On-line poradna

V této poradně jsou obsažena témata týkající se života HIV pozitivních lidí a je určena výhradně HIV pozitivním lidem. Jedná se o téma Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS, kde se dotazy mohou týkat léčby HIV a osobního života s HIV. Na dotaz Vám odpoví lékař. Další oblastí je poradenství našich sociálních pracovníků ve věci ubytování a azylových služeb. Dalším tématem je diskriminace nebo stigmatizace HIV pozitivních lidí ve společnosti. Na dotazy odpovídá náš právník. Na dotazy odpovídáme v pracovní dny nejpozději do 48 hodin.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

Informační povinnost odběrových center 19. 7. 2019

Uživatel: Nikola, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má odběrové centrum (darování krve) povinnost hlásit nějaké instituci (hygiena/policie), že osoba, která přišla na odběry, je HIV pozitivní, pokud tato osoba nechce podstoupit další léčbu či testy. Popřípadě by mne zajímalo z jakých ustanovení odpověď vyplývá. Děkuji

Styk 19. 7. 2019

Uživatel: Jdavid, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zdali se první příznaky hiv můžou objevit po prvním pohlavním styku po 9 dnech ? Děkuji

Otec ditete cizinec a rodicovsky prispevek 17. 7. 2019

Uživatel: Lilith, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den. Zijeme ve francii mame dite otec ditete muj pritel byl hiv pozitivni ma leky takze zijeme celkem normalni zivot. Chteli by jsme se prestehovat do CR. Ja bych sla do prace a on by mohl nez se aklimtizuje a hlavne se nauci cesky ,byt doma s nasim ditetem kteremu jsou 2 roky. Moje otazka je jak by to bylo s jeho pravem nadale mit lecbu (leky a konzultace u doktora) zdarma jestlize nikdy nepracoval v cr? Pracoval nepretrzite na uzemi EU a je ital. Jak by se toto dalo resit? Dekuji za odpoved.

Re: Další sexuálně přenosné infekce 9. 7. 2019

Uživatel: Jirka, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Děkuji za Vaši odpověď na můj dotaz ze dne 29.6.2019. Přiznám se, že jsem ji však úplně nepochopil. Copak je povinnost při případném šetření české hygienické stanice sdělovat na území kterého státu mohlo k nákaze dojít (když se jedná o standardně léčitelnou infekci typu kapavka či syfilis)? Domníval jsem se, že jejich práva a povinnosti končí tím, že člověk uvede, že k nákaze došlo mimo území ČR. Přísluší českým hygienickým stanicím hodnotit zda se vůbec jedná o přestupek? Vždyť většina západoevropských států u hiv pozitivních s nulovou virovou náloží pohlavní styk buď nijak nelimituje, nebo jej nepovažuje za ohrožení přenosnou chorobou. Myslím, že v případě osob s nulovou virovou náloží, je vzhledem k nejednotnosti přístupu k této problematice v rámci Evropy (potažmo i v rámci světa) postavení českých hygienických stanic v tomto směru docela problematické. Pro jednoduchost uvedu příklad: Nakazím se kapavkou ve Španělsku. Španělsko pozitivní osoby s nulovou virovou náloží považuje za bezinfekční. Tím pádem jsem žádný přestupek nespáchal a nevím na základě čeho jsem povinen odpovídat na jakékoli dotazy ohledně mého intimního života včetně informace ve kterých zemích jsem měl pohlavní styk (když to nebylo v ČR). Ale jelikož jsem laik raději se ještě jednou ptám, abych se v této problematice více zorientoval. Děkuji za trpělivost a přeji pěkný den.

Musím každému lekárovi oznámiť, že som hiv+ ? 1. 7. 2019

Uživatel: Dudo, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý deň. Musím oznámiť môjmu obvodnému lekárovi, že mám hiv? Nieje to náhodou napísané aj v mojej zdravotnej karte? Musím svoju pozitivitu oznámiť aj zubárovi? Komu všetkému z lekárom to musím povedať? Ďakujem.

