On-line poradna

V této poradně jsou obsažena témata týkající se života HIV pozitivních lidí a je určena výhradně HIV pozitivním lidem. Jedná se o téma Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS, kde se dotazy mohou týkat léčby HIV a osobního života s HIV. Na dotaz Vám odpoví lékař. Další oblastí je poradenství našich sociálních pracovníků ve věci ubytování a azylových služeb. Dalším tématem je diskriminace nebo stigmatizace HIV pozitivních lidí ve společnosti. Na dotazy odpovídá náš právník. Na dotazy odpovídáme v pracovní dny nejpozději do 48 hodin.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

Vocabria - injekční léčba HIV v ČR 12. 4. 2021

Uživatel: Tom, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, zajimalo by me, kdy se ocekava dostupnost injekcni lecby u nas. Docetl jsem se, ze jiz byla latka schvalena u EMA. Dekuji, Tom.

Nová registrace 9. 4. 2021

Uživatel: Mark, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Od pondělí 12.4 se mohou registrovat na očkování Covid další skupiny chronický nemocných. Týká se to už i HIV pozitivnich když jsme z této registrace měli být před tím vyřazení? Děkuji

Podmínky očkování Covid 6. 4. 2021

Uživatel: Sam, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. HIV patříme pod 1B chronickou skupinu tak jsem se chtěl při návštěvě mého lékaře v centru domluvit na očkování Covid nebo o kódu na registraci pro očkování a bylo mi řečeno že musím počkat až na mne přijde řada podle běžného očkovacím sistemu že vzhledem věku 46 bez nadváhy a hodnotami CD 920 a VN pod 20 nemám nárok na dřívější očkování. Je to tak opravdu dané nebo mám nárok na dřívější naočkovaní. Děkuji za odpověď

Domácí HIV test 6. 4. 2021

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, provedl jsem si domácí rychlo test ora qucik. Píchl jsem se d prstu a několik kapek otřel na plošinku testu. Ten zrůžověl a po chvilce ukázal negativní výsledek. Chci se zeptat zda byl můj postup správný a zda test je validní.

Cena HIV 4. 4. 2021

Uživatel: Dron, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chtěl bych vědět jestli si léky hradím sám nebo zdravotní pojišťovna. Na internetu, je napsaný všude něco jiného. Děkuji za odpověď.

Prenos 31. 3. 2021

Uživatel: Tono, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý deň, som pacient na liečbe už asi 5 rokov, stále nedetekovateľný. Chcem sa spýtať, či je vírus liekmi potlačený aj v ejakuláte, nie len v krvi. Ide o to, či je nejaká možnosť nákazy, ak sa partnerova sliznica dotkne môjho ejakulátu (partner je negatívny). Ďakujem za odpoveď.

Přerušena léčba 30. 3. 2021

Uživatel: Lamac, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den chtěl bych se zeptat sem 7 rokem HIV Pozitivní a minulý léto sem odjel pracovně do zahraničí a jakmile vypuklo covid a hranice rozhodl sem se zůstat v zahraničí a přerušit léčbu. Teď se chci vrátit zpět do ČR a začít zase s léčbou je to možné nic sem sem sdoktorem nekunzoltoval tajze předpokládám že dostanu vynadano a podobně. Díky za odpověď

Podpůrná léčba imunoglobulinem 27. 3. 2021

Uživatel: Martin, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, léčím se s hiv už mnoho let. Nulová virová nálož, cd4 kolem 500, mám ale často problémy s balanopostitidou, mykózami a HSV-1. Má smysl podpůrná léčba přípravkem Cuvitru ve speciální imunologické ordinaci?

Hiv+covid 25. 3. 2021

Uživatel: Er, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den nedávno jsem prodělal covid jak původní vezrzy tak i britskou mutaci... Kupodivu na to že mám Cd4 někde kolem 300 tak jsem měl jen kašel nic jiného ani teploty ani dýchací problémy... Nic méně čeká mě za pár dní kontrolní odběr asi bude tuto zkutecnost o prodelany covidu říci lékaři předpokládám že tato nemoc bude mít dopad na Cd4.... Na léčbě jsem teprve 7 měsíc

Účinnost léků, Odefsey 25. 3. 2021

Uživatel: Filip, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, již několik let se léčím s HIV a aktuálně užívám léky Odefsey. Léky užívám naprosto každý den na minutu přesně. S mým negativním partnerem mám nechráněný sex. Je při pravidelném užívání léků nějaké riziko, že by léky přestaly účinkovat a mohl bych partnera vystavit riziku nákazy? Nebo se na léky lze při pravidelném užívání naprosto spolehnout? Děkuji

doplňek stravy proti únavě 14. 3. 2021

Uživatel: Honza, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den.Mám 41 ,13 let užívám léky kivexu a isentress..Chodím mnoho let pravidelně cvičit 2týdně, chodil jsem už před nakžením a pokračuju dodnes, k tomu aji občas jezdím na kole.Poslední 3 roky mám docela náročnou práci..dělám na 13hod směny..2dny volno2 dny práci.Tyto sportovní aktivty provozuji v době volna..Už mě to začíná zmáhat,ale na druhou starnu,nekokážu proležet celý den..Chtěl bych se zeptat na možnost,doplnků na zvýšeni,udržení kondice..je my jasné,že asi nedovede říct,který je dobrý a který ne..spíš byc rád věděl,jestli si mám dát na něco pozor..když beru tyto léky?a ještě jeden dota,na lék Sildenafil..byl by pro mě bezpečný,když beru tyto léky,Děkuji za odpověd.

