On-line poradna

V této poradně jsou obsažena témata týkající se života HIV pozitivních lidí a je určena výhradně HIV pozitivním lidem. Jedná se o téma Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS, kde se dotazy mohou týkat léčby HIV a osobního života s HIV. Na dotaz Vám odpoví lékař. Další oblastí je poradenství našich sociálních pracovníků ve věci ubytování a azylových služeb. Dalším tématem je diskriminace nebo stigmatizace HIV pozitivních lidí ve společnosti. Na dotazy odpovídá náš právník. Na dotazy odpovídáme v pracovní dny nejpozději do 48 hodin.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

Léčba HIV 19. 9. 2023

Uživatel: Jirka, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, děkuji vám za vaši práci, je to obdivuhodné. Chystám se na testy k HIV a očekávám špatný výsledek... Přemýšlím, co budu dělat po tom. Četl jsem vše možné, mmj. o způsobech léčby a když vidím roční náklady na pacienta cca 250 tis. přijde mi děsivá představa, že bych toto měl od státu přijímat, především, když sem si nemoc zavinil sám. Myslíte, že je lepší se raději neléčit (třeba několik let), aby se peníze ušetřili pro ostatní, příp. myslíte, že lze v čase očekávat, že by náklady na léčbu šly výrazně dolů..? Nebo je možná nějaká spoluúčast pacienta (celé bych to asi neutáhl). Moc děkuji a zdravím.

Informace o pacientovi 9. 9. 2023

Uživatel: Roman, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, Můj partner (HIV pozitivní ) půjde nejspíše na operaci, jenže v nemocnici kde ho budou nejspíše operovat dělá dcera od jeho kolegyně z práce která již v minulosti vynášela informace o známých co zde byli hospitalizováni. Chtěl bych se tedy zeptat zdali má partner nárok na nějaké uzamčení složky aby do dokumentace mohl nahlédnout jen ošetřující personál, nebo zdali má nějakou možnost zabránit nahlédnutí této slečně do jeho spisu. Nechceme aby to věděli všichni kolem. Moc děkuji za odpověď.

Squirt - HIV 6. 9. 2023

Uživatel: David, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den , mohu se nakazit když došlo ke squirtu a byl jsem od ženy celý “ mokrý “( v oblasti genitálií )? Měl jsem na sobě kondom cca do půlky. Následně jsem měl na sobě oblečení , které bylo taky mokré. Děkuji.

Atripla 2. 9. 2023

Uživatel: Viktoria, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý deň, práve dnes som sa docitala, že liek Atripla je liek s ukončenou platnosťou registrácie, znamená to teda, že lekári už ho nepredpisuju vobec? Je v súčasnosti za Atriplu nejaká novšia náhrada? Dakujem

HIV legislativa 28. 8. 2023

Uživatel: Roman, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Včera mě překvapil článek v tisku, že na Slovensku byl nedávno jistý Ivan B. uznán vinným mmj. za ohrožování virem HIV, protože měl sexuální styk s více osobami, ačkoli věděl o své nákaze. Lze předpokládat, že muž byl nositelem viru HIV dlouhodobě, byl léčen a tudíž s nulovou VN. To může i dnes stát EU odsoudit člověka k odnětí svobody za tuto právní kvalifikaci? Muž nikoho nenakazil, dle soudu však ohrozil. Jak si vysvětlujete rozdíly legislativy v této problematice mezi státy EU a může člověk, který se cítí takovým přístupem ohrožen požádat o azyl(právní ochranu) jinde v EU? Víte o nějakých dalších kauzách na Slovensku nebo jinde v EU s podobným závěrem v poslední době? Díky

HIV a tetovani 17. 8. 2023

Uživatel: Adam, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Chci se zeptat jak to je s tetováním u HIV pozitivní osoby? Musí dotyčný oznámit tatérovi, že je pozitivní?

sex za peníze 10. 8. 2023

Uživatel: Klaudie, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

dobrý den, jsem HIV pozitivní a v léčbě už půl roku. mohu poskytovat sexuální služby za úplatu ?