Další sexuálně přenosné infekce 29. 6. 2019

Uživatel: Jirka, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. V souvislosti s článkem ve zpravodaji Pozitivně č.34 o pokutování Hiv pozitivních občanů hygienickými stanicemi při zjištění nějaké další sexuálně přenosné choroby (kapavka,syfilis) z důvodu nedodržení chování v souladu s poučením hiv pozitivních bych se rád zeptal, zda při nakažení nějakou pohlavní chorobou mimo území České republiky musím následně při podrobení se léčbě v ČR uvádět partnery pokud se nachází mimo ČR a zda mohu být v takovém případě vůbec v této souvislosti pokutován. Domnívám se, že vzhledem k tomu, že moje chování v zahraničí podléhá legislativě těch států, kde se člověk aktuálně nachází, není pro jakékoli dotazování , natož pro nějaké pokutování na základě českých právních předpisů žádný podklad. Je moje laická domněnka správná? Děkuji za odpověď a přeji pěkné léto.

Je opravdu důvod k optimismu? 27. 6. 2019

Uživatel: perkova, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, léčbu jsem začala před 3 měsíci na hodnotě 250 CD+ buněk. Nyní jsem byla na odběru a měla 510 buněk. Paní doktorka byla velmi spokojená, nicméně, nění možné, aby počet buněk zase klesl? A taky jsem přestala mít chuť na jídlo ale pí doktorka řekla, že to nemůžeme svádět na léky. Jenže, já nikdy nechutelstvím netrpěla, ani když jsem zjistila diagnózu. Ztratila jsem asi 4 kila, podle bmi jsem v lehké podvýživě ale paní doktorku to moc nezajímá, prý leda šlauf, což je docela pochopitelné, když sama má evidentní silnou podváhu.

lékový záznam 21. 6. 2019

Uživatel: Luboš, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, byl schválen lékový záznam. Osobně nepovažuji za relevantní oznamovací povinnost když jsem léta 1400/0 a neinfekční. Moje zubařka to neví, víte, jak to dopadá. Poradíte mi, jak mám postupovat při nesouhlasu? Co kde kam? A kdy už tento záznam začne platit? děkuji za pomoc

Zdravotnictvi v ČR 14. 6. 2019

Uživatel: Walda, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den partner je HiV a od listopadu 2018 mu v nasem zdravotnictvi nejsou lekaři schopni vylecit hemeroidy prijde Vam to v 21 stoleti normalni co mame delat?

liečba hiv infekcie v minulosti 14. 6. 2019

Uživatel: matthias 777, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

prajem dobrý deň, chcel by som sa len opýtať pre poučenie, kedže ma táto téma zaujíma,.. úplne v jednoduchosti, ako vyzerala typická liečba hiv infekcie pred zavedením HAART v prvej polovici 90 rokov ??, teda že pacient nedostával potrebnú kombináciu liečiv ale miesto toho len jedno anti-retrovirálne liečivo čím liečba nebola z dlhodobého hľadiska efektívna, kedže virus si dokázal vybudovať rezistenciu, v základe to bolo takto ?? ďakujem za prípadnú odpoveď a vašu prácu

prášky na 3 mesice 7. 6. 2019

Uživatel: janko hraško, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý deň, som slovák žijúci už pár let v Prahe, pracujúci. Dostávam genvoyu na jeden mesíc. Chci se zeptat aké sú podmienky aby som mal nárok na troj mesični prášky. Čo je podmienkou, kde začít? Počul som niečo o poištení (C1???) Moc ďakujem za odpoveď :)

Nepřibírám, proč 7. 6. 2019

Uživatel: mariana, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, mám na Vás dva dotazy, je běžné, aby se v hiv centru čekalo na imuno testy cd4+ a virové nálože 20 dnů? A ještě. Pojídám antiretrovirotika už více než 3 měsíce ale nepřibírám. Na počátku léčby jsem měla 60kg a nyní si držím stále 59kg. Před infekcí hiv jsem měla 65kg. Dostanu se někdy zpět na svoji váhu? Děkuji.

Osud infikovaného cizince 6. 6. 2019

Uživatel: Tomas, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: jaký je osud cizince infikovaného s HIV? Musí se vratit domů? Jaké jsou možnosti? Děkuji za věnovaný čas.

