Podcast Život plus

Podcast Život plus je ne jenom o HIV a pro HIV+, ale svým obsahem má co říct i široké veřejnosti. Rozebírá témata a situace, které s HIV často zdánlivě nesouvisí. Život plus si zkrátka rád posvítí na témata, která jsou někdy pochmurná, často na hraně, a ještě častěji na témata, která přináší sám život. Podcast Život plus je tu pro všechny, kteří aspoň jednou v životě vstoupili na tenký led.

Kromě HIV budeme odhalovat a diskutovat i kontroverzní a citlivá témata, na která se možná bojíte zeptat. Témata jako je chemsex, drogy, prostituce. Budeme se věnovat psychickému zdraví, vyvážené stravě, zdravému pohybu. Zaměříme se zkrátka na to, co přináší sám život. A těšit se můžete i na rozhovory se zajímavými osobnostmi a trochu lifestylu.

Podcast moderuje Aleš Kohout. Aleš se věnuje uvádění zpráv na HitRadiu City v Praze a vidět ho můžete i ve známých českých seriálech, nebo se s ním potkat na JAMU v Brně, kde působí jako pedagog a odborný asistent v ateliéru muzikálového herectví.

Podcast Život plus si pustíte na platformě Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts. Na nový díl pro vás připravujeme jednou za čtrnáct dní.

Jednotlivé epizody podcastu si můžete spustit také z této stránky.


Epizoda 74 - Rozhovor s hercem Jiřím Böhmem. Je pohledný, pracovitý, úspěšný, známý a je otevřený gay, který se nebojí říkat nahlas co si myslí a veřejně bojovat třeba i za manželství pro všechny. Jak moc ale takové názory ovlivňují jeho fanouškovskou základnu, setkal se někdy s nenávistí na sociálních sítích a jak to má s rolemi? Zaměňují fanoušci a diváci charaktery postav, které hraje s jeho vlastním? Dneska si o tom všem budeme povídat s hercem Jiřím Böhmem.


Epizoda 73 - Rozhovor s Žanetou Slámovou, spoluzakladatelkou organizace Fandi mámám, která podporuje matky samoživitelky. Téma stigmatizace a předsudků jsme v našem podcastu řešili už několikrát a do jisté míry je naším tématem i v tomto dílu. Jak se naše společnost dívá na matky samoživitelky, čím vším si takové ženy musí procházet, kde mohou najít pomoc, a proč má naše společnost mnohdy podporovaná populisticky smýšlejícími politiky tolik předsudků vůči neziskovému sektoru. To je jenom krátký výčet otázek pro dnešního hosta, Žanetu Slámovou, spoluzakladatelku organizace Fandi mámám.


Epizoda 72 -Další díl rozhovoru s lékařem Dmytrem Skirhiko o možnostech léčby HIV a službách ČSAP - téma pro ukrajinské spoluobčany / Ще одна частина інтерв'ю з лікарем Дмитром Скіргіко про можливості лікування ВІЛ та послуги ČSAP - тема для українських співгромадян. Цього разу ми використали нетрадиційний формат українсько-чеського інтерв'ю, щоб інформувати українських співгромадян про можливості лікування ВІЛ та послуги Чеського товариства допомоги по боротьбі зі СНІДом (ČSAP). Нашим гостем знову є український лікар Дмитро Скіргіко, який проживає в Чеській Республіці та співпрацює з ČSAP.

I tentokrát jsme použili netradiční formát ukrajinsko-českého rozhovoru, abychom ukrajinské spoluobčany informovali o možnostech léčby HIV a o službách České společnosti AIDS pomoc. Naším hostem je opět ukrajinský lékař Dmytro Skirhiko, který v České republice žije a s ČSAP spolupracuje.


Epizoda 71- Honzův "roztroušený život" s roztroušenou sklerózou. Když nám do života zasáhne nevyléčitelná nemoc, velmi často nás donutí jej přehodnotit. Všímáme si věcí, které jsme před tím míjeli, věnujeme se aktivitám, které jsme nedělali, a vážíme si okamžiků, které nás nechávaly chladnými. To už v našem podcastu zaznělo hodněkrát. Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, kterým v ČR trpí zhruba 20 tisíc lidí. Jedním z nich je i Honza, se kterým si o jeho "roztroušeném životě", jak ho sám nazývá, budeme povídat.


