolsta. Mohu jako profylaxi užívat antimalarika Malaron? Není mezi těmito léky nějaký vliv na vzájemný účinek? Děkuji

Telefonát o sdělení že jsem HIV pozitivní. 26. 1. 2019

Uživatel: Anonym 26, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Byla jsem v úterý odpoledne na odběru plazmy.A v pátek jsem obdržela telefonát o půl čtvrté odpoledne s tím že mi volá jaký si člověk s plazmy z Ostravy že obdrželi mou plazmu s tím že mám nález na HIV pozivni.S tím že se mám vyvarovat sexuálního styku po dobu 14dni.Kdy do té doby zašlou mou plazmu na podrobnější vyšetření do Vídně.A že my v průběhu 14dnu dají vědět opět na mě tel.čislo.Je tohle normální přístup?Vždyť to je vážná věc jak mi to někdo může jen tak zavolat.Děkuji za brzou odpověď.Jsem psychický na zhroucení děkuji.

Povinnost oznamit 14. 1. 2019

Uživatel: Lenka, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Ak je clovek HIV + ma povinnost to oznamit ludom, s ktorými mal sex bez prezervativu? alebo aj tym s kt. mal sex na 100% s kondomom?. Dakujem

plísen na zádech? 14. 1. 2019

Uživatel: mp, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den,nedávno jsem vám psal dotaz ohledeně plísně na zádech.Minulí týden jsem si byl pro výsledky.Doktor to viděl.On usoudil,že jde spíš Vitiligo.Chápu,že on na to není specialista..Poradil,at jdu za svou kožní lékařkou.,též mám slabou formu Alopeciie.Přitom řekl,že výsledky mám vynikající a další kontrola za 6měsíců.Jsem pozitvní 9let,beru Isentress a Kivexu..Je běné,že člověk má dobré výsledky a přesto má náke problémy?Děkuji za odpověd.

vyšetření koinfekcí hiv 11. 1. 2019

Uživatel: patejdl, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, měl jsem pozitivní krevní test na HIV. Co mě zajímá je, zda při návštěvě HIV centra, mohu očekávat mimo jiného vyšetření také jiných pohlavních infekcí, například HBV, HCV, kapavka.. nebo si musím zajistit testování jinde nebo dokonce soukromě a na své náklady? Finální otázka tedy především zní: mám právo toto vyšetření na tomto místě, tedy na v hivcentru(na infekčním oddělení) požadovat? Odpověď typu zjistěte si to v hivcentru mě samozřejmě nezajímá. V každém mě totiž sdělili jinou odpověď. Proto se ptám, co vlastně praví zákon nebo "správná medicínská praxe", mohuli to tak nazvat. Děkuji.

HIV infekce v manželství 11. 1. 2019

Uživatel: petr maly, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Pokud jsem se nakazil HIV od mé manželky, musíme při sexu používat nějakou protekci vzájemného přenosu, když máme vlastně tentýž kmen infekce.. ?

Zvětšené lymfatické uzliny? 10. 1. 2019

Uživatel: patra konakova, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je normální, pokud se u HIV pozitivní osoby a doposud neléčené, objevují na krku či za uchem malinké, necelý centimetr velké útvary, jakoby zduřelé uzlinky nebo je v takových případech obvyklé pomýšlet na rakovinu lymfatického systému. Děkuji.

Budu moc si trochu užívat důchod ? 10. 1. 2019

Uživatel: Michal, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den pane doktore. Před dvouma a půl rokama jsem byl diagnostikován HIV pozitivní s výsledky CD4 127 a virová nálož 960.000 kopii což mě řekli že je to stadium Aids,že je to trochu pozdní diagnóza.V součastné době mám výsledky CD4 1153 a virová nálož 0 . Chtěl jsem se zeptat,myslíte si, že je realné,že se dožiju průměrného věku a budu moc si trochu aspoň užít důchod ? Je mě 35 roků. V součastné době užívám léky Descovy a Kaletra. Děkuji a pěkný den přeji.

Co dělat, když zapomenu na lék 9. 1. 2019

Uživatel: Padre, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den! Z užívání léků se mi stal takový stereotyp, až jsem si jednou večer nedokázal vybavit, jestli jsem si prášek vzal, nebo ne. Vím, že by se to nemělo stávat, přesto se chci zeptat, co je v takové chvíli lepší udělat? Pokud si to uvědomím do několika hodin po pravidelně dávce, je lepší si lék vzít a riskovat, že si vezmu dva po sobě? Nebo ho nebrat a riskovat, že budu mít mezeru? Děkuji předem za odpověď!

Možnost vyšetření na STD 9. 1. 2019

Uživatel: PoziSTD, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem HIV+ a léčím se na Bulovce, se vším tam jsem spokojený. Přesto bych se chtěl zeptat, zda je možné nechat si udělat vyšetření na ostatní STD na jiném pracovišti, třeba Venerologie Apolinarska nebo Medicentrum Lidicka. Pro úplnost doplním, že jsem už Lues jednou prodělal. Děkuji

polykání semene 4. 1. 2019

Uživatel: dotaz, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Jsem 7 let pozitivní,ale dodržuji léčbu a posledních 6 let mám neměřitelnou, nulovou hodnotu virové zátěže. Mám přítele ,který to samozejmě ví a není pozitivní a který má rád orální sex s vyvrcholením do úst s následným spolknutím.. Je možné ,aby u něho mohlo dojít i přes to k nakažení? Děkuji za odpověď

Omezení alkoholu a rekreačních drog 2. 1. 2019

Uživatel: GenvoyaPill, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, na začátek bych chtěl poděkovat ČSAP za vaši skvělou práci a do roku 2019 popřát jen to nejlepší. A teď k dotazu. V posledním Pozitivně jsem našel odkaz na web http://www.hivisjustapartofme.eu/mens-health/being-active a po přečtení jsem se rozhodl, že chci zcela skončit s alkoholem a užíváním rekreačních drog. Bohužel jsem podobný pokus už měl a vím, že bez pomoci odborníka je to jen těžko zvládnutelné. Můžete mi prosím doporučit nějakého specialistu, který zná problematiku HIV a závislosti? Měl jsem za to, že se tomu věnoval i přímo MUDr. Prochazka, ale teď se mi tu informaci nikde nedaří dohledat. Děkuji!

Aktuální počet dotazů v databázi: 614

CSAP nove logo

KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

Nejbližší termíny v roce 2019:

SETKÁNÍ KOMUNITY HIV+
21.2. od 19:00 hodin

PODROBNOSTI

Obrázek č. 129

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.