“Velke odbery” u HIV+ 2. 6. 2019

Uživatel: Timo, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, zajima me, zda pri kazdych dalsich velkych krevnich odberech u HIV pozitivniho cloveka, delaji zaroven odber i na kapavku a na syfilis. Pripadne si o to musim zazadat? Dekuji.

Zpoždění 2. 6. 2019

Uživatel: Alvin, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den Lecim se druhý měsíc na HIV a beru lek triumeq. Beru ho vždy pravidelně ale dnes se mi přes noc vybil nečekaně telefon a nezvonil mi budík. Vzal jsem si prášek se zpožděním o 2 a půl hodiny. Je to už průšvih? Děkuji moc za odpověď.

Nežádoucí účinky Odefsey 31. 5. 2019

Uživatel: garrou, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. To, že se nežádoucí účinky také u Odefsey vyskytnou pouze u 10% pacientů, to je skutečně realita? Příbalový leták uvádí toto: Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky v klinických studiích u dosud neléčených pacientů užívajících rilpivirin-hydrochlorid v kombinaci s emtricitabinem + tenofovir-disoproxil-fumarátem byly nauzea (9 %), závratě (8 %), abnormální sny (8 %), bolest hlavy (6 %), průjem (5 %) a insomnie (5 %). I pokud zvážíme určitou kumulativnost, může to být dobrá čtvrtina a longitudiální studie nedělá v podstatě nikdo. Srovnávat léky na hiv, které když jednou dvakrát vynecháte nebo je prostě "nestrávíte" - a může být pohroma s "běžnými léky" není z mého pohledu moc pochopitelné. Většina léků se totiž neužívá jednou a pro vždy a lze to "přetrpět", například antibiotika na pár dnů. Mimo toho většina těchto léků, včetně na krevní tlak, je možné v krajním případě aplikovat injekčně, mimo trávící soustavu.

Nežádoucí účinky 31. 5. 2019

Uživatel: garrou, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, dva měsíce beru léky Odefsey. Nahodile se objevují nežádoucí účinky, každý den jiné intenzity, jako depresivní nálady, pocit na zvracení, zvracení nebo průjem, ten naštěstí jenom dvakrát týdně. Když jsem se dívala na internetu na příbalové letáky u ostatních antiretrovirotik. Vlastně každý lék, alespoň od Gileadu měl u velmi častých nežádoucích účinků 1/10 i více., uvedeno nauzea nebo deprese.. Má smysl snažit se změnit léky? Možná začínám chápat, proč se v nedávné minulosti přistupovalo k léčbě, nikoliv okamžitě nebo proč někdo léčbu dokonce odmítne, když kvalita života léčbou znatelně poklesne. Prodloužit si život pro to, aby bylo člověku roky nevolno nebo měl deprese. To zní jako výhra v loterii, otázkou je pro koho, zda pro výrobce předražených léčiv, pro potlačení počtu nových nakažených a podobných statistik nebo pro pacienta, který to má desetiletí pojídat. Děkuji.

Změna léků 30. 5. 2019

Uživatel: LACKO, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, žiji a pracuji v zahraničí (EU) kde před více než měsícem jsem začal s léčbou. Pred zahájením léčby jsem měl VN 21000; CD 760. Byly mi nasazené léky Rezolsta + darunavir emtricitabine/tenofovir. Výsledky po měsíci VN 210; CD4 1106... Kdyz jsem se zeptal doktora zda až budu mít VN 0 změní mi léky pouze na jednu tabletku denně, řekl, že nikoliv, že léky mi změní pouze v případě, že přestanou působit. Můj dotaz zní: myslíte si, že je relevantní adekvátní při takových výsledcích nazaseni dvou tabletek a dalšího zatěžování organismu? Když to takhle pročítám tak v ČR většina pacientů HIV+ má pouze 1tab. Denně. Lékařům tady v zemi, ve které momentálně ziju moc nevěřím. Děkuji za odpověď

