On-line poradna

V této poradně jsou obsažena témata týkající se života HIV pozitivních lidí a je určena výhradně HIV pozitivním lidem. Jedná se o téma Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS, kde se dotazy mohou týkat léčby HIV a osobního života s HIV. Na dotaz Vám odpoví lékař. Další oblastí je poradenství našich sociálních pracovníků ve věci ubytování a azylových služeb. Dalším tématem je diskriminace nebo stigmatizace HIV pozitivních lidí ve společnosti. Na dotazy odpovídá náš právník. Na dotazy odpovídáme v pracovní dny nejpozději do 48 hodin.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

šport 14. 8. 2020

Uživatel: atrej 777, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

dobrý deň, pokiaľ je niekto hiv+ a je úspešne na liečbe, môže sa takýto človek venovať športu ?? nemám na mysli 10 minútový futbal alebo golf ale riadny závodný šport, závodné plávanie, vzpieranie, kulturistika, behanie pólmaratónov atd atd, ďakujem za prípadnú odpoveď

Léčba HIV u malého dítěte 28. 7. 2020

Uživatel: Ludva, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaká je vyhlídka do budoucna u malého dítěte (5 let) nakaženého kapilární cestou od HIV pozitivního otce při okamžitém odhalení nemoci? Jak probíhá léčba takto malých dětí a jaká je šance vést " normální " život? Platí stejně jako u dospělích, že je možné žít i desítky let nebo je tomu u takto malých dětí jinak? Děkuji za odpověď.

Partnerství 25. 7. 2020

Uživatel: Karla, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, mám dotaz spíše možná pro psychologa... Jak a v jaké fázi svěřit novému potencionalnimu partneru svou pozitivitu? Předem děkuji za odpověď

Laktóza 21. 7. 2020

Uživatel: J..., Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, snažil jsem se dopátrat nějakého článku nebo dotazů ohledně intolerance na laktózu, bohužel bez výsledku, tak se na Vas obracím s dotazem. Jak je to u HIV pacientů s intolerancí? Skoro nikdy jsem problém neměl, občas se mi stalo, že pokud jsem vypil hodně kávy s mlékem, dal protein a třeba ještě na svačinu jogurt, či tvaroh, tak se u mě objevily křeče a nadýmání. Od té doby, co jsem HIV pozitivní ovšem nemohu vypít ani jednu kávu s mlékem, natož dát si ještě jogurt nebo jakýkoliv mléčný výrobek. Čím je to prosím způsobeno? mám to nějakým způsobem řešit se svym lékařem? Všechny mléčné výrobky nahrazují bezlaktozovou verzi, ovšem bojím se, zda to není nějaký ukazatel, že je něco špatně. Děkuji za odpověď :)

Hodkginův lymfom+HIV 17. 7. 2020

Uživatel: Martina, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den.Chci se zeptat,jak často se u lidí HIV+ objeví lymfom a zda se vrací a nebo ještě hůř,změní se na leukémii v budoucnu..?Můj syn HIV od 14 let(oběť trestného činu),od 15 let léčba,která byla několikrát změněná.Dle lékaře ,měl syn celou dobu nulovou nálož a velice dobrou imunitu.Jak je možné,že i přesto onemocněl lymfomem??Vloni mu byl diagnostikovaný Hodkginův lymfom.Jsme po léčbě (chemoterapie,ozářky),nemoc je v celkové regresi.Teď máme jen strach,aby se to nevrátilo.Momentálně má syn horečky a už vyšilujeme,že je něco špatně.Toho se už asi nikdy nezbavíme.Děkuji za odpověď.

Pravni důsledky 17. 7. 2020

Uživatel: Tymo, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobry, jsem na lecbe tri roky, VN pod 20 uz dva roky. Měl jsem pod vlivem alkoholu, moc si to nepamatuju, sex v klube...byl jsem na testy a chytil jsem syfilis. Mužu mít pravni důsledky z meho chovaní.

prognóza liečby 15. 7. 2020

Uživatel: atrej 777, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

dobrý deň, mal by som takú otázku ohľadom úspešnosti liečby,... ak je napr. niekto 6/7/8 rokov hiv+ a bez liečby, je v latentnom štádiu bez zdrav. problémov, tak keď začne po takomto čase s liečbou, má horšie vyhliadky na úspešnú liečbu ako keby začal s liečbou hneď po primoinfekcii ?? pokiaľ nenabehol do 3 alebo 4 štádia tak to není v základe jedno ? kedy nabehne na liečbu.......... ďakujem za prípadnú odpoveď

