Péče o duševní zdraví

Co je to duševní zdraví?

Duševní (psychické) zdraví popisuje stav, ve kterém si uvědomujeme svůj potenciál, vyrovnáváme se s běžným životním stresem, pracujeme produktivně a plodně a jsme schopni přispívat společnosti.

Co se vyskytuje za problémy?

1 ze 4 lidí trpí v určitém okamžiku svého života duševními problémy bez ohledu na to, zda mají nebo nemají HIV. Lidé s HIV jsou ale obzvláště zranitelní kvůli účinkům viru, lékům používaným k jeho léčbě, vyrovnáváním se zásadním, dlouhodobým onemocněním a úzkostí ohledně přenosu HIV na ostatní.

Jak může HIV ovlivnit mé duševní zdraví a psychiku?

HIV může mít fyzický účinek na Váš mozek a nervové buňky, neboť krátce po počáteční infekce je virus schopen vstoupit do mozku a centrálního nervového systému. Časem to může vést k tzv. neurokognitivním poruchám vázaných na infekce HIV (HIV-associated neurocognitive disorder, HAND), která mají širokou škálu příznaků, například krátkou dobu soustředění, ztrátu paměti, bolesti hlavy, změny nálady, chybné úsudky, zmatení a dokonce slabosti končetin.

Problémy se spánkem jsou u lidí s HIV také časté, u žen častěji než u mužů. Mohou zahrnovat noční děsy, živé sny a nespavost. Tyto mohou souviset s infekcí HIV nebo také s vedlejšími účinky léků. Některé způsoby léčby HIV mají také prokázanou spojitost s depresí nebo nespavostí.

Jak se mohu o své psychické zdraví lépe postarat?

Pokud máte HIV, je naprosto normální se někdy cítit emocionálně nevyrovnaně, úzkostně nebo smutně, zvláště pokud jste se diagnózu dozvěděli nedávno. Pokud však tyto problémy nezmizí, nebo pokud zaznamenáte některý z příznaků HAND (nebo jiných podobných příznaků), měli byste se poradit se svým lékařem o tom, co dělat a kde hledat podporu.

Věděl jsi že...
Jedna nedávná studie naznačuje, že zhruba čtvrtina lidí žijících s HIV v Evropě zaznamenala významnou depresivní epizodu. Další studie zjistily úzkostné poruchy u čtyř až pěti z deseti lidí žijících s HIV.

Na co se zeptat svého lékaře

 • Existuje test, který si mohu udělat, abych zkontroloval své duševní zdraví?
 • Vystavuje mě život s HIV nebo některý z faktorů mého životního stylu zvýšenému riziku duševních zdravotních problémů?
 • Jak lze léčit depresi a úzkost?
 • Existují nějaké změny v životním stylu, které mohu učinit a které mi mohou pomoci zvládat depresi a úzkost?

  30. 11. 2020 OQYZ
 • Obrázek č. 237
  Obrázek č. 206
  Obrázek č. 117

  Odešlete SMS ve tvaru:

  DMS AIDSPOMOC 30
  DMS AIDSPOMOC 60
  DMS AIDSPOMOC 90

  na číslo: 87 777
  Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
  ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
  Službu Dárcovské SMS zajišťuje
  Fórum dárců.

  Obrázek č. 208
  Obrázek č. 224

  Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

  Podcast Život plus
  obrazek PrEPPoint

  PODPOŘTE NÁS

   

  Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

  Obrázek č. 172

  #workingpositively

  Potřebujete právní pomoc?

  Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

  Obrázek č. 186
  Obrázek č. 145
  Obrázek č. 53

  podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

  Obrázek č. 55

  přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
  a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
  nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

  Obrázek č. 51

  v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

  Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.