Epizoda 70 - S lékařem Dmytrem Skirhiko na téma jak chránit své zdraví - téma pro ukrajinské spoluobčany / З лікарем Дмитром Скіргіко на тему: "Як зберегти своє здоров'я - тема для українців". У сьогоднішньому випуску ми продовжимо один із попередніх випусків, у якому ми провели українсько-чеське інтерв’ю з українським лікарем Дмитром Скіргіко, який живе в Чехії. У цій частині ми хочемо поінформувати громадян України, які проживають у Чехії, як захистити своє здоров’я. Ми розповімо про основні питання ВІЛ, варіанти тестування та куди звернутися, якщо вам потрібна допомога.

V dnešním díle navážeme na jeden z předchozích dílů, v němž jsme spolu s ukrajinským lékařem Dmytrem Skirhiko žijícím v České republice vedli ukrajinsko-český rozhovor. V tomto dílu chceme informovat ukrajinské spoluobčany žijící v české republice jak chránit své zdraví. Probereme úplně základy týkající se HIV, možnosti testování i kam se obrátit v případě potřeby pomoci.


Epizoda 69 - Rozhovor s Jiřím Pavlátem, ředitelem ČSAP. V čele České společnosti AIDS pomoc stojí už přes 10 let. Nyní však nastal čas na předání štafety. Co všechno mu ČSAP dala, jaké byly začátky, kam až se organizace za tu dobu posunula. Jiří Pavlát ale z ČSAP úplně neodchází. Jaké jsou jeho plány na nejbližší budoucnost? I to se dozvíte v tomto dílu Života+.


Epizoda 68 - Kouření a lidé žijící s HIV. Co všechno jim tento zlozvyk může způsobit. Kouření je příčinou rakoviny plic v 90 % případů. Málo se však ví, že rakovina plic není hlavní příčinou úmrtí kuřáků, tou jsou kardiovaskulární onemocnění či chronická plicní obstrukční onemocnění. Co ale všechno může způsobit tento zlozvyk lidem žijícím s HIV? Jsou právě oni více náchylní k negativním účinkům kouření než běžná populace? I o tom jsme si povídali s MUDr. Veronikou Mičulkovou.


Epizoda 67 - Často opomíjené téma - hepatitida typu C. Mezi pohlavně přenosné choroby, které nám mohou život zkomplikovat, nepatří jenom HIV nebo syfilis, ale také hepatitida typu C. Informovanost o ní v populaci pokulhává. Při tom o tom, že jsme nakaženi, nemusíme roky ani vědět a její ignorace může vést k fatálním následkům. V tomto díle jsme si povídali s vrchním infektologem, MUDr. Pavlem Dlouhým, primářem infekčního oddělení ústecké Masarykovi nemocnice.


Epizoda 66 - Domácí násilí. Domácí násilí není ve společnosti bohužel nějak ojedinělým jevem. Téma je stále tak trochu tabuizované a tento problém řeší stále vysoké procento společnosti. Co to ale domácí násilí je? Jsou to jenom fyzické výpady vůči oběti? Kdo všechno je ve skutečnosti obětí? O tématu jsme si povídali s terapeutkou Adélou Klingelovou, se kterou jsme si již v jednom z předchozích dílů bavili o zvládání vzteku, kde jsme se okrajově dotkli právě i tématu násilí na blízké osobě. Adéla kromě své praxe pracuje také jako vedoucí terapeutického programu Zvládání vzteku v organizaci Liga otevřených mužů.


Epizoda 65 - S MUDr. Milanem Zlámalem, primářem kliniky infekčních nemocí ÚVN, jsme si povídali o tom, co přinesl rok 2023. O novinkách v oblastí HIV, co se událo, jaká je k dispozici léčba, jaké úspěchy přinesl na poli operací a porodů.


Epizoda 64 - Vztek a jeho zvládání, jak jsme na tom? Zvládáme to? Další díl podcastu přináší rozhovor s terapeutkou Adélou Klingelovou. Adéla pracuje kromě své praxe také jako vedoucí terapeutického programu Zvládání vzteku v organizaci Liga otevřených mužů. V rozhovoru se dozvíte co ji přivedlo k terapii, jak se mladá, sympatická žena dostane k tomu, aby pomáhala lidem jako psychoterapeutka. A samozřejmě hlavním tématem podcastu je vztek. Co když nám začne ovlivňovat naše chování, vztahy a řídit život.