Označení HIV pozitivního pacienta 29. 5. 2019

Uživatel: Leontyna, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, pracuji na JIP a neustále řešíme s vedením, jestli a jakým způsobem označovat HIV pacienty, resp. Jejich dokumentaci, žádanky na odběr krve apod. Netýká se to samozřejmě jen HIV pacientů, ale i s hepatitidou C, B apod. Všichni mne přesvědčují, že můžeme a že je to naopak naše povinnost upozornit kolegy, já se naopak domnívám, ze bychom se ke všem měli chovat stejně a zejména dle epidemiologických zásad prevence. Navíc, paienti, o kterých to víme a již se léčí přeci představují daleko nižší riziko než ti ostatní. Rovněž se domnívám, že označit každý list ZD červeným nápisem HIV je nesprávné, protože např. recepční nebo sanitář tuto informaci nepotřebují už vůbec a zbytečně tak pacienta vystavujeme možné diskriminaci. To samé se domnívám, ze platí v elektronické ZD, kdy mají někteří kolegové dojem, ze je spravne do CAVE napsat napr. HIV, tedy aby věděli opravdu všichni, kdo jen na pacienta kliknou. Moc bych chtěla poprosit o Váš názor a moc dekujibza odpověď.

Stěhování že zahraničí 28. 5. 2019

Uživatel: Arloh, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, mám dotaz ohledně mého kamaráda, který je HIV +. Můj kamarád je Skot žijící v Severním Irsku a zvažuje stěhování do České Republiky, ale není si jist jak by to pro něj bylo ohledně léků. V rámci UK má kdokoliv, kdo zde žije přístup ke zdravotnictví a tak i k lékům, které můj kamarád potřebuje, ovšem pokud se kamarád přestěhuje do ČR, tak mu Anglie zamezí přístup k těmto lékům. Vím, že v ČR naše pojišťovny tyto léky hradí taky, naneštěstí nevím jak by to fungovalo pro mého kamaráda. Proto vás prosím jestli mi můžete poskytnout více informací. děkuji za vaši odpověď.

Ovlivňuje léčbu? 28. 5. 2019

Uživatel: Filda, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Chtěl bych se Vás zeptat. Na hiv beru lék Symtuza , dlouhodobě VN pod 20játra ledviny a srdce v pořádku. Občas si vezmu 1/2 tablety Kamagra .Můze tato tableta ovlivnit léčbu a VN ? Děkuji za odpověď

Přítelkyně a já 28. 5. 2019

Uživatel: Martin, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, mám přítelkyni 6 let a poslední rok a půl se léčím s HIV, léky beru pravidelně. Nulová nálož, imunita v pořádku, ale chybí jí i mě styk se vším všudy a začíná mezi námi vznikat napětí. Beru léky Genvoya. Jednou když byla na testech, našli jí v krvi něco vzácného, co ji chrání před HIV, je možné testovat, jestli je imunní právě proti tomu samému typu, co našli mě? Nebudou ji pak nutit na další nějaké dlouhé vyšetření a testy? Chtěli bychom prostě žít a mít sex jako před tím... Jsme si věrní a nechci o ní přijít... Předem děkuji za odpověď.

Názor na vývoj zdravotného stavu 27. 5. 2019

Uživatel: Andrej, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Pozdravujem Vás, Chcel by som sa opýtať na Vás názor ohľadne prognózy zdravotného stavu. HIV pacient som od 03.2019. Pomerne neskorá identifikácia. Východiskový stav: CD4 190, VL 290 000, koinfekcie: pneumonia a kvasinky v UD. Dnešný aktuálny stav: CD4 650, VL 30. Liecba Genwoya, Biseptol+ kvasinky len rôzne tinktúry, kloktanie koloidnym striebrom. Aktuálne sa cítim dobre, pracujem, už aj ľahší šport. Subjektívne už pneumoniu vôbec necítim, kvasinky ustupujú. Okrem liečby som zmenil životospravu+väčšie množstva výživových doplnkov s obsahom kys.betulinovej, triterpenoidov atď.

Krev v praci - fobie 23. 5. 2019

Uživatel: Kuba, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, bohužel jsem v situaci, kdy zaměstnavatel mne chce přinutit k výpovědi a jelikož na mne nic nezabralo, tak útočí na mou fobii z nemocí. Musím sahat na papíry od krve, uklízet kondomy, přebírat si věci od kolegy s krvavým zraněním na ruce a nedávno jsem dokonce našel svou pracovní židli pokapanou krví......mám hrozný strach z nákazy hiv - jsou výše popsané situace hodně rizikové? A mohu se prosím nějak zákonně bránit, jako že jsem úmyslně vystavován cizí krvi a tím pádem i nákaze ? Jsem z toho zoufalý..... Děkuji moc za Vaši reakci.