Podavani Genvoyi s jidlem 15. 7. 2020

Uživatel: thomas, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, prosim, chtel bych se zeptat zda mohu bez obav “ zajidat “ prasek genvoya touto nahradou stravy : https://mojemana.cz/collections/mana-drink Jestli tento produkt ktery ma 300g a 400 kcal staci aby se prasek dobre vstrebal. Na otazku jsem se snazil najit odpoved sam, ale nenasel jsem ji nikde. Dekuji Vam

Léčba 14. 7. 2020

Uživatel: Honza, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den , když jsem na léčbě dva roky kdy beru léky Genvoya každý den, ale teď nebudu moci brát prasky tři dny, jelikož můj doktor napsal, ze má volno a do prace jde pravé až když to bude třetí den co nebudu moc si vzít své léky. Nebude pak léčba neúčinná s těmi tři dny ? A připadá mi vcelku dost neprofesionální aby doktor nezajistil personální nemocnice aby se postarala o takové věci ...

HIV+ borelioza 9. 7. 2020

Uživatel: er, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, Nedávno mě doktor bral krev a vyšel pozitivní jak na HIV tak na boreliózu.... Není tedy možné že bych se mohl nakazit infikovanym klíštětem nebo komarem které předtím salo krev nakazeneho HIV?

léky a byliny 30. 6. 2020

Uživatel: jan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, pane doktore. Prosím, existuje nějaká nežádoucí interakce mezi Odefsey x kozlík lékařský/mučenka/vitánie snodárná? Vím, že kontraindikovaná je třezalka, u těchto jsem žádnou informaci nenalezl. Tinkturu ze zmíněných bylin používám pro lepší spánek. Předem velmi děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

2 HIV + 23. 6. 2020

Uživatel: Pop, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, děkuji za odpověd co se tyce sexu bez ochrany pane doktore. Mame sex jen spolu a 0 VN a vysetreni na ostatní pohlavní nemoci take a ockovani proti HVB. Kdyz budeme mit sex bez ochrany tak prosim o vysvetleni co znamena mozna resitence? Leky bereme pravidelně.

2 HIV + 21. 6. 2020

Uživatel: Jan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsme dva HIV+ partneri s 0 VN. Muzeme mit pohlavní styk bez kondomu?

Infekčnost 20. 6. 2020

Uživatel: Mark, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den , jestli že moje dlouhodobá nulová virová nalož se zvíšila na 20 znamená to že jsem opět infekční ? Do kolika VN se lze považovat za neinfekčního bez použití kondomu jako při 0 VN . Děkuji za vysvětlení

Kriminalizace HIV pozitivních osob 18. 6. 2020

Uživatel: Miloš, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Již nějaký čas jsem ve sdělovacích prostředcích nezaznamenal žádný případ odsouzení HIV pozitivní osoby za ohrožení infekční nemocí. Proto bych se rád zeptal, zda již česká justice vzala na vědomí v západní Evropě běžně známý lékařský fakt U=U? Nebo je situace v tomto směru stále stejně zoufalá? Děkuji za odpověď a přeji nám všem slunečné léto.

biochemické hodnoty pri HIV 9. 6. 2020

Uživatel: Lukáš, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý deň, mám možno zvláštnu otázku ale nikde sa neviem dopátrať odpovede. Viem, že HIV je možné zistiť len špeciálnymi testami všetko ostatné je špekulatívne. Chcem sa aj tak spýtať je možné, že človek nakazený HIV má po 3,4,5 rokoch od nakazenia základné biochemické hodnoty, leukocyty, erytrocyty, trombocyty úplne v norme, ale aj tak je nakazený? Viem, že počet CD4 klesá, poklesol by aj celkový počet leukocytov napríklad po 4 rokoch? Chcem vedieť váš názor. Dakujem za odpoved.

Hlášení na Hygieně 8. 6. 2020

Uživatel: Karel, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den chci jse zeptat pokud zjistím že jsem nakažený HIV ne Syfilisem musím uvádět všechny osoby s kterými jsem měl styk Hygieně nebo stačí když je zkontaktuji sám? A druhá věc jestli je to hlášení na Hygieně anonymní aby ty osoby o sobě navzájem nevěděli děkuji za odpověď s pozdravem K.