Epizoda 63 - Projekt Housing First, bydlení pro osoby žijící s HIV. Tento díl podcastu je o bydlení z trochu jiného úhlu pohledu. Povídali jsme si s Janem Kubačákem, který pracuje v projektech Housing First, a Alexandrou Kondraťukovou, koordinátorkou projektu v ČSAP. Dozvíte se, jaký je koncept projektů Housing First, jak Housing First souvisí s Českou společností AIDS pomoc, pro koho je určený - zda jenom pro lidi v nouzi, nebo také pro majitelé bytů, kteří by svůj byt chtěli pronajmout, a jaké jsou cíle ČSAP v tomto projektu.


Epizoda 62 - Párová terapie, co když je výsledkem rozchod? Je to špatně? Jan Vojtko zavítal do třetice do našeho studia. Jak moc komplikované je rozplétat problémy vztahů? Jak může ničit pozitivní myšlení vztah a k čemu je důležitý prostor na prožívání citů? O tom všem opět v dalším díle našeho podcastu.


Epizoda 61 - Kdy se očkovat a kdy ne, očkování a cestování, jak je to s HIV a očkováním. Kdy se nechat očkovat, kdy se naopak očkovat nemáme. Proti kterým pohlavně přenosným nemocem existuje očkování a jak to vypadá s očkováním proti HIV, jaká očkování bychom měli podstoupit, když se chystáme cestovat. O tom a dalších tématech souvisejících s očkováním jsme si povídali ve druhém dílu rozhovoru s vedoucím lékařem výzkumné laboratoře a centra očkování a cestovní medicíny Ústřední vojenské nemocnice doc. MUDr. Ondřejem Beranem, Ph.D..


Epizoda 60 - Honza Vojtko: "Když někdo pořádně řekne, co je to láska, možná dostane Nobelovku." Co dělá párový psychoterapeut? Jak vypadají vztahy v jednadvacátém století? Neznamená jít na terapii začátek konce vztahu? To a mnohem více v dalším díle našeho podcastu.


Epizoda 59 - Netradiční česko-ukrajinský rozhovor s Dmytrem Skirhiko, ukrajinským pediatrem, který v ČR pomáhá lidem žijícím s HIV - Нетрадиційне чесько-українське інтерв’ю з Дмитром Скіргіко, який допомагає людям, які живуть з ВІЛ у Чехії. Дмитро Скіргіко – український педіатр, який живе в Чехії та співпрацює з ČSAP. З інтерв’ю ви дізнаєтеся, як сталося, що український педіатр потрапив до Чехії і почав допомагати людям, які живуть з ВІЛ; які основні причини того, що в Україні проживає більше людей з ВІЛ, ніж у Чехії; яка ситуація з дітьми та ВІЛ-позитивністю в Україні; як сталося, що Дмитро почав працювати в ČSAP і як він допомагає біженцям з України, які живуть з ВІЛ, яка мета його роботи. З проханням про допомогу українські співвітчизники можуть звернутися до Дмитра в ČSAP.

Dmytro Skirhiko je ukrajinský pediatr, který žije v České republice a spolupracuje s ČSAP. V rozhovoru se dozvíte, jak se stane, že se ukrajinský pediatr dostane do České republiky a začne pomáhat lidem žijícím s HIV; co jsou hlavní důvody, proč jsou počty lidí žijících na Ukrajině vyšší než v Č; jak je to s dětmi a HIV pozitivitou na Ukrajině; jak se stalo, že Dmytro začal pracovat pro ČSAP a jak pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny, kteří žijí s HIV, co je smyslem jeho práce. Ukrajinští krajané se mohou právě na Dmytra v ČSAP obracet s žádostí o pomoc.


Epizoda 58 - Blíží se podzim a naše imunita dostává zabrat - nastává čas myslet na očkování. O očkování jsme se bavili s tím nejpovolanějším, vedoucím lékařem výzkumné laboratoře a centra očkování a cestovní medicíny Ústřední vojenské nemocnice doc. MUDr. Ondřejem Beranem, Ph.D.. A to nejenom o očkování proti obvyklým virům, jako je chřipka nebo dnes už i covid. Ale také o tom, co to vlastně očkování je, proti čemu se v současné době dá očkovat, o nových vakcínách proti RS virům a další zajímavých informacích.