Krev se slinami na vapu a následný potah 2. 8. 2023

Uživatel: Magdalena, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, tohle je možná hodně blbý dotaz ale celkem mě to stresuje, Byla jsem s blízkou kamarádkou a jejím přítelem venku , on sice tvrdí že nemá HIV , ale bez testu nic nevíš že jo , no a potáhl si z mého vapa sice říkál že mu krev z úst naposledy tekla den před tím, ale mám strach že když potahl tak se to mohlo nějak způsobit. Elektronickou cigaretu (vapo ,venix) jsem otřela o tričko ale mám Strach že se to mohlo nějak dostat do filtrovací dírky a já to mohla dát do úst . V puse jsem neměla žádnou ránu (teda jaspon v ústech žádnou necítím), žádný aft nic jet trošku potrhané rty ( koušu si je ) Myslíte že sem se táhlé mohla nakazit HIV .

Hiv sex první pomoc 29. 7. 2023

Uživatel: Martas, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Ahoj včera jsem spal s osobou co má hiv, mám strach že budu ho mít taky existuje nějaká první pomoc aby se to nemuselo stát? Léky prášky cokoliv? Moc děkuji budu moc rád když mi co nejdříve někdo poradí. Martin

Mohu se nakazit, pokud partner bere prep? 3. 7. 2023

Uživatel: martin, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Měl jsem sex s kondomem s někým kdo bere prep již prý sedm let. Bohužel, během soulože, mi ale kondom spadl a já nemám tušení jestli došlo "k zásunu" i bez něj. Po sexu mě, jenom partner upozornil, že bere prep 7 let. Jsem v nějakém ohrožení?

Viread 30. 6. 2023

Uživatel: Peter, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Pan doktor, dostal som sa do kontaktu z krvou pri jednej záchrane, po tom co som sa zranil aj ja.Mam obavy o HIV, keďže mam Hepatitídu B som v liečbe Viread(tenofovir - disoproxil) 3 rok nulova nálož,tak som sa zveril mojej Hepatologičke.Nasledoval odber krvi pre laboratórium po 52 dňoch-negatívny, potom u obvodného MUDr po 57 dňoch od kontaktu, tiez negatívne,hepatalne testy tiež. Určite pôjdem ešte po 90 dňoch, len mam obavy ze budem musieť ísť na testy až po 6 mesiac od rizika, kvoly Vireadu. Príznaky boli, uzliny atď,.. Potenie v noci a horúčka zatiaľ nie. Momentálne streptococcus na hrdle v liečbe antb. Ďakujem za vašu odpoveď

LASER ART 29. 6. 2023

Uživatel: Mike, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, nově jsem se začal léčit pomocí LASER-ART (injekční léčba). Chtěl bych se zeptat, zda si musím u tohoto typu léčby dávat pozor na některé látky/doplňky, tak jak je tomu v případě klasické léčby pomocí tablet (třezalka, grepová šťáva, doplňky stravy ve formě chelátů) nebo zda toto není potřeba u LASER ART řešit. Dále bych se chtěl zeptat, zda je u tohoto typu léčby něco, na co bych si měl dát pozor - lékař mi bohužel tyto informace nesdělil. Předem děkuji za odpověď.

Léky na dovolenou do Egypta 24. 6. 2023

Uživatel: Katka, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chystám se na dovolenou do Egypta. Na týden, do hotelového komplexu. Mám trochu obavy jak si na dovolenou přivézt mé léky (Biktarvy). Vím, že v Egyptě nejsou ke vstupu HIV+ příliš nakloněni, ikdyz u krátkodobého turistického pobytu by to neměl být problém. Léky si určitě vezmu do příručního zavazadla. Ale nevím, jestli je nechat v původním obalu a riskovat, že při kontrole tak zjistí mou diagnózu. Anebo je vzít v neutrálním obalu a riskovat, že při kontrole budou zjišťovat co je to za látky... Poradíte prosím?