Očkování proti covidu - přes centra či praktické lékaře ? 11. 3. 2021

Uživatel: Jirka, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, v těchto dnech se v tisku (např. dnes na serveru irozhlas.cz) objevily informace, že se s chronicky nemocnými pacienty v rámci prioritní skupiny 1B (kam spadáme i my hiv+) při očkování v očkovacích centrech nadále nepočítá, a že se mají k očkování hlásit prostřednictví svých praktiků nebo přes svá centra specializované péče. Také z dřívějších informací na stránkách komunity hiv+ jsem vyrozuměl, že naše očkování pravděpodobně bude probíhat na AIDS centrech. Na telefonický dotaz na Bulovce ale tamní sestřička odpověděla, že se nic takového nepřipravuje (nebo tedy že o ničem takovém neslyšela) a že by to i bylo s ohledem na vytíženost pracoviště logisticky obtížné (což chápu, nicméně snad by mohlo být využito očkovací centrum pro seniory, které je přímo v téže budově). Prosím poraďte tedy, máme čekat na očkování v rámci chronických ambulancí (pokud se to chystá) anebo se raději hlásit přes praktiky (kteří nicméně nemají takový přehled o našem zdravotním stavu jako naši lékaři v centrech) ? Chápu, že se informace vydávaná ministerstvem zdravotnictví mění každým dnem, a že rizikových/chronických pacientů je hodně. Nicméně s novými mutacemi viru rostou obavy o zdraví a vidina očkování by jistě pomohla k lepší psychické kondici. (Já osobně covid prodělal v listopadu, spolu s následným oboustranným zápalem plic jsem byl celkem 6 týdnů v pracovní neschopnosti, ano, bojím se, abych se nenakazil znovu). Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dotaz ohledně erekce k předešlému dotazu. 10. 3. 2021

Uživatel: Radek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Jaký je potřeba rozestup užití mezi Genvoyu a Sildenafilem? Děkuji.

Porucha erekce. 9. 3. 2021

Uživatel: Radek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, už delší dobu mám problém s erekcí. Mohl bych před pohlavním stykem použít Viagru? Jsem na léčbě, užívám Genvoyu. Zdravotní stav díky léčbě mám dobrý.

HIV 27. 2. 2021

Uživatel: Xx, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, před měsícem jsem kouřila svému příteli a sperma jsem spolkla. Po devíti dnech jsem však dostala angínu, kterou mi antibiotika vyléčili. Přítel ale občas užíval drogy, které si dával žilou. Mohla bych být nakažena HIV?

Interakce léku Genvoya a Sildenafilu 23. 2. 2021

Uživatel: Martin, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, trpím erektilní dysfunkcí, kterou řeším užíváním Sildenafilu. Hrozí nějaká interakce s lékem Genvoya? Děkuji.

Očkování proti Covidu 21. 2. 2021

Uživatel: Jany, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, Zajímalo by mě jestli je možné se nechat očkovat proti Covid -19 v případě léčby Hiv .Osobně beru lék Odefsey a mám možnost se nechat očkovat.Ovšem nejsem si jistý zda nevznikne případná kontraindikace mého léku a očkovací látky.

vnitřtí tuk 9. 2. 2021

Uživatel: marek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den.Mám dotaz, beru kombinaci léků Kivexa,Isentress.Mají tyto léky vliv na ukladání vnitřního tuku v oblasti břicha?

Operace 8. 2. 2021

Uživatel: Honza, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, mám problémy s kolenem a musím jít na operaci, ve dvou klinikách mě už odmítli, kvůli mému pozitivitě. Odkázali mě na Bulovku, ale tam neoperují a termín mi můžou dát až někdy srpnu, ale jsem tanečník a koleno potřebuji mít co nejdříve v pořádku. Mohli by jste mi prosím poradit kam se mám obrátit? Nebo co mám dělat?

Očkovanie 8. 2. 2021

Uživatel: Pavol, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý deň, 31. 12. 2020 mi bol diagnostikovaný COVID-19. Mal som mierny priebeh (bolesti nôh, chrbtice, únava, strata chuti a čuchu). Pri poslednej kontrole (08/2020) som mal VN 0, CD4 800. Po akej dobe od prekonania ochorenia odporúčate sa ísť dať očkovať proti COVID-19. Ďakujem.