Epizoda 57- Život s HIV, příběh obyčejného "heteráka", který se prostě nakazil. S HIV je ve společnosti stále spojeno mnoho mýtů. Patří mezi ně i to, že virus ohrožuje jenom gaye, že vás s virem nečeká už žádný plnohodnotný život, že si těžko najdete partnerku či partnera a na děti byste měli úplně zapomenout. Že tomu tak ale není, o tom nás dnes přesvědčí Mirek. Mirek je fajn mladý kluk, který žije v manželství a má děti. Má spokojený rodinný život. Jak je to možné, s HIV se přece nedá takto žít! Omyl, dá!


Epizoda 56 - Potetovaná duše: Honzo Vojtko. Naše pozvání přijal známý párový psychoterapeut, autor několika publikací, Honza Vojtko. Povídali jsme si jak se dostal k párové terapii, jak se dívá na současný svět optikou terapeuta. Věděli jste, že je původně vyučený kuchař/číšník?


Epizoda 55 - Příběh Aleny, která žije s HIV, má rodinu a zdravé dítě. V Česku žije podle Národní referenční laboratoře pro HIV a AIDS Státního zdravotního ústavu 620 lidí, kteří nevědí o tom, že jsou nakaženi virem HIV. Podle odhadů je v tomto počtu vysoké procento heterosexuálních mužů. Ti často považují HIV za nemoc homosexuálů, na testy chodí málo, pokud vůbec, a mohou tak nechtěně nakazit své partnerky. Své o tom ví náš host paní Alena, která je HIV pozitivní a nakazila se od přítele, který to o sobě netušil.

S Alenou jsme si povídali, jaké to je zjistit, že jste HIV pozitivní když to vůbec nečekáte a kdo jí byl na začátku největší oporou, jak je těžké se s diagnózou vyrovnat, zvládnout partnerský vztah.

Alena žije s HIV 20 let. Má rodinu a zdravé dítě. Povídali jsme si tedy také o tom, jaké to je být HIV pozitivní a k tomu těhotná, a co to obnáší s HIV porodit.


Epizoda 54 - Rozhovor s Filipem Štojdem, publicistou, fotografem a duchovním církve Českobratrské husitské. Víra je nedílnou součástí našeho života. Pomáhá nám. Dává nám pocit síly, opory, sounáležitosti. Věříme v sebe, blízké, přátele, schopnosti, spravedlnost, lásku, v Boha… Mnoho z nás se v jistých situacích obrací právě k Bohu. A to bude také hlavním tématem dalšího dílu našeho podcastu Život plus. Povídali jsme si s duchovním církve Československé husitské, bývalým biskupem plzeňské diecéze, publicistou a fotografem Filipem Štojdlem.

Bavili jsme se s ním o tom, proč a jak se stal duchovním a o církvích v ČR, o fotografování - jeho způsobu sebevyjádření, hledání jiného úhlu pohledu a nejen během fotografování, o překračování hranic až rebelství, spolupráci a přístupu k LGBT komunitě.


Epizoda 53 - Prague Pride 2023 a Veronika Edita Terezie Dočkalová. V tomto novém dílu našeho podcastu se ponoříme do srdce letošního ročníku Prague Pride. Hostíme programovou ředitelku festivalu, která nám představí program, diskutuje o významu Pride pro komunitu a dále rozebere, co můžeme očekávat od tohoto ročníku. Připojte se k nám, abyste byli v obraze o nejnovějších událostech a zajímavostech spojených s Prague Pride 2023. To vše a mnohem více v této nepřehlédnutelné epizodě!


Epizoda 52- Režisérka Daniela Špinar a její cesta tranzicí. O tom, jak těžké je pro některé lidi přiznat svému okolí neheterosexuální orientaci jsme se už mnohokrát bavili s různými hosty. Jaké to ale je přiznat si, že žiju ve špatném těle, přiznat sobě i okolí svou pravou identitu, co všechno s sebou cesta, na kterou se translidé vydávají, nese. O tom jsme se bavili s divadelní režisérkou, bývalou uměleckou šéfkou Činohry Národního divadla, Danielou Špinar.