Proč nejsou léky dostupné v lékárně 21. 5. 2019

Uživatel: und estor, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč nemohu dostávat 1/4-letně léky přímo z mé místní lékárny ale musím pro ně jezdit 180km do hcentra? Zabere to celý den. A druhý dotaz. Není možné zaslat léky z hcentra například do místní lékárny k vyzvednutí nebo léky zaslat poštou, do vlastních rukou? Děkuji.

lymfodrenáž a masáž pro hiv+ 19. 5. 2019

Uživatel: koroner, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je pro hiv pozitivní osobu, vhodná přístrojová lymfodrenáž nebo ruční lymfatická masáž, kterou provádí lékař zde: https://www.dermatologieolomouc.cz/cenik/ O své nemoci jsem se dozvěděla tak, že mě nateklé lymfatické uzliny nemizely z oblasti krku a za ušima, následoval test. Na hiv lécích jsem asi 4 měsíce, ale lymfatické uzliny jsou stále ještě natečené, tak mě napadlo, pomoci tomu nějak také jinak.... Děkuji za Vaši odpověď = Váš čas.

Obav, 19. 5. 2019

Uživatel: Radim, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobry den.Pred 3 roky jsem mnel nechraneny styk s narkomankou bouzel,od te doby mam plno zdravotnich problemu:vyraska po celym tele,ruflex zaludku,trapi mne i prujem ktery mam stridave od styku,zanet chronicky hltanu a mykozu nechtu.Souvisi to s hiv? Mam i velke psichicke problemy na ktere beru hodne tabletek asi 15 dale mam paradentozu lamou se my zuby,chronicky prujem Byl jsem na testech a byly negatyvni ale nemohlo to neco ovlivnit napr zanet v tele nebo ty tabletky.Jeste jsem dost unaveny furt polehavam.Dotycna je take dost nemocna ma skoro stejne problemy jako ja.Dekuji za odpoved

Kamarád je HIV+ a vím, že souloží bez ochrany 19. 5. 2019

Uživatel: Jan, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, trápí mě následující problém. Můj kamarád je HIV+, ale žije promiskuitní život a nepoužívá ochranu. Mám já, člověk, který, jako jeden z mála ví, že je HIV+, právo informovat jeho sexuální partnery o jeho onemocnění? Nevztahuje se na to lékařské tajemství? Předem děkuji za odpověď.

Přes 1,5 miliónů kopií virové nálože 13. 5. 2019

Uživatel: Řidič, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den.Chci se zeptat na odborný nezávislý názor. Po přijetí do nemocnice jsem měl přes 1,5 miliónů virové nálože a imunita pouhých 20 CD4. Po pár týdnech hospitalizace došlo k prasknutí a následné operaci tlustého střeva.z důvodu rakoviny-non hodginův syndrom..Proběhla lečba-chemoterapie,mabthera a užívám Triumec.Po půl roce e léčby jsem opět nastoupil do práce. Léčím se skoro rok. Za tu dobu je virová nálož pod 50 a CD4 kolem 180.Můj dotaz-Jaká je prognóza mého stavu?Lékaři mi nedávali ani jedno procento že přežiju,když mě žena přivezla do nemocnice..Co mohu udělat navíc,aby se mi zlepšila imunita?Nějaké doplňky stravy,vitamínů atd.??Muž,45 let,kuřák,váha 78 kg.Děkuji za případnou radu.S pozdravem Řidič

Vedlejší účinky 13. 5. 2019

Uživatel: Filip, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Mohou antivirotika způsobovat např. cukrovku nebo padání vlasů (plešatění)?

Aktuální počet dotazů v databázi: 672

Obrázek č. 138

KOMUNITNÍ SETKÁNÍ

Nejbližší termíny v roce 2019:

Setkání k zapojení komunity do života spolku

23.7. od 17:30 hodin

PODROBNOSTI

Obrázek č. 140

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.