Lamotrigin interakce s Biktarvy 24. 6. 2023

Uživatel: David, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den , už léta beru biktarvy a mám virovou nálož 0. Teď jsem dostal od psychiatra lék Lamotrigin 50 mg ráno a 100mg odpoledne , jako stabilizátor nálady . Není tam mezi těma dvěma léky bejaka interakce ? Pac jsem četl v letáku až doma , ze by měl pacient dávat pozor pokuď bere antivirové léky . Děkuji za odpověď

Potravinové doplňky stravy 1. 6. 2023

Uživatel: Anonym, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, co když jsem užívala dlouhodobě přípravky ke zlepšení imunity jako např. Preventan, Echinaceu, Vitamín C, Vitamín D atd. v době, kdy jsem ještě o nákaze HIV nevěděla? Jak moc jsem si tím uškodila? Co můžou HIV pozitivní lidé užívat ke zlepšení imunity, nebo k léčení nachlazení apod.? Děkuju za odpověď.

Míra nebezpečí přenosu 30. 5. 2023

Uživatel: Konny, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Dobrý den, moje manželka, HIV pozitivní, má nulovou virovou nálož s občasnými výkyvy do 250 kopií. Mohu se zeptat, jak rizikový je pro mě vaginální a orální sex? Děkuji.

lymfocyty 29. 5. 2023

Uživatel: anonym, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

kdy se u hiv + meni lymfocity a o kolik?

Právo na volbu porodu 19. 5. 2023

Uživatel: matti, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, moje manželka je HIV pozitivní a těhotná. Podle informací z centra musí rodit na speciálním oddělení pro pozitivní pacienty, kde nastoupí až měsíc před termínem porodu. Je to tak, že skutečně nemůže rodit v některé bližší nemocnici a musí být tak dlouho ve vzdálené nemocnici a čekat zde na porod? 2) Na Vašich stránkách je uvedeno, že pozitivní matky nemusí rodit císařským řezem. Jak si ale klasický postup bez císařského řezu zajistit nebo jinak řečeno, jak si tento zákrok dopředu zakázat? Nechci riskovat, že se manželka po porodu probudí a zjistí, že byl proveden císařský řez. Jak přesně postupovat, aby přání rodičky bylo splněno?

Orální sex 30. 4. 2023

Uživatel: Petr, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

V poučení, které jsem jako pozitivní podepsal, se píše: "...budete praktikovat tzv. bezpečnější sex - je nezbytné, abyste se vyhnuli ejakulaci semene do úst partnera či partnerky a při vaginálním a análním sexu vždy používali kondom. Kondom doporučujeme používat i v případě, že dosáhnete nedetekovatelné virové nálože (tj. množství viru v krvi), abyste předešli případné nákaze pohlavně přenosnou nemocí, která může nepříznivě ovlivnit váš zdravotní stav (a v této souvislosti je nutné používání kondomu i při orálním sexu bez ejakulace)." Jak to tedy je s orálním sexem při nedetekovatelné VN? Můžu nebo nemůžu provádět orální sex bez kondomu? Píše se o doporučení... Děkuji za odpověď

Zmražení spermii 24. 4. 2023

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, lze prosím protest zmražení spermií když je človek pozitívni? Ďekuji

Virová zátěž 24. 4. 2023

Uživatel: Michaela, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den chtěla bych se zeptat po jaké době začne klesat virová zátěž pokud se dodržuje správné užívání léků na HIV.Popripade za jakou dobu je možné dostat virovou zátěž na nedetekovatelnou tedy na nulu při správném užívání léků.Dekuji

Nákaza rýmou 20. 4. 2023

Uživatel: Karolína, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Dobrý den, můžu nekoho ve společné domacnosti nakazit HIV rýmou nebo kýcháním?