Epizoda 51 - M-POX strašák LGBTQI+ komunity? S MUDr. Milanem Zlámalem, primářem kliniky infekčních nemocí ÚVN, na téma "opičí" neštovice. Jak jsou nebezpečné? Jak je možné je chytit? A jak se chránit?


Epizoda 50 - Pavel Vítek a Janis Sidovský, muzikálový zpěvák a slavný producent, jde pracovat společně? Volné pokračování dílu o vztahu Pavla Vítka a Janise Sidovského, tentokrát na ryze pracovní témata.


Epizoda 49 - S Oldřichem Lindou o službách ČSAP pro HIV komunitu, Co je to komunitně-pacientská sekce ČSAP, jaké služby nabízí nebo by nabízet chtěla, kdo jsou klienti? S hostem Oldřichem Lindou odpovíme na všechny položené otázky.


Epizoda 48 - O aktivitách ČSAP v oblasti prevence s Františkem Cingerem. V boji proti HIV a pohlavně přenosným chorobám je nejdůležitější prevence. A právě o prevenci si dnes budeme povídat. Jaké aktivity v této oblasti podniká ČSAP - to nám prozradí František Cinger, vedoucí preventivní sekce ČSAP.


Epizoda 47 -Nejstabilnější pár českého showbyznysu Pavel Vítek a Janis Sidovský. Jak to všechno začalo, kdo koho první oslovil, jaké to bylo tajit společné soužití.


Epizoda 46 - Reforma sexuální výchovy na školách? Jak jsme na tom s výukou? Johanna Nejedlová, ředitelka organizace Konset, přináší aktuální informace o stavu sexuální výchovy na českých školách a informace o plánovaných změnách a úpravách. Jak by se měla metodika výuky změnit, proč by výuka neměla být jenom o pohlavních chorobách a jak přistupovat k LGBT žákům a studentům nejen ve škole, ale také v domácím prostředí.


Epizoda 45 - Víte co je to syndemie HIV? Michal Pitoňák, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví, nám vysvětlí definici syndemie HIV a řekne mnohem více. Například jak se dostal k problematice sociální epidemiologie, řešení problematiky HIV a AIDS, ke svému výzkumu a dalším zajímavým aktivitám.


Epizoda 44 - Dermatovenerologická ambulance ČSAP a PrEPPoint. Proč ČSAP provozuje venerologickou ordinaci, jak to ve venerologické ordinaci funguje, co to je PrEPPoint. O tom všem jsme si povídali s Tomášem Čechem, vedoucím zdravotníkem pražského checkpointu.


Epizoda 43 - S Jiřím Pavlátem na lifestylové vlně. Tentokrát si s Jiřím Pavlátem, ředitelem České společnosti AIDS pomoc, povídáme trošku o jeho životě, o cestování, o nových nápadech a také o budoucnosti.


Epizoda 42 - Povídali jsme si dnes s ředitelkou a spoluzakladatelkou Konsentu, Johannou Nejedlovou. Znáte Konsent? Slyšeli jste někdy o problematice vysloveného souhlasu k sexu? Respekt k sobě, respekt k partnerovi. Co je příjemné mně, nemusí být příjemné tomu druhému. Kdy se jedná o nevinný flirt a kdy už je to nátlak. I to jsou témata, kterými se zabývá organizace Konsent.


Epizoda 41 - Michal Pitoňák o stigmatizaci a menšinovém stresu. LGBT lidé jsou mnohem častěji ohroženi duševními nemocemi, závislostmi nebo dokonce sebevražedným chováním. Proč tomu tak je? Co je příčinou? O tom si budeme povídat s naším dnešním hostem, kterým je Michal Pitoňák, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví a také předseda spolku Queer Geography.


Epizoda 40 - Zdravotnické služby ČSAP, testujme se. Vedoucí checkpointu ČSAP v Praze, Tomáš Čech, nám přišel do studia popovídat jaké služby nabízí zdravotní a testovací sekce, pro koho jsou služby určeny.


Epizoda 39 - Zorya Blue, performerka burlesky, aktivistka a autorka podcastu Už budu! Patří mezi nejvýraznější, nejvytíženější a nejtalentovanější burleskní umělkyně. Věnuje se aktivismu a v neposlední řadě se nebojí mluvit o choulostivých tématech ve svém podcastu Už Budu!