Vysledky testu 3. 2. 2021

Uživatel: Lebedev, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Dobry den, Mam vysledek testu. Papir s QR kodem. Kdyz skenuju kod vidim jenom text YUFAVJSY. Jak muzu dostat celkem informace o vysledkach

Cd4 2. 2. 2021

Uživatel: Tom, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den pane doktore, mám dotaz ohledně cd4. Moje minulé výsledky byly VN0 CD4 813. Po dnešních výsledcích jsem docela zklamaný. VN0 CD4 593. Docela mě tahle skutečnost vyvádí z míry. Je normální, že takhle CD4 kolísají, nebo je to známka nějakého dalšího onemocnění, měl bych se obávat? Děkuji

Sport 1. 2. 2021

Uživatel: Ludek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Zdravím chci se zeptat můžou lidé s HIV sportovat a podstupovat silme vyčerpání při zápasech děkuji

Očkování na covid-19 jako riziková skupina 26. 1. 2021

Uživatel: Jiří, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali jsou HIV+ pacienti považování jako riziková skupina a mají nárok na prioritní očkování proti covid-19. Na koho se v případě požadavku na prioritní očkování obrátit? Mnohokrát děkuji

Možná nákaza HIV 26. 1. 2021

Uživatel: Oliver, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Dobrý den, Již 6let jsem HIV pozitivní s nulovou naloží ( pravidelně beru léky). S partnerem který není pozitivní jsme se rozhodli mít nechráněný sex s vyvrcholením a i polknutím ejakulátu. Jak velká šance je možnost nákazy? Je vhodné si zajistit prep, popřípadě může ho užívat když má silnější astma? Předem děkuji za odpověď.

Studium 26. 1. 2021

Uživatel: Tomáš, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, je možné jako HIV+ studovat v doktorském programu? Neptám se na právní aspekty, ale spíš medicínské, psychologické. Jsou mezi HIV+ i vědci, výzkumníci, intelektuálové? Jak si v takovém případě držet duševní zdraví, vytrvalost a motivaci? Děkuji.

Získání povolení k dlouhodobému pobytu / dlouhodobému pobytu cizince z HIV 23. 1. 2021

Uživatel: CizinecmimoEU, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, je mi 20 let. Celá moje rodina žije v Praze. Chtěl bych se přestěhovat z Ukrajiny do České republiky za účelem školení nebo zaměstnání. Jsem však nakažen HIV. Mohou s tím být problémy při získávání povolení k pobytu? Budou při podání žádosti o dlouhodobý nebo Trvalý pobyt vyžadovat test na HIV? Nechci podstoupit léčbu a vyšetření v České republice. Mohu jít na Ukrajinu každých 6 měsíců po pilulky a nechat se tam otestovat, takže nechci, aby česká vláda nebo jakákoli jiná česká instituce věděla o mém stavu HIV. Co mi radíš dělat? Jaké potíže mohou nastat? Které pojišťovny nevyžadují test na HIV? Dík!

transplantace vlasů 20. 1. 2021

Uživatel: elementarni.castice, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, uvažuji o transplantaci vlasů. Zvažoval jsem zákrok v Turecku, nicméně jeho cena - když jsem nahlásil, že jsem HIV pozitivní - výrazně vzrostla, klinika to zdůvodňuje speciálním režimem. Budu tedy hledat asi kliniku v ČR. Chci se jen ujistit, že tuto skutečnost musím hlásit lékaři (předpokládám, že ano, ale jestli se něco nezměnilo). Jsem na léčbě, virová nálož nula již několik let. Druhý dotaz se týká případného navýšení ceny, jestli se v tom případě nejedná o diskriminaci. Osobně si myslím, že musí ke všem klientům přistupovat jako k potenciálně infekčním. Děkuji za odpověď, E.C.

je nevědomé šíření HIV trestné? 19. 1. 2021

Uživatel: Petr, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, kdyz mi bylo 17 tak jsem byl v špatné partii a skoušel jsem heroin. Bohužel mě nekdo zdrogoval a nakazil me hiv. Což jsem zjistil až o 8 let pozdeji kdyz jsem se dostal do nemocnice a diagnostikovali mi AIDS. Za ten čas jsem mel jako snáď každý normální heterosexualni mladej kluk nekolik partnerek. Kondom se spomínal jenom v souvislosti s otehotnením a tim že všechny brali tabletky tak to bylo bez. Po 8 letech jsem se dostal do nemocnice se zapalem plic a naslední diagnostikou AIDS. Je to prosím trestní, kdyz jsem mohl nakazit bývalé partnerky bez toho aniž bych vedel že mám HIV? Ja jsem dosud ani nevedel co to hiv je, jenom že nejaká nemoc v Africe jako Ebola.

Léčba HIV 12. 1. 2021

Uživatel: Simona, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je úspěšná léčba HIV? A prosím, kdo hradí léčbu? Mám pojišťovnu 213. Děkuji

Aktuální počet dotazů v databázi: 869

Obrázek č. 138
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 175
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.