On-line poradna

V této poradně jsou obsažena témata týkající se života HIV pozitivních lidí a je určena výhradně HIV pozitivním lidem. Jedná se o téma Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS, kde se dotazy mohou týkat léčby HIV a osobního života s HIV. Na dotaz Vám odpoví lékař. Další oblastí je poradenství našich sociálních pracovníků ve věci ubytování a azylových služeb. Dalším tématem je diskriminace nebo stigmatizace HIV pozitivních lidí ve společnosti. Na dotazy odpovídá náš právník. Na dotazy odpovídáme v pracovní dny nejpozději do 48 hodin.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

Kriminalizace HIV pozitivních 22. 9. 2022

Uživatel: Marek, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Ve Vaší odpovědi zde v poradně dne 21.7 tohoto roku uvádíte, že orgány činné v trestním řízení již konečně akceptují fakt, že hiv+ pacient s opakovaně verifikovanou nulovou viremií nemůže nikoho nakazit. Rád bych se zeptal, zda tím pádem nemůže být takový člověk ani stíhán za pokus o ohrožení někoho infekční chorobou, tak jak to bylo jěště nedávno? Logicky to tak je posuzováno i při pohlavním styku bez ochrany? Děkuji za odpověď.

Opičí neštovice 21. 9. 2022

Uživatel: Milan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat zda je v České republice pro hiv pozitivní gay dostupné očkování proti opičím neštovicím a pokud ano jak se k němu dostat. Nebo zda je nejaká další možnost jak se pred touto infekcí alespoň částečně bránit. Děkuji.

Stomatologie 9. 9. 2022

Uživatel: luc, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, uživám léky post expoziční profilaxe, testy na HIV mám (i s ohledem na krátkou dobu od rizikového kontaktu, cca 1 měsíc) negativní. Potřeboval bych se objednat na stomotalogické ošetření a dentální hygienu. Jak mám postupovat? Dokud nemám positivní test, mám něco sdělovat svému stomatologovi/dentální hygienistce? Mám obavu, že mě pak odmítnou ošetřit. Je v ČR nějaké pracoviště, které poskytuje plnohodnotnou stomatologickou pěči pro HIV positivní pacienty?

Nulová virová nálož 8. 9. 2022

Uživatel: trok, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, za jak dlouho po zahájení lečby se dostana HIV virová nálož na nulu, tj. budu neinfekční pro své okolí? Děkuji

Pomluva 2. 9. 2022

Uživatel: Luke123, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Cca půl roku zpátky jsem byl u známého, pili jsme, povídali si. Řekl jsem mu o mé hiv pozitivite, zároveň ho prosil ať to nikomu neříká, bohužel tomu se tak nestalo. Už mi napsal 3.clovek že mu to nejmenovaný známý řekl, i po několikátém upozornění aby si to nechal pro sebe. Bohužel v tom pokračuje i nadále, chtěl bych se tedy zeptat, jestli lze situaci řešit nějakou právní cestou, popřípadě jaká je úspěšnost v můj prospěch. Děkuji a hezký den.

Kontraindikace Biktarvy 28. 8. 2022

Uživatel: laurent, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Rád bych požádal o zodpovězení dotazu. Mohu užívat Biktarvy (s odstupem 4 hodin) s přípravky Čaga Sibiřská (Inonotus obliquus) Růže Skalní (Cistus incannus) Noční šťávu (morinda citrifolia) Pouze jeden z těchto přípravků samozřejmě. Děkuji za zodpovězení a Vás čas. L.

Dotaz 23. 8. 2022

Uživatel: Tomáš, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem HIV +( léčeny, 3 roky na 0) , měl jsem náhodnou známost a bohužel praskl kondom. Člověk, s kterým jsem měl sex užívá prep, avšak se teď obávám toho, abych se nenakazil jinou pohlavní nemoci. Mohu se zeptat, kdy je nejlepší jít na testy? ( Kapavka, syfilis atd...?) Je to 3 dny, co se to stalo. Děkuji za odpověď.

HIV pozitivni s zenou s HERPES 22. 8. 2022

Uživatel: Marek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, prosim jak moc nebezpecny je pohlavni styk hiv pozitivniho muze (uz s nulovou virovou nalozi) a s zenou, ktera ma Herpes Genitalni (ale herpes neni zrovna aktivni). Dekuji

Mohu darovat sperma? 22. 8. 2022

Uživatel: Marek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Hadam ze infikovany HIV pacient nemuze darovat sperma, i kdyz ma nulovou virovou naloz. Je to tak? Dekuji.