Byliny 17. 4. 2023

Uživatel: Filip, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Mám vysoký zlí cholesterol 4,20 a místo léků bych ho chtěl snížit bylinkami. Můžete poradit jaké bylinky nejsou vhodné pro HIV? .Léky beru Biktarvy, VN dlouhodobě 0 CD 1200 děkuji za odpověď

Lieky 15. 4. 2023

Uživatel: Miro, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Prajem pekný deň, Chcel by som sa informovať aké sú najnovšie lieky v oblasti "liečby" HIV ? Najmä z hľadiska minimalizácie vedľajších účinkov a z hľadiska aplikácie ( dlhodobejšie účinky - nie na dennej báze). S úctou Miro

Dotaz 3. 4. 2023

Uživatel: Bára, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den ,prosím zajímá mě, je povine hlásit při zjištění hiv své sexuální partnery? A jak moc zpětně se musí hlásit, jak se pozná když je člověk nakažený ,jak dlouho již přibližně je nakažený virem HIV? A když hlasite své sexuální partnery ,tak jak to funguje dal ? Oni každého toho partnera zkontaktuji a řeknou jim od koho se mohli nakazit nebo jméno neudavaji ? A co když někdo někdo nenahlasi partnera s kterým měl sex? Děkuji za odpověď

HIV poradna 1. 4. 2023

Uživatel: Adriana Škodová, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

A ještě mám dotaz. Jsem z této situace dosti špatná. Spadá na mě z toho stres a deprese. A doma se necítím dobře. Je možnost že bych se mohla na nějaký čas odstěhovat? A mám právo na azyl jestli budu nakazena a test mi ukáže že jsem pozitivní?

Přenašeč 15. 3. 2023

Uživatel: Jo, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, po jak dlouhé době od potencionální nákazy se stane člověk přenašečem viru HIV?

Porod přirozenou cestou 11. 3. 2023

Uživatel: Riggo, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Dobrý den, četl jsem, že u hiv pozitivních rodiček se dělá automaticky císařský řez. Je možné se nějak dostat k možnosti přirozeného porodu? Kdo by rád čtyři děti, pro toho asi císařský řez nebude právě to pravé. Děkuji.

Efektivnost léčby? 11. 3. 2023

Uživatel: Riggo, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Dobrý den, jestliže mohu, chtěl bych se zeptat na několik věcí ohledně hiv pozitivní manželky. Několik měsíců se manželka potýkala s nějakou infekcí močových cest (klasičtí původci). Měla 4x antibiotika, vždy různá až poslední zabral a stěr byl negativní. Je toto běžné? Manželka má kolem 700 cd4 a nulovou virovou nálož. Doktor v HIV centru řekne, že hodnoty jsou fajn a nic neřeší. Očividně ale imunita nebude tak dobrá. Když nějaký pacient má před infekcí HIV 1500 cd4 buněk jako normu, může být hodnota 700cd4 přeci jen stále „nedostatečná“ pro konkrétního jedince nebo se pletu? Je možné tělo ještě nějak jinak „imunizovat“ než samotnou léčbou typu Odefsey? Díky.

HIV prerusenie liecby - prenos 10. 3. 2023

Uživatel: Peter, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý deň. Chcel by som sa informovať, ako dlho asi trvajú účinky liečby pri pacientoch s HIV, keď sa pacient rozhodne liečbu zo dňa na deň prerušiť? Ako dlho je takáto osoba ešte chránená, resp. koľko dní u takejto osoby neprebieha šírenie vírusu v tele a teda je predpoklad, že táto osoba nenakazí inú osobu pri nechránenom styku? Ďakujem za odpoveď. Peter

Aktuální počet dotazů v databázi: 1037

Obrázek č. 217
Obrázek č. 206
Podcast Život plus
Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.