Hiv+ se zřídka dožijí 15 let... 8. 6. 2020

Uživatel: Jerry, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dnes jsem si přečetl tento článek z roku 2018: "Je třeba chápat, že nakažení se virem nemusí nutně skončit až propuknutím nemoci AIDS. Bohužel, je jen velmi málo případů, kdy se HIV pozitivní lidé dožili více než 15 let. I kvůli tomu se AIDS vnímá jako smrtelná a neléčitelná choroba. Zatím není zcela jasné, kdo z nakažených virem HIV nakonec onemocní AIDS." To je pravdou, že hiv+ lidé se zřídka dožijí 15 let?

Kam pro leky 3. 6. 2020

Uživatel: Annonym, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Muzu se zeptat kam se chodi pro recept na hiv léky ? Na odberove misto kde jsem si nechávala delat test ?

špatná erekce 28. 5. 2020

Uživatel: Mik, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den.Užívám 10 let kombinaci léku Kiwexa a Isentress.Můžou mít tyto léky vliv na sexulaní libido a poruchy erekce..?Děkuji za odpověd..

Chemsex 22. 5. 2020

Uživatel: Zoufalec, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, chci se zeptat jaké má následky užití léku triumeq spolu s pervitinem?

Léky 20. 5. 2020

Uživatel: Ja125, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, Chci se zeptat , zda je velký problém, že jsem bohužel zapomněl vzít léky, zpoždění 2 hodiny... Na léčbě jsem cca 6 měsíců, tohle se mi stalo poprvé. Mám z toho docela hodně výčitky svědomí. Děkuji za odpověď.

prokazatelnost 11. 5. 2020

Uživatel: Hucci, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

OSN si před časem stanovila cíl, aby do roku 2020 90 procent všech nakažených virem HIV znalo svou diagnózu, aby se 90 procentům z nich dostalo léčby a opět u 90 procent potlačeno množení viru natolik, aby nebyl prokazatelný. Muj dotaz se tyka posledni vety, kdyz ma clovek lecbu, tak se snizi jeho virulence, ale z tehle vety jsem to pochopil tak, ze uz nebude prokazatelny vubec? Takze kdyz osoba lecena pujde na test, vyjde mu negativni?

Rights to privacy of seropositive status 5. 5. 2020

Uživatel: Jav, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Hello, I don't speak Czech. I'm an Italian Citizen with a temporary residence permit in Prague. I need to visit a doctor and I want to know about my privacy rights. In which cases I must tell my status and in which cases is not necessary. I already have my "Pojištovna na celý život" card (VZP) Thank you very much.

Nedetekovatelná nálož- nákaza 4. 5. 2020

Uživatel: Máťa, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem více než 20 let pod léčbou hiv+, mám celá ta léta nedetekovatelnou nálož a cca 800 - 1100CD4+ buněk. Léky beru pravidelně. Bohužel se stalo, že partner neměl několikrát prezervativ cca za celou dobu 5x. Je možné, že by se mohl nakazit? Velice mě to trápí. Děkuji za odpoveď

Léky zmena -DOTAZ 28. 4. 2020

Uživatel: Erik, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, porsim o radu, co mam delat. Jsem momentalne na leku Odefsey a jsem v zahranici. Bohuzel situace je takova, ze se asi nebudu moct dostat do CR. Tak jsem byl tady u nas v Aids centru v Nemocnici se zeptat zda me poskytnout lek. Vzali me krev a moc na celkove vystreni a pri konzultaci me Doktor rekl, ze at nepocitam se stejnym lekem co mam nyni, ze podle vysledku me daji nove leky. Ze maji sve stanovy na predpis leku. V soucasne dobe beru jednz tabletku denne coz je Odefsey a Doktor me navrhl na novou lecbu 2 tablety rano a 1 tabletu vecer. Moje otazka zni, je lepsi se dostat do Ceska a tam si vzit svou Odefse lecbu nebo zmenit lecbu? Opravdu se me nechce jit o krok nazpet, kdy bych musel brat 3 tablety v jinou dobu. A jeste mam dotaz, zda by ty 3 tablety /vetsi/ meli nejaky vliv na ledviny atd..... Dekuji mockrat za Vasi odpoved.