Je sperma skodlive i pri nulove nalozi? 22. 8. 2022

Uživatel: Marek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Je sperma nebezpecne pro moji pritelkyni i kdyz mam virovou naloz pod 15000? Napriklad: kdyby pritelkyne spolkla sperma behem sexualni styku - je to pro ni rizikove? (Jeste dodam: leky pravidelne uzivam).

Kratom vs Genvoya 20. 8. 2022

Uživatel: Kratom, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, lze užívat příležitostně Kratom v normálních dávkách v kombinaci s genvoya? Kratom obsahuje: indolové alkaloidy, zejména mitragynin a 7-hydroxymitragynin Díky za odpověď :)

Pračka a aids 11. 8. 2022

Uživatel: Vendy, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Dobrý den bydlím s kámoškou a i spolu pereme v pračce vse ma aids je možné že se v pračce aids předá?.. děkuji normálně spodni pradlo i...

Biktarvy a vysoka teplota skladovani 24. 7. 2022

Uživatel: Tom, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, muj dalsi dotaz je zda mohu dale uzivat leky z lahvicky biktarvy ktere jsem zapomel 10 hodin v rozpalenem aute. Byly v puvodnim baleni, nesvitilo na ne ale ve vedru to bylo, v loketni operce auta. Na pohled zadnou zmenou neprosly, jsou tvrde, potahovana tableta vypada neporusene. Ale co se delo uvnitr….?dekuji

Magnesium a Biktarvy 24. 7. 2022

Uživatel: Tom, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, v pribalovem letaku biktarvy je napsane ze by se nemelo magnesium 2 hodiny od uziti leku pred i po. Pokud si dam rano magnesium ( doplnek stravy) 375mg v 6 rano, je to opravdu bezpecne potom v 11:30 brat lek biktarvy?

Nechráněný sex při VN=0 21. 7. 2022

Uživatel: NOYB, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Již více než rok mám VN=0. Bohužel má přítel problém, když při sexu používám kondom. Vím, že existují různé studie, kdy v párech kdy jeden z partnerů byl pozitivní a druhý nebyl a měli nechráněný pohlavní styk, tak nedošlo k přenosu infekce. Moje otázka se pojí ke vzniku rezistence. Pokud by u mě došlo ke vzniku rezistence, odhalily by to testy včas aniž bych přítele nakazil? Léky užívám pravidelně každý den ve stejnou minutu, přesto mě však děsí, že bych přítele mohl nakazit, kdyby k tomuto došlo. Bylo by tedy bezpečnější, kdyby přítel začal užívat prep, nebo se není až tak moc čeho obávat a můžu věřeit U=U, tedy tomu, že pokud mám VN0 tak nedojde k přenosu a přítel zůstane zdravý.

Kriminalizace HIV+ 17. 7. 2022

Uživatel: Honza, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Poslední dobou začínám mít jako HIV+ určité obavy ze sexu. Představme si tuto modelovou situaci: Při sexu dodržím pravidla bezpečného sexu (tj. kondom). Protějšek se časem vyspí s dalšími lidmi, od někoho se nakazí (nebo už třeba nakažen byl v danou chvíli a nevěděl to). Protože o mně jako o jediném ví, že jsem HIV+, označí mne za původce nákazy. Jak vůbec vypadá dokazování, že někdo použil nebo nepoužil kondom v situaci, u které (asi) nebývají svědci, ani žádná fotodokumentace...? Na kom leží důkazní břemeno a jak by se toto vůbec prošetřovalo? Stálo by přece v takové situaci tvrzení proti tvrzení.

Životní pojištění 15. 7. 2022

Uživatel: Matěj, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda víte o někom s konkrétní zkušeností, u které pojišťovny není větší problém se pojistit bez extrémních výluk. Samozřejmě pochopím hospitalizace a stavy přímo související s HIV, ale úrazy a jiné nesouvisející diagnózy (IM? CMP?) nepochopím lidsky ani medicínsky, jako odborník. Moc děkuji.

Testování 12. 7. 2022

Uživatel: Hana, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, mohu se nechat testovat po rizikovém chování (orální sex) po 22 - 28 dnech na antigen? Kolik test stojí a kde si ho mohu nechat udělat? Děkuji moc za odpověď

Lékař - informace a zákon 6. 7. 2022

Uživatel: Milan, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Měl bych dotaz...byl jsem diagnostikován a jsem léčen v zahraničí (dlouhodobě VN=0). Když pojedu do České republiky a budu muset vyhledat jakékoliv lékařské ošetření a nebudu o své pozitivitě daného lékaře informovat (kdyby se to lékař náhodou nějakým stylem dozvěděl) dopouštím se nějakého porušení zákona i když jsem nebyl v České republice jakkoliv poučen o povinnostech pozitivního člověka. Předem děkuji za odpověď

