Péče o duševní zdraví

Co je to duševní zdraví?

Duševní (psychické) zdraví popisuje stav, ve kterém si uvědomujeme svůj potenciál, vyrovnáváme se s běžným životním stresem, pracujeme produktivně a plodně a jsme schopni přispívat společnosti.

Co se vyskytuje za problémy?

1 ze 4 lidí trpí v určitém okamžiku svého života duševními problémy bez ohledu na to, zda mají nebo nemají HIV. Lidé s HIV jsou ale obzvláště zranitelní kvůli účinkům viru, lékům používaným k jeho léčbě, vyrovnáváním se zásadním, dlouhodobým onemocněním a úzkostí ohledně přenosu HIV na ostatní.

Jak může HIV ovlivnit mé duševní zdraví a psychiku?

HIV může mít fyzický účinek na Váš mozek a nervové buňky, neboť krátce po počáteční infekce je virus schopen vstoupit do mozku a centrálního nervového systému. Časem to může vést k tzv. neurokognitivním poruchám vázaných na infekce HIV (HIV-associated neurocognitive disorder, HAND), která mají širokou škálu příznaků, například krátkou dobu soustředění, ztrátu paměti, bolesti hlavy, změny nálady, chybné úsudky, zmatení a dokonce slabosti končetin.

Problémy se spánkem jsou u lidí s HIV také časté, u žen častěji než u mužů. Mohou zahrnovat noční děsy, živé sny a nespavost. Tyto mohou souviset s infekcí HIV nebo také s vedlejšími účinky léků. Některé způsoby léčby HIV mají také prokázanou spojitost s depresí nebo nespavostí.

Jak se mohu o své psychické zdraví lépe postarat?

Pokud máte HIV, je naprosto normální se někdy cítit emocionálně nevyrovnaně, úzkostně nebo smutně, zvláště pokud jste se diagnózu dozvěděli nedávno. Pokud však tyto problémy nezmizí, nebo pokud zaznamenáte některý z příznaků HAND (nebo jiných podobných příznaků), měli byste se poradit se svým lékařem o tom, co dělat a kde hledat podporu.

Věděl jsi že...
Jedna nedávná studie naznačuje, že zhruba čtvrtina lidí žijících s HIV v Evropě zaznamenala významnou depresivní epizodu. Další studie zjistily úzkostné poruchy u čtyř až pěti z deseti lidí žijících s HIV.

Na co se zeptat svého lékaře

 • Existuje test, který si mohu udělat, abych zkontroloval své duševní zdraví?
 • Vystavuje mě život s HIV nebo některý z faktorů mého životního stylu zvýšenému riziku duševních zdravotních problémů?
 • Jak lze léčit depresi a úzkost?
 • Existují nějaké změny v životním stylu, které mohu učinit a které mi mohou pomoci zvládat depresi a úzkost?

  30. 11. 2020 OQYZ
 • Obrázek č. 209
  Obrázek č. 206
  Podcast Život plus
  Obrázek č. 169

  Pomoc s léky pro pacienty

  Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


  If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544, +420 725 960 300. We will help you to find a solution.


  Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544 чи +420 725 960 300. Мы поможем вам найти решение.

  obrazek PrEPPoint

  PODPOŘTE NÁS

   

  Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

  Obrázek č. 172

  #workingpositively

  Potřebujete právní pomoc?

  Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

  Obrázek č. 186
  Obrázek č. 145
  Obrázek č. 53

  podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

  Obrázek č. 55

  přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

  Obrázek č. 51

  v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

  Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.