Serodiferentni par, ART nedetekovatelny, a negat partner na PreP 26. 4. 2020

Uživatel: Hector, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Chtel bych se zeptat, jak je na tom U=U teorie a praxe, je pravda, ze nedetekovatelny v krvi a v semenu je neprenosny? Je bezpecne mit nechraneni sex s partnerem bez kondomu? Je mi jasne, ze se kondom doporucuje jako 100% ochrana, dokud nepraskne, ale pokud s partnerem uzivame nase terapie, je bezpecne mit sex bez fyzicke ochrany? Pokud nema virovou naloz v davce schopne infikovat partnera a pokud je partner na PrePu, z 95 procent studii mi vychazi, ze to bezpecne je a zbytek jsou zkostnatele studije doporucujici stare protokoky, takze otazka zni, je to bezpecne nebo ne? Predpokladam, ze ja jako partner v aktivni pozici sem na 99,9x procent v bezpeci, a pasivne asi na 99,0 procent, ale otaxka zni, kdyz ART funguje pri spravnem uzivani u lidi na 100 procent (nemaji vyrovou naloz v semenu) pak je sex bezpecny i bez prepu, a PreP 1/denne je funkcni na 99 procent, krom specialnich exotickych kmenu. Budto to chapu spatne, nebo se lekari snazi uspesnost 99,99% brat za nejistotu, ale u kmenu bakterii, kde ATB funguji na daleko nizsich procentech povazuji za absolutni. Dekuju za odpoved.

Léčba transplantací kostní dřeně 17. 4. 2020

Uživatel: DD, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Ano, jsem bohužel HIV+ na základě lhaní mého ex-milence, který mě přesvědčoval, že je zdráv a já mu uvěřil a naletěl jsem. Od té doby se léčím, beru léky, už dvě testování mám nulovou virovou nálož. Pro mě to ale nic moc neznamená a není to pro mě žádná výhra, útěcha, spokojenost. Dále mě to psychicky deptá, žere a prostě nikdy v životě už nebudu šťastný, denně se tím užírám a strašně moc bych si přál, kdyby se jednou našel lék na HIV, což se asi co budu žít nestane, bohužel i proto, protože ti nejvyšší, kteří mají z léků na HIV byznys, to nedovolí a udělají vše pro to, aby se lék na HIV nenalezl (viz sestřelení letadla s odborníky na HIV apod.). Studuji VŠ se zaměřením na mikrobiologii, takže tématům ohledně genetiky, virů, atd. rozumím alespoň dostatečně, abych chápal, na jakém principu funguje HIV infekce a věci okolo. Nedávno, tuším v březnu, bylo oznámeno, že byl druhý pacient na světě vyléčen na základě transplatace kostní dřeně z HIV infekce a je to potvrzeno. Jak jistě vím(e), je to prozatím opravdu jediný možný způsob, jak lze vyléčit HIV+ osoby, ale bohužel to asi nebude pravda. Přitom je potvrzeno a dokázáno, že právě tito dva pacienti měli transplantovány buňky od dárce s mutací, díky které je imunní vůči HIV infekci. Chci se zeptat, jaká je šance, kdybych chtěl transplataci kostní dřeně podstoupit i přesto, že nemám rakovinu, ale trval bych na tom, aby se pro mě našel vhodný dárce pro mé tělo (krev, buňky, antigeny apod.) s tím, že dárce by měl zároveň mutaci, díky které by byl imunní rovněž, jako u dárce vyléčeného pacienta, proti HIV infekci? DAL BYCH ZA TO ÚPLNĚ VŠECHNO. CELÝ SVŮJ MAJETEK, který mám. Domov, zahradu, prostě všechno, prosím, pomozte mi. Opravdu dám za to vše co mám, hlavně, když mě někdo HIV infekce zbaví. PROSÍM! Děkuji

Život s HIV 5. 4. 2020

Uživatel: Mirka, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Dobrý den, můj dotaz konkrétně spočívá v tom, že by me zajímalo kdybych se jako 20ti léta nakazila virem HIV a začala s brzkou léčbou jaká by byla Průměrná délka mého života ? 2. Kdybych chtěla mít děti, s mužem, který by byl také HIV+ale oba jsme začali s časnou léčbou, mohli by jsme? a popř. jak by takové těhotenství probíhalo?

Sex bez kondomu 30. 3. 2020

Uživatel: marin, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, Již po pár měsících užívání léků jsem na VN0, původně asi 24.000, několikrát po sobě mám při kontrole VN0, mohu již provozovat sex bez kondomu ? Jaké je riziko, že bych nakazil moji partnerku, pokud nedojde k ejakulaci uvnitř a nebo by došlo k ejakulaci uvnitř. Ďekuji M

Aktuální počet dotazů v databázi: 801

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 160
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.