Epizoda 38 - 1:0 nemusí vždy znamenat výsledek zápasu! Tentokrát jsme si povídali s párem, kdy jeden z nich zjistil, že je HIV pozitivní. Jak se s tím vyrovnali? Jak se s tím žije? A co sex?


Epizoda 37 - S Petrem Kallou, předsedou České společnosti AIDS pomoc, jsme si povídali o stigmatizaci lidí žijících s HIV. A to nejenom o vnější stigmatizaci ze strany společnosti, která může vést až k diskriminaci, ale také o své vlastní stigmatizaci, kterou si způsobujeme my sami tím, že odmítáme to, jací jsme. Petr hovořil také o své vlastní zkušenosti se sebestigmatizací, která v jeho případě byla ze začátku velmi silná.


Epizoda 36 - Rozhovor s Danielem Vičanem, neskutečně aktivním člověkem, prvním posluchačem našeho podcastu. Proč prvním? Protože Dan nám technicky zajišťuje zpracování a natáčení podcastů. Daniel je vodní záchranář, vysloužilý vojenský policista, umělecký ředitel, producent a produkční. Věnuje se také aktivismu v rámci LGBT komunity. Už v 15 letech založil webovou stránku Gay Valach, jednoduchou stránku, která na Valašsku sloužila jako takové "vycházkové hnutí", turistiky klub, se kterým mladí lidé vyráželi na výlety. A z této stránky nakonec vzniklo valašské hnutí homosexuálů, kluků i holek.


Epizoda 35 - Daniel Rymeš povídá o muzikálu Rent.V tomto dílu podcastu jsme brnkli na muzikálovou notu. Povídali jsme si o jednom ze stěžejních děl, které jako jedno z prvních na jeviště přivedlo příběhy LGBT komunity a lidí žijících s HIV. Řeč není o ničem jiném, než o muzikálu Rent. Poslechněte si rozhovor s Danielem Rymešem, představitelem hlavní postavy, z prvního, česky nastudovaného uvedení tohoto muzikálu.


Epizoda 34 - Tentokrát jsme dělali rozhovor s Davidem Pokorným a Markem Šoškou, komunálními politiky z Brna a úspěšnými tvůrci podcastu Homo Politicus. Rozhovor jsme točili během léta, ještě před volbami. Povídali jsme si o jejich politické kariéře, jejich vztahu a samozřejmě o podcastu Homo Politicus.


Epizoda 33 - S doktorem Miroslavem Důrou nejen o venerologických chorobách. Není třeba se stydět, venerolog je tu pro vás a vaše problémy. Důležité je přijít včas.


Epizoda 32 - 2. díl rozhovoru s Vladanou Augstenovou o tom, co je to tantra, jaké sexuální potřeby mají lidé žijící s hendikepem, proč je většinová společnost upozaďuje. Nebo to tak není?


Epizoda 31 - 1. díl rozhovoru s Vladanou Augstenovou, velmi inspirativní ženou, bývalou sexuální pracovnicí, koučkou a sexuální asistentkou. Rozhovor nejenom o tom, jak nás život dokáže překvapit, házet nám klacky pod nohy a nasměrovat nás někam, kam si myslíme, že bychom nikdy nešli, ale nakonec zjistíme, že je to to správné.


Epizoda 30 - Gay historie, 2. díl. Aktivista a herec Jiří Hromada vzpomíná v druhé části rozhovoru na počátky LGBT aktivit v ČR.


Epizoda 29 - Prague Pride v roce 2022, rozhovor Tomem Bílým, ředitelem Prague Pride.


Epizoda 28 - Hana Malinová, Rozkoš bez Rizika - Nikdy nevíte, jestli přišel jen za sexem. O organizaci Rozkoš bez rizika, o sexprůmyslu, o nástrahách prostituce. O tom všem bude v dalším díle našeho podcastu hovořit doktorka Hana Malinová.


Epizoda 27 - Lucie Šteklová z organizace Loono - o preventivních programech organizace, proč je důležité samovyšetření prsou a varlat, další zajímavé preventivní programy organizace


Epizoda 26 - Gay historie - aktivista a herec Jiří Hromada vzpomíná na počátky LGBT hnutí v ČR, první díl


Epizoda 25 - Czeslaw Walek - manželství pro všechny a společné aktivity s ČSAP, 2. díl.O Fast Track Cities - sdružení světových měst, která bojují proti HIV/AIDS, o iniciativě Jsme fér a manželstvích pro všechny a společných aktivitách s ČSAP.