Vysoký cholesterol 1. 7. 2022

Uživatel: Jony, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat jestli mohu na léky Biktavu užívat Arterin proti vysokému cholesterolu. Děkuji

Změna léků 28. 6. 2022

Uživatel: Filip, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na léky Biktarvy. Dlouho užívám Symptuzu a díky ní jsem klesnul na VN 0. Mám vysoký cholesterol a občas VN se navýší třeba na 20 - 70 a zase padne6na 0. Nepochybuji o svém lékaři a chce měnit Symptuzu právě za Biktarvy. Jaký máte názor na tento lék, jak je šetrný a jestli nemůže udělat zmatek v navýšením VN. Děkuji za odpověď

Početí 27. 6. 2022

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem pozitivní 3 roky a po celou dobu jsem nedetekční a CD4 mám 1400. Každý den beru lék Biktarvy. Mám partnerku, která je negativní a chceme mít dítě. Na základě ofciálního vyhlašení americké CDC, U = U lze v tomhle případě počít díťe přirozenou cestou bez toho abych nakazil partnerku? Ďekuji

Zubař 23. 6. 2022

Uživatel: Anonym, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, kvůli HIV onemocnění mě odmítají ve všech zubních ordinacích kam jsem se obracel. V poslední ordinací jsem měl prohlídku a paní doktora už mi napsala i termíny jenže po týdnu se ozvali s tím že musím speciální ordinace a všechny termíny se ruší. Daly mi číslo na nějakou další ordinaci kam jsem zavolal a samozřejmě me nevzali ani tam a proste furt dokola jen mi dávají čísla na další a výsledek žádný. Je to už 5 měsíc co se nemůžu objednat k zubaři. Opravdu bych potřeboval pomoc s tím a nevím kam se mám obrátit.

fostemsavir 15. 6. 2022

Uživatel: Er, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat kdy je reálná možnost že tento lék fostemsavir bude schválen i u nás v ČR?

Musí se pracovníci silových složek povinně testovat? 13. 6. 2022

Uživatel: Jana, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, chtěla bych se Vás ještě zeptat, je pravda, že lidé, kteří pracuji například jako policisté či jako vězeňská služba, že se pravidelně musí testovat nebo je to jen od dané osoby vymyšleno? Děkuji

Chlamydie a HIV 2. 6. 2022

Uživatel: Lukas, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem HIV pozitivní mnoho let a mám dlouhodobě VN 0. Se svým negativním partnerem mám dlouhodobě nechráněný sex. Nyní mi vyšel pozitivní test na chlamydie a dostal jsem na jejich zaléčení antibiotika. Mohou mít chlamydie vliv na virovou nálož? Pokud ano, za jak dlouho po vyléčení chlamydií lze opětovně docílit VN 0? Mohu mít po vyléčení chlamydií i nadále se svým partnerem nechráněný sex nebo je vhodné nejdříve zjistit aktuální stav VN? Děkuji

Hiv spí s herpes 21. 5. 2022

Uživatel: Bob, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den. Jak je to prosim kdyz já jako hiv pozitivni kluk s 30 000 vieovou nalozi a CD4 bunkama okolo 500 - spim s pritelkyni (holkou) , ktera ma genitalni herpes, na ktery sice bere leky, prave se aktivoval. Prosim odpovezte mi na otazku: mohu s ni spat s kondomem a muzeme se normalne libat, kdyz to ma? (nebo kdy s ni muzu vubec spat, kdyz to ma prave aktivni? Mam strach, co kdyz se me zdravi zhorsi..nebo muze jit o zivot. Pritelkyni miluji a chtel bych najit reseni, jelikoz sexualni zivot je pro me dulezity. A jak moc nebezpecne to pro me je? Moc dekuji.

Lymfocyty 17. 5. 2022

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, zaprve chci rict ze si vazim toho jakou praci odvadite. Prominte za caste otazky, ale je to pro me nove a chci vedet na cem jsem. Chci se zeptat na lymfocyty. Pokud jsem pod lecbou, budu mit nedetekovatlnou hranici, tak je mozne ze budu mit stejne lymfocytu jako clovek ktery je negativni?

Infuze 16. 5. 2022

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, jako hiv pozitivni je mozny chodit na vitaminove infuze(C)? Nekde jsem cetl ze to pomaha posilit imunitu. Diky za odpoved

Sport 13. 5. 2022

Uživatel: Ivan, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, nedavno jsem byl pozitivne testovan na hiv. Hraju profesiolnalne fotbal. Je mozne ve fotbalu pokracovat? Bude to moje telo zvladat? Diky ivan

Aktuální počet dotazů v databázi: 982

Obrázek č. 138
Podcast Život plus
Obrázek č. 203
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.