Epizoda 24 - Czeslaw Walek, předseda výboru spolku Prague Pride - cesta do Prague Pride, 1. díl. S Czeslawem Walekem jsme si povídali o jeho životě, studiu, kariéře, v čem všem se už v životě angažoval a kudy vedla jeho cesta do Prague Pride. Zmínili jsme také iniciativu Fast Track City, podpisem které se v roce 2019 Praha připojila k světovým městům bojujícím proti HIV.


Epizoda 23 - Vzpomínka na aktivistu a novináře Vladimíra Hrubého. Vladimír Hrubý byl český tanečník a později novinář, který na Českém rozhlase prosadil pořad Boda Dea pro homosexuální spoluobčany. Jaký byl, jak pomáhal komunitě a jaký byl jeho konec, to se dozvíte v dalším díle našeho podcastu. Vzpomíná herec a gay aktivista Jiří Hromada.


Epizoda 22 - Kdy je čas poradit se s právníkem? Aleš Kohout si povídá s právníkem JUDr. Jakubem Tomšejem o problémech, které mohou HIV pozitivní zažít v běžném životě, ale i u lékaře.


Epizoda 21 - Martin Kámen, Můj queer příběh, 2. část.Pokud Vás zaujala první část s Martinem, nenechte si ujít druhou. Dozvíte se například jak je to s HIV a gay komunitou ve Španělsku, kde Martin žije a jaké je to být HIV pozitivní a mít HIV pozitivního partnera, či také to, jak je důležité neztratit kreativitu, najít vnitřní balanc a žít dál.


Epizoda 20 - Martin Kámen, Můj queer příběh, 1. část. Jak se žije s vědomím své queer orientace na církevní škole a jaké je to žít s drogově závislým partnerem? Poslechněte si první část vysoce poutavého a upřímného Martinova životného příběhu.


Epizoda 19 - Jan Solfronk - life style 2. část. Jak si zacvičit v době karantény, kdy je vše uzavřeno? Co je to serotonin a jak jeho vyplavování pomáhá naší psychice? A proč souvisí i s naším zažíváním? To a mnoho jiného se dozvíte v dnešním díle.


Epizoda 18 - Služba Kontakt+ - Alice Urbancová povídá o nové sociální službě, kterou poskytuje ČSAP.


Epizoda 17 - Jan Solfronk - lifestyle 1. část. Co je to Wim Hofova metoda dýchání a na co je dobré otužování? Můžou nám tyto aktivity pomoct jak po fyzické stránce, tak po psychické? A pokud ano, jak s nimi začít a jak je dělat správně?


Epizoda 16 - Rozhovor s kadeřníkem Jirkou. Poslechněte si zajímavý životní příběh kadeřníka Jirky. Muže, který otevřeně hovoří o svojí orientaci, o tom, že je HIV+ a o svém coming outu.


Epizoda 15 - V tomto díle si povídáme s Robertem Hejzákem, předsedou představenstva České společnosti AIDS pomoc, o tom, zda je společnost dostatečně informovaná o HIV. Robert se zamýšlí, zda máme v Česku programy, které se dostatečně věnují vzdělávání v oblasti HIV. A také padla zmínka o hoaxech o HIV, které jsou nejběžnější, jak je dokážeme uvádět na pravou míru.


Epizoda 14 - Lenka Králová - Trans život v ČR. Tak trochu jiná epizoda na téma transgender. O svou osobní zkušenost s proměnou se s námi podělí Lenka Králová, aktivistka bojující za práva trans lidí v ČR. Jak se Lence daří, kde všude naráží na překážky a stigmata a proč se rozhodla náročnou proměnu podniknout. To vše se dozvíte v tomto dílu.


Epizoda 13 - Víte jak a proč vznikla Česká společnost AIDS pomoc? Na to jsme se zeptali Roberta Hejzáka, předsedy představenstva ČSAP. Robert nám také řekne jaké byly začátky spolku a jak se za 30 let své existence změnil.


Epizoda 12 - Chemsex - jak ho dostat pod kontrolu/terapie - Ve další epizodě o chemsexu jsme řešili, jak dostat chemsex a naše návyky pod kontrolu a jak nám může pomoci terapie. Jak se připravit na chemsex party, co všechno od ní očekávat a proč je dobré ji detailně plánovat. Poradíme vám, kdy je dobré vyhledat pomoc a jaké jsou nejčastější důvody pro vyhledání odborníka. To vše v rozhovoru s psycholožkou Xénií Uholyeva.


Epizoda 11- Jak se vyrovnat s diagnózou? Jaké techniky pro vyrovnání se existují? Co pomáhá, a naopak, co nám může ublížit? Jak se vrátit zpět do běžných kolejí a kdo, kromě psychologa, nám může pomoci? O tom jsme si povídali s PhDr. Richardem Braunem.


Epizoda 10 - Co je to vlastně chemsex? Kde tento pojem vzniknul? Proč je kulturně spojený s gay komunitou, co všechno si pod tímto pojmem můžeme představit a jaká jsou nevětší rizika? To vše, a ještě mnohem víc, se dozvíte v první epizodě věnované tématu. O fenoménu chemsex si s námi povídala psycholožka Xénie Uholyeva.


Epizoda 9 - Jak nás po stanovení diagnózy může potrápit naše psychika? Proč tomu tak je, a co znamenají termíny popření, sebeobviňování, stigmatizace či akutní deprese? Kdy a komu máte o své diagnóze říct, a co dál se životem? To vše probereme s klinickým psychologem PhDr. Richardem Braunem.


Epizoda 8 - Poslední rozhovor s Petrem Kallou na téma diskriminace LGBTQ+ lidí.Dnes se dozvíme, jaké byly první impulzy k tomu, aby se Petr začal věnovat právní pomoci HIV+ a LGBTQ+ lidem. Co se mu za jeho kariéru podařilo dosáhnout, komu pomohl a jaké těžkosti a radosti prožívá v soukromém životě.


Epizoda 7 - Pokračování rozhovoru s Petrem Kallou o životě s HIV. V dalším dílu otevřeného rozhovoru o životě s HIV Petr Kalla přiblíží, jaké byly jeho začátky s HIV, co všechno zažil a čím si prošel. Zmíní také, kam se poděla epidemie HIV, která v USA řádila mnohem víc, než v České republice a státech střední Evropy.


Speciál - Dvojitý coming out, jak svým blízkým říct, že jste gay a k tomu HIV+.V dnešním díle podcastu se podíváme na téma coming out, a to hned dvojitý. Osobní zkušenost s tím, jaké to je se přiznat vlastní manželce, že jste gay a máte HIV, s námi sdílí právník Petr Kalla.


Epizoda 5 - Proč jsou HIV+ lidé diskriminováni pojišťovnami? Jak se proti diskriminaci můžeme bránit a na co všechno máme právo? Tématem diskriminace a právního poradenství vás provede dvojice hostů, právníka, JUDr. Jakub Tomšej a projektový manažer, Martin Černý.


Epizoda 4 - Jaké má osoba s HIV práva a povinnosti? Co z právního hlediska znamená „Šíření nakažlivé lidské choroby“? Proč v minulosti probíhal „hon“ na lidi s HIV a jak to dopadlo? Na to si Aleš posvítí s hostem, právníkem, JUDr. Jakubem Tomšejem.


Epizoda 3 - V dnešním dílu se podíváme na zub nejčastějším hoaxum na téma HIV/covid, posvítíme si na další přidružené infekční choroby, jako je syfilis či kapavka. Rozboříme pár mýtů a upřesníme pár faktů. A to vše opět s MUDr. Milanem Zlámalem, primářem Infekční kliniky ÚVN v Praze. Pořadem provází Aleš Kohout.


Epizoda 2 - Jaké jsou první kroky po zjištění HIV? Spolu s MUDr. Milanem Zlámalem, primářem Infekční kliniky ÚVN v Praze, si zmapujeme situaci od možných prvních příznaků, zjištění viru až po nasazení léčby. Pořadem provází Aleš Kohout.


Epizoda 1 - Jaké jsou moderní trendy v léčbě HIV, jaká je diagnostika, jak se chránit před nákazou a jak se žije s diagnózou HIV? To jsou otázky, na které se snaží hledat odpovědi Aleš Kohout v podcastu Život+. Tentokrát s doktorem MUDr. Milanem Zlámalem, primářem infekční kliniky ÚVN v Praze.

Obrázek